Jump to content

Boş Harddisk Neden Dolu Gözüküyor

platinum

Recommended Posts

arkadaşlar 160 gb harddisk üzerinde windows kurulu bunun içindekileri sağ tuşla özellikler yaptım (gizli dosyalar dahil) dosyaların boyutu 30 gb gösteriyor ama boş alana baktığımda harddisk üzerinde 23 gb boş alan gösteriyor kafayı yememek elde değil sizce bunu nasıl düzeltebilirim???

dostum ayrıntılıyaz 160gb toplamda gözüküyormu. belki jumperdandır. yada keyloger spam hdd virüsleride olabilir.

arkadaşım 160 gb gözüküyor normalde ama bu tam harddisk üzerinde windows kurulu ve içindekilerin özelliklerine baktığımda 30 gb anca yapıyor ama c sürücüsü özelliklerine baktığımda boş alan 23 gb falan gözüküyor

olay basit.

dosyalarini yedekle ve o partionu biçimlendir.

yani c ve d sürün var.dosyalarin d de sen d sürücüsündeki dosyalarini c ye kopyala sonra d sürücüyü biçimlendir.Ntfs olarak.

yedeklerini tekrar d ye at durum çözülür.

Büyük ihtimalle artık dosya var d sürücünde.

olay basit.

dosyalarini yedekle ve o partionu biçimlendir.

yani c ve d sürün var.dosyalarin d de sen d sürücüsündeki dosyalarini c ye kopyala sonra d sürücüyü biçimlendir.Ntfs olarak.

yedeklerini tekrar d ye at durum çözülür.

Büyük ihtimalle artık dosya var d sürücünde.

şimdi 160 lık hdd tam yani tek parca içinde başka hddler de var ama 160 lık ta windows kurulu o dediğin işlemi nasıl yapıcam bi de rollback rx kuruluydu pc de o programdan dolayı yapmış olabilirmi bunu anlayamadım ki :S sorunlu olan harddisk d değil c sürücüsü yani

rollback demişsin.. rollback ile sildiğin şeyler aslında silinmez.. rollback ile geri dönüş yaptığında aslında eskiden sildiğin dosyalar geri geliyor peki nerden geliyor? o geri gelen dosyalar dolu alan boş alanı topla toplam kapasiteden çıkar işte o kadar büyüklükteki veriyi sen sözde silmişsin ama rollback saklamış..

şimdi 160 lık hdd tam yani tek parca içinde başka hddler de var ama 160 lık ta windows kurulu o dediğin işlemi nasıl yapıcam bi de rollback rx kuruluydu pc de o programdan dolayı yapmış olabilirmi bunu anlayamadım ki :S sorunlu olan harddisk d değil c sürücüsü yani

tüm yedeklerini d de topla ve c ye format at . ama önceden böyle sorun yokda yeni ortaya çıktıysa formattan önce sistem geri yükleme yapabilirsin.

• 4 ay sonra...

rollback rx programını uzun zamandır kullanıyorum. çokta memnunum. iyiki var.

bahsettiğin C sürücüsünün şişmesi, rollback programından kaynaklanıyor.

senin yada programın okuşturduğu her geri dönüşüm noktası hdd' da saklanır.

rolbck bunları geriyedönmek istediğinde kullanır.

rollback programını çalıştır.

sol menüde sanırım üstten 4. sıradan "snapshot history."

oluşturduğu geri dönüşüm dosyalarını görüntüle.

açılan pencerde bazı imajların kilitli (lock) bazılarınında kilitsiz (unlock) olduğunu göreceksin.

şu anda kullandığının üzerindede yeşil bir ok vardır. yeşil ok olan bu kurulumdan herhangi bir şikayetin yoksa,

en altta "delete all unlock" tuşuna bas (bu hareketin ilk kurulum (install) ile şu an kullandığın dışındaki

tüm kilitsiz vede gereksiz imajları silecektir.)

şimdi gelelim şişmiş hdd normal haline getirmeye.

yine sol menüde "defrag" butonuna bas,

karşına sürücülerini gösteren bir pencere çıkacak,

geri alınmak üzere ayarlanmış olan C yada diğer sürücülerin üzerine tıkla,

alttaki defrag butonuna bas.

yeni bir pencere çıkacak. burada defrag durum ilerlemelerini gösteriyor.bekle, işlem bitince proğramdan çık.

C yada diğer sürücülerini kontrol et. düzeldiğini göreceksin.

format atmana falanda gerek yok.

kolay gelsin.

arkadaşım işletim sistemin xp mi vistamı bilmiyorum ama birde şu şekilde kontrol etmeni isterim. Gizli dosyaları göster bölümüne geldiğinde az daha aşağıda korunan dosya sistemi dosyalarını göster seçeneği var.Onuda aktif hale getir sistem geri yükleme klasörleri filanda gözükecek birde ondan sonra kontrol et isterseni...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...