Jump to content

Tema Dosyasını Nasıl Editleyebilirim...

sard.555

Recommended Posts

Öncelikle Selamun aleyküm, ben bilgisayarını kendine göre düzenlemek isteyen xp nin kendi temalarıyla yetinemeyenlerdenim :a:. Bundan dolayı net aleminde bir tema yolculuğuna çıktım fakat net alemindeki temalarlada yetinemeyen biriymişimki bu temalarda kendi kafamda tasarladığım gibi çıkmadı :a:. O yüzden sizin engin bilgilerinizden faydalanmak istedim, Tnctr sitesinin bu alanda en iyi olduğu doğrultusunda...

Benim istediğim görünüş bir temanın bazı yerlerinde var diğer temanın bazı yerlerinde bunu size resimlerle anlatmak isterim daha anlatması kolay olsun diye umarım yardımcı olursunuz...

Bilgi bilmeyene büyük, bilene küçük görünür... O yüzden bilgilerinizi saklamayınız lütfen :):)

tema1l.png

tema3.png

burada kısaca anlatmak gerekirse 1. yi 2. gibi yapmak istiyorum... :H:

tema2.png

Son olarakda yukarı resimdeki sorum var... :dribble:

1.Temanızı Resource Hacker programı ile açın

2.Gelen ekranda temaya ait Bitmap alt menüsünü açın.

3.Sol tarafta sıralanan menüde Progress yazan resimlere tek tek tıklayıp önce bu resimlerin bir yedeğini alın.(1033 yazısı görünür.Sağ tıklayıp kaydet deyin)

4.Bu yedekleri tek tek bir resim programı ile açın ve düzenlemenizi yapın.Ve farklı bir isimle kaydedin.Progresss1 gibi.

5.Şimdi o resimleri temaya ekleyeceğiz.

6.Temada resmi açın.Ve sağ ekranda görünecek şekilde olsun

7.İlgili resim seçili iken Hareket >Bitmap değiştir deyip orjinal resmin düzenlenmişi programa gösterin.Ve temaya ekleyin....

8Sonrada kaydet deyin.Ve temanızı bir deneyin.

Unutmadan.Düzenlediğiniz resimlerin

1.Boyutları aynı olacak

2.Renk kalitesi aynı olacak Yani 32 bit ise 32 bits 24 bit ise 24 bit.Yoksa tema hata verir ve sisteme uygulanamaz.

Not.Her temada progress diye geçmeyebilir.Onu arayıp bulmanız gerekebilir.Son resimdeki kısım ise kodlama ile ilgili.Text file de geçer.Ama temayı resource tuner programı ile açmalısınız.R.Hacker textfile kısmını düzgün göstermiyor.Ama işiniz bir hayli zor.

Epey uğraşırsınız.Saygılarımla

Gerçekten çok teşekkür ederim yağmuradam ayrıca nickinde zaten benim en sevdiğim filmin adıdır (rainman) :dribble: ...

Ben buraya konuyu açtıktan sonra biraz neti araştırdım resedit diye bir programdan bahsediliyordu onu yüklemiştim. Senin cevabınıda görünce dediğin programdan önce bunu deneyeyim dedim ve bitmapler gözükdü, oradan yapmaya çalışdım ve istediğim şekilde değiştirmeyi başarabildim. O program barı olayını tamamen çözdüm sayende, eyvallah :)

Eğer bana biliyorsan o textfile deki nereden değiştireceğimi de söyleyebilirsen son resim için onuda hallederim büyük ihtimalle bu res edit adlı program text file da gösteriyor ancak çok fazla yer ve kod var hangisi olduğunu çözemedim bir türlü...

Tekrardan teşekkür ederim iyi geceler... :)

Temanı resource tuner programı ile aç.

2.1.Resimde belirttiği kısmı aç.

3.Oraya çift tıklayıp sağ ekranda kodları görüntüle.

4.2. resimde seçili alana bak.Burada Menu yazısının hemen yanındaki resim kodlarına bak. Siyah için 0 0 0 Tam beyaz için 255 255 255 kodlarını kullan.

Her biri 3 sayı ile belirtiliyor.Kodları değiştirirken sakın 000 diye yzama Aralarında boşluk bırak. 0 0 0 gibi.Renk kodlarını her biri için 0 dan 255 kadar verebilirsin.

Temanızın eğer küçük normal(large ve normal diye geçer) gibi seçenekleri varsa burada da aynı kodu değiştirn.1.resimde Text file nin altında sıralanıyor.Yoksa eğer karışmana gerek yok.Saygılarımla

Örnek

Menu = 230 230 255

1.Resim

2rqeh5g.jpg

2.Resim :

1rdpba.jpg

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...