Jump to content

Termal Macun Sorusu..

temmuz

Recommended Posts

İlk pc ye 1996 yılı sonlarında sahip oldum. Yani yaklaşık 13 yıldan beri pc ler ve donanımları ile ilişkilerim var. Son 5-6 yıl hariç bu güne kadar pc'lere 10 dan fazla işlemci taktım(bir kısmı eş-dost için..). Ama bunların hiç birinde termal macun kullanmadım; işlemcileri kutusundan/ambalajından çıkarıyor, macun yada herhangi bir madde kullanmadan takıyordum. Şimdilerde ise işemcilerle birlikte termal macunlar hep söyleniyor.

Uzun aralardan sonra yine bir tanıdık kendisine bir pc toplamamı istedi ve bu termal macun konusu aklıma düştü. Şimdi toplayacağım pc de eskiden yaptıklarımdan farklı olarak termal macun kullanmak zorundamıyım(Eskiden bu günlere göre düşük hızdaki işlemcilerin fazla akıma ihtiyaçları olmadığından çok ısınmadığı ve günümüzdekilerde ise tersine bir durum söz konusu olduğundan termal macun zorunlu hale gelmiş olabilir diye düşünmekteyim)? Eğer kullanacaksak, bu termal macunu işlemcinin üst kısmınamı yoksa pinli alt kısmınamı ve hangi miktarda(az,çok, orta..) süreceğiz?

13 yıldan beri uğraştın konusunda pek bi yorum yapamıcam fakat sanırım sen 7-8 senedir pc toplamıyorsun heralde cevabına gelince..

termal macunu işlemcinin üst kısmına süreceksin fakat çok az bir miktar yetecektir serçe parmagının tırnagı kadar yeter diyebilirim yani işlemci ve fan birbirine temasında termal macun dışarı taşmayacak şekilde az bir miktar yeterli olacaktır kullanmamazlık etme sakın işlemciyi yakarsın

kolay gelsin...

Termal macunu işlemcinin düz gri parlak kısmına süreceksin.pinli kısımlar zaten anakarta yerleşeceği için oraya sürmen durumunda gümleme olabilir.

Macun miktarına gelince.düz tornavida ucu ile işaret parmak tırnağının yarısı kadar bir miktar alıp işlemcinin üst dört kenarını ve üst yüzeyi boşluk kalmıcak şekilde süreceksin ki ısı iletimi artsın ve işlemcin serin kalsın..

NOT:Evet düşüncen doğru.eski işlemcilerin zorlanma gibi bi durumu olmadığı için ısınma sorunlarıda yoktu.ben p3 soket işlemcileri bazen fansız takarım ama çalışıp çalışmadıklarını test etmek amaçlı.sakın öyle kullanmayın

Arkadaşım pc topluyorum diyorsun zaten eğer sıfır işemci takacaksan ve işlemci box ise yani orijinal fanıyla geliyorsa hazır bir şekilde termal macun vardır ekstra bir işlem yapmana gerek yoktur.

Ama işlemcin oem ise yani fanı sonradan sen takacaksan o zaman bakır alaşımlı kaliteli bir macun alıp işlemcinin parlak düz kısmına kenarlara taşırmadan ince bir tabaka halinde süreceksin zaten termal macunu aldığın zaman kutusundan ayrıntılı bir şekilde nasıl uygulayacağını anlatan bir çizim ile sana yardımcı olacak aparatlar çıkar :clapping:

ya bende o macunu temizliyorum öyle takıyorum ama benimkiler hep kurumuş oluyo acayip bişey ;birde tabikide sıfır işlemcilerin macunu var ona dokunmuyorum

eee benim sorum şu bu termal sıvı satılıyor mu nerde bulabilrim...

ya bende o macunu temizliyorum öyle takıyorum ama benimkiler hep kurumuş oluyo acayip bişey ;birde tabikide sıfır işlemcilerin macunu var ona dokunmuyorum

eee benim sorum şu bu termal sıvı satılıyor mu nerde bulabilrim...

:) Evet kuruması normal.. fanın soguması ile.. kurur :) bazıları var.. kireç diye macunu silmekte :)

Bulunduğun ildeki bilgisayarcılardan alabilirsin minimum 10 - 15 lira civarındadır. vesselam...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...