Jump to content

C - D - E Sürücülerinin Isimlerini Deiştirmek..

BlackEvil

Recommended Posts

selamlar öncelikle arakdaşlar ben pcme format atmak istiyorum ama daha önce attıgım gibi atamıyorum cünkü format cdsini icine koydugumda pcnin c sürücüsü e gibi görünüyor ve icinde bir sürü dosyam var simdi bunu nasıl yaparımda kurtarırım acaba isimlerini deiştirme sansım varmıdır ve riski cok varmıdır?

arkadaşım sistem kurulu disklerde sürücü harfini değiştiremezsin bunun için yedeklerini alıp tüm diskleri formatlayıp daha sonra c yi ayırıp onun üzerine kurabilirsin sistemi yada yedeklerini diger bir bölüme alıp sürücü harfini değiştir sonrada e olarak gördügü yeri formatlayıp sistemini kur umarım yrd olabilmişimdir.

simdi bazı arkadaşlar format icin gösterildi alana yap deniyor yani eye yap formayı o zamanda yarıda kalıyor tnvtrxp kurucam ama oda yrıda kalıyor o sekilde cünkü programlar yemiyor ama cnin ismini format yapıcam umarım yer bir deniyim umarım hakakten yer yerel disk yazıyor cde digerlerini deiştirdimde cyide format yaptım umarım bu sefer yer yoksa battım digerlerinin büyüklügü eyi almaya yetmez cünkü oyle bölmüştüm salak gibi neyse bir deniyelim umarım yer..

malasef yemedi format yazdıgım c yi j olarak gördü e yi ise yani dosya depomu ise c olarak gördü yani anlicagınız yemiyor pofff

J ye format atıcaksın sonra windows açılınca windows J de yüklü olucak sonra tekrar format atıcaksın o zaman C olarak görmesi lazım benimde başıma geldi 2 kere format attım 2. de C olarak görmüştü

benim korkum bu bir kere başıma geldiginde "c" yerine dye format atıyordum o sıra sonrasında tnctxp kurdugumda programlar kurulumu ekranında format sıranda takılır kalıyor ve yemiyordu ileride gitmiyordu ondan kortugum icin yapamıyorum diyorum ama dedigini denicem umarım yer hgakkaten yoksa bittim ben dosyalarıda silemem neyse cok tşk ederim..

Arkadaşım Bilgisayarımı sağ tıkla Yönetten disk yönetimine gir. Oradan Sürücü harfini değiştir diye bi seçenek var oradan bakıver .Vaktim olmadığı için detaylı anLatamıyorum.

sistem kurulu olan sürücü ismi değiştirilemez. Başka bir bilgisayara takarak J olan ismi sıralamada ilk sıraya al sonra kendi bilgisayarında C: olarak görecektir.

İsmi değiştirmek için

Bilgisayarım>Sağtuş>Yönet>Disk Yönetimi

Değiştireceğin sürücünün üzerinde sağ tuşa bas Sürücü harfini ve yolunu değiştiri seç oradan sıra ile değiştir. Kolay gelsin

sistem kurulu olan sürücü ismi değiştirilemez. Başka bir bilgisayara takarak J olan ismi sıralamada ilk sıraya al sonra kendi bilgisayarında C: olarak görecektir.

İsmi değiştirmek için

Bilgisayarım>Sağtuş>Yönet>Disk Yönetimi

Değiştireceğin sürücünün üzerinde sağ tuşa bas Sürücü harfini ve yolunu değiştiri seç oradan sıra ile değiştir. Kolay gelsin

Dün bu olay aynen benim başımada geldi tam yeni konu acacaktım iyi gördüm:)

özetlersek ;

şuan kullandıgım hali (windows ortamında )

C: 10 GB

D: 20 GB

E: 30 GB

CD den ön yükleme yapılı dosyalar kopyalandı

siyah ekranda tanımladıgı halleri

C: 20 GB *

D: 10 GB *

E: 30 GB

şeklini alıyor.

Bilgisayarım>Sağtuş>Yönet>Disk Yönetimi yaptıgımda durumlar hahkkında bir kıısm gözüme carptı.

Sanırım sorunun cevabı burdan gibi ! önyükleme ve system lerin ismi değişmiyor.

C: nin durum u Sağlam( önyükleme) ( bu zaten değişmez windows ortamında )

D: nin durum u Sağlam ( bunun sürücü harfi oldu Z: yaptım )

E: nin durum u Sağlam (System) (sürücü harfi değişmiyor ) ( altta resimde bu kısım sonra I yaptım ben )

Dün ne yaptıysam olmadı en sonunda arşivimden dosya silerek eyr azaltıp taşıma yaptım ( ki çok sinir bozucu bir durum )

ve formatı attım acaba bu sorunla ilerde yine karşılaşırmıyım dedim CD yi taktım format ekranını bekledim

buyrun yine aynı olay c leri e leri kendi başına isimlendirmiş

2e2hy8p.jpg

nmls1y.jpg

2i03x9v.jpg

2vkbwjn.jpg

Resimleri Partiton magic 8.5 ile bu kadar detaylı vermemin sebebi ufak bir ayardır belki benim gözümden kacıyordur diye düşünüyorum.Partiton magic le bölünlenmiş HDD lerin yan tarafında detayını bildirmiş active vs filan diye local ve primiyar filan diyor vs..

Umarım sorunumu detaylı bir şekilde anlatabilmişimdir Çünkü gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Son olarak bu haliyle yani en son haliylede şimdi Cd den başaltım format ekranı geldiğinde

kendinin format için seçtiği C: ( resimde görülen I: diskimdir )

Dün gece format attım C: şuan işletim sistemi var D: yi de formatladım ki CD den başaltım format ekranı gelirse D: yi seçer belki bende ona göre önlemimi alırım dedim ama gitti bulaştı benim arşivime bu seferde windowsu I: ya kurmak istiyor bi o kaldıydı dedim içimden :)

Merak ettiğim şey format atacagı diski neye göre seçiyor Format CD si ! sürücü harfine göre değil orası kesin :D

Bana hdd lerin dokumunu ver ATA SATA primary master ve partition durumları primary logical yada extended ve jangi parititonda hangi sistem var hangisinin silinmesini istemiyorsun ona gore sana soyleyebilirim verdiğin bilgiler yetersiz lutfen buraya yaz sorunu bu knuya baktım bilgiler yetersiz oldugu için yorum yazmadım

Detaylı bilgiyi nerden verebilirim yani ben nerden ulaşacam en iyisi partiton magic pro. ile verilir sanmıştım.isterseniz teamviewer sizdede kuruluysa PC me siz bakın HDD lerin bilgileri nerden alıcam konusunda

yadaTuneUp u kursam onda sistem bilgileri desem HDD ile ilğili bilgileri cıkartır mı eger bu istediğiiniz bilgileri gösteren bir pro. varsa onu kurup ss gönderebilirim .

Dostum zaten o hdd lerin bilgilerini veremeycek kadar yeterli bilgin yoksa unut gitsin yanlış birşey silersin bilgisyarcıya falan yaptır

Çok teşekkür ederim Yardımın için sağol sky053 bu altta anlatııkalrımda resimlerdede belli o resimlerdende birşeyler cıkartılabilirdi neyse kimseyi zorlamıyoruz.Siz bir anlatmaya başlasanız belki hemen anlıyacaz baştan savmak daha kolay sizde haklısınız.mesaj sayıma bakıp acemi vs demekte normalsiniz.Ben bugüne kadar ne tamirciye gittim nede bilgisayarcıya bu saaten sonrada biraz zor :) sizinle bilgi vs yarışındada değilim böyle bir anlayaşada kapılmayın sakın.Hiç bir forumdada bunun çözümleyecesi çıkmamış ben yinede burda şansımı denedim.

Bir tane HDD var 3 bölünmüş durumda ( HDD sata disktir )

C: mantıksal sürücü ( yani logical ) ==> şuan burda Windows XP kurulu ( kısım silinsin ama bootekranında C değil D adını alıyor I : da C: oluyor)

D: ve I: Birincil bölüm ( yani primary ) ===> bunlar arşiv bölümlerim. ( bu kısımlar silinmesin )

Çok teşekkür ederim Yardımın için sağol sky053 bu altta anlatııkalrımda resimlerdede belli o resimlerdende birşeyler cıkartılabilirdi neyse kimseyi zorlamıyoruz.Siz bir anlatmaya başlasanız belki hemen anlıyacaz baştan savmak daha kolay sizde haklısınız.mesaj sayıma bakıp acemi vs demekte normalsiniz.Ben bugüne kadar ne tamirciye gittim nede bilgisayarcıya bu saaten sonrada biraz zor :) sizinle bilgi vs yarışındada değilim böyle bir anlayaşada kapılmayın sakın.Hiç bir forumdada bunun çözümleyecesi çıkmamış ben yinede burda şansımı denedim.

Bir tane HDD var 3 bölünmüş durumda ( HDD sata disktir )

C: mantıksal sürücü ( yani logical ) ==> şuan burda Windows XP kurulu ( kısım silinsin ama bootekranında C değil D adını alıyor I : da C: oluyor)

D: ve I: Birincil bölüm ( yani primary ) ===> bunlar arşiv bölümlerim. ( bu kısımlar silinmesin )

Tebrikler harika yazmışsın sorun kabak gibi ortaya cıkıyor:D

Bak şimdi bir boot işlemi gercekleşmesi için boot dosyalrının ( ntldr vs..) Primary ( birincil bolum ) de olması gerekir. Cokulu birincil bolum daha cok işletim sistemi için yapılır. Kurulumda İlk birincil bolum c ikinci d daha sonra uzatılmış bolum ve mantıksal suruculer e f g h şeklinde gorulur.

Logical yani uzalmış bolumdeki mantıksal suruculere işletim sistemi yuklenmez yuklense bile başlangıc dosyaları mutlaka bir primary parta baglanmıştır. (Disk yonetiminde birinde sistem birinde boot yazar ve ikisine dokudurmaz)

Senin yapman gereken

1.Primary yani birincil bolumu format için boşaltman ( xp bu parta kurulacak hem dosyaları hem sistemi )

2.Kurdugun zp oto. active olarak işartelenir. Ama bir sorun olurda xp acılmazsa xp kurdugun birincil partitionı active olarak işaretle sorun duzelir.

3.Mutlaka saglıklı calışması için xp yi primary part a kurun. Extended part yedek içindir. Primary partı formatlayıp active dersen kurlumu ekranında ne gozukurse gozuksun sistem kurulunca c olacaktır

Gördüğüm üzere bilgisayar kasanda card reader var. tüm sorunda bundan dolayı olmakta. bu sık karşılaşılan bir sorun. düzgün bir yükleme yapmak istiyorsan bir sefere mahsus bilgisayar kasanı açıp card reader ın güç kablosunu veya data kablosunu çıkart. işletim sistemini yükledikten sonra card reader ı tekrar bağlayabilirsin...

ya da

card reader ın sürücü harflerine en son harfleri ata ( T,V,X,Y,W,Z) bunu daha önceki mesajlarda arkadaşlar disk yönetiminden nasıl yapacağını açıklamış . bu işlem sonunda sabit disklerinin olduğu ve dvd rom unun olduğu sürücü harfleri boşa çıkacaktır (C,D,E,F) . Bu işlem sonunda düzgün bir format atabilirsin. zaten 155 GB veri olan sürücünle ilgili bir sorunun yok. sana tavsiyem. XP yükleme ekranında "bilgisayarınzda yüklü olan işletim sistemi var" diyecek. ve "c:/winwdows proff.. gibi bir stır yazacak bu ekranda "esc" tuşuna bas. C ve D sürüclerini komple sil "I" sürücünü elleme . sonra C tuşuna basarak yeni sürücü oluştur ve kendine göre boyutunu belirle. tekrar C tuşuna basarak kalan tüm alanı D sürücüsü olarak oluştur....

bundan sonra sorun yaşamazsın... :)

son olarak benim elimde 2 adet birincil bölüm var boot ekranında kendisi bu iki tane olan birincil bölümden hangisine kurmak istiyecek

D: ve I: kısımlarından hangisi ( yani boot ekranında kendi C olarak sececek ) gerçi hemen bir cd ile boot ekranına bir bakayım . tabi atladıgım birşey varsa sizde söylersiniz.

ayrıca az öncede şaun ki XP nin yedeğini aldfım ki format yerine yedekten yükleme yapsam mı sizce ?

primary partition ınalrın herhangi birine kurabailirsin active olarak işaretlediğinden acılacakdır. İmage alarkada yapabilirisin yanlız iamgeı geri yuklediğin birincil bolumu active olarak işaretlemen gerekiyor. Kısacası primary bolumlerinin biri mutalaka active olarak işaretlenir.Yanlış birincil bolum active ise ntldr eksik gibi bir hata laırsın

Herşey güzel gitti active ettim birincil disk yaptım C: ve D: diiye birincil diskim oldu ve ben C: ye boor ekranında kurulum yaptım tamam herşey düzeldi dedim test amaclı acaba yine aynı sorunla karşılaşırmıyım dedim

birincil disk => mantıksal sürücü halini aldı :S nasıl bende analmadım bu iş çok canımı sıktı 4 kere format attım elime bişey geçmedi uğraşmıyorum artık canı cehheneme HDD nin :)

yardımlerindan dolayı sky053 e tşkler ayrıca.

Kardeş Dün resimlerin acılmıyordu bende bugun acıldı ve baktım soylediğin gibi i: ve d: primary partın değilmiş maalesef c: ve d: extended ( uzatılmış ) bolum gozukuo senin primary partın i: dir yani 155 gb lık alan ne yaparsan yap i de hep system yazacakdır cunku tek primary parititonun o sen buyuk ihtimal d ye xp yi kurdun i: ye kurman gerekiyordu bana sorarsan yedeklerini baska hdd ye yada dvd ye ac partition magic vb.. tarzda programlarla girişme hdd ye sonra karıştırıosun windows un kurlum ekranından yeniden biçimlendir o standart kurulum yapar.

Evet sağlam bir Yedek HDD lazım hepsini oraya atıp komple HDD yi formatlamak sonra kendi istediği yere kursun

ama daha sonra açıldıgı zaman kafasına göre mantıksal sürücüyü değiştirecek diye cekiniyorum birincil ile mantıksal sürücüyü kendisi sanki değiştiriyor gibi 2 format sonrasındada böyle birşeyle karşılaştım ama Sağlam bir yedek alayım taşınabilir hdd buldugumda komple format atıcam iş inata bindi

sağol.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...