Jump to content

Hdd Problemim

drsuphiba

Recommended Posts

herkese merhaba,

birkaç gün önce evimi taşıdım, taşınma esnasında da hdd yere düştü. sonrasında bilgisayar açılırken

"Güvenli Mod

Komut istemi ile güvenli mod

En son en iyi yapılandırma……."

gibi seöçenekler sunmasına rağmen hiçbir seçenekte de açılmadı..

windows cdsini takıp formata giriştim ve baktım ki c sürücüsünun biçim kısmında "bilinmiyor" yazıyor. d sürücüsü ise "ntfs" (olması gerektiği gibi..)

hdd 80gb ve "c" ve "d" olarak 2 ye bölünmüş durumda..

işin kötüsü c boş görünüyor ancak birkaç kurtarma programı denedim c deki klasörleri gördüm..ancak bir kurtarma yolu bulamadım :D

daha kötüsü sadece 1 klasörde önemli ve başka bir yerde olmayan fotoğraflarım var (mezuniyet) bunların dışında c de vazgeçemeyeceğim birşey yok..

format atabilirim ancak, birşeyler yapılabilir mi diye uğraşıyorum 1 gündür ve sonunda buraya da sormaya karar verdim..

Öncelikle CD'den çalışan bir işletim seti ile (MiniXP gibi) sistemizi açıp portable Partition Find & Mount programı ile ya da veri kurtarma programlarından herhangi birisi ile (portable) kaybetmek istemediğin dosyalarını kurtarabilirsin diye düşünüyorum. Denemeni tavsiye ederim.

Partition Find and Mount Pro 2.31 Portable

http://uploading.com/files/OELUDV1F/PortPFAMP231.rar.html[/CODE]

KARDEŞİM SEN HEÇ PROGRAMLARLA FALAN UĞRAŞMA SÖK DİSKİ BAŞKA BİR PC YE İKİNCİ DİSK OLARAK BAĞLA VE SONRA KENDİ DİSKİNDEKİ BİLGİLERİNİ AL SONRA KAPAT PC Yİ DİSKİ SÖK VE KENDİ KASAINA GERİ TAK VE ÇALIŞTIR OLAY BUNDAN İBARET ((BAZEN VOLTAJ FARKI NEDENİYLE HDD KENDİNİ KİTLİOR PROBLEM BU ŞEKİLDE BASİT OLARAK ÇÖZÜLÜOR)) İYİ ŞANSLAR

kendi problelmimle ilgili şöyle bir yazı buldum umarım paylaşmamda sakınca yoktur.

Bilgisayarınızı açtığınız zaman karşınıza NTLDR Eksik veya bilgisayarınız siyah ekranda öylecene kalabilir. Genelde en sık görüleni ise MBR niz bozulduğu zaman Windows size açılırken seçenekler sorar.

Güvenli Mod

Komut istemi ile güvenli mod

En son en iyi yapılandırma…….

Gibi fakat hangi seçeneği seçerseniz seçin hiçbir şekilde bilgisayar açılmıyor veyahut reset atıyordur. Bu durumda anlayabileceğiniz gibi MBR sektörünüz zarar görmüş demektir. Daha da açıkca anlatmaya çalışayım Harddiskinizdeki BOOT SECTOR dediğimiz NTFS bölümü silinmiş / zarar görmüş demektir.

Peki ne yapacağız ?

Kolay yeni bir Boot Sector oluşturacağız

Peki nasıl olacak ? Ya Harddiskimdeki bilgilerim ?

Merak etmeyin hepsi genelde yerinde duruyordur format felan atmaya kalkışmadığınız zaman sıkıntı çıkmaz. Özelliklede kurcalamayın :D

ÇÖZÜM :

Öncelikle önemli bir uyarı ile söze başlayayım. Bilgileriniz bu işlem sırasında kaybolabilir. Zarar görebilir. Dikkat ediniz ve önemli ise bilgileriniz muhakkak ki yedek alınız. Bu işlem esnasında doğacak zararlardan sorumlu değilim.

Sorunumuz PC sürekli reset atıyor güvenli kip de dahil açılmıyor.

Bilgisayarınızı Windows CD si ile başlatınız.

Kurulum ekranında “R” tuşu ile ONARMA bölümüne geliniz.

Kurtarma konsolunu açınız ve kurtarma konsolu açılınca

fixmbr c:

fixboot c:

Size yeni bir MBR bölüm oluşturacağını söyleyecektir “E” harfine basıp devam ediyoruz.

Bölüm başarıyla oluşturuldu dedikten sonra işlem bitmiş demektir.

DIR

yapıp entere bastığınızda C:\ Sürücüsü içerisindeki tüm dosyalarınızı görebilirsiniz.

Eğer ki olmazsa

tekrar şunları yapacağız.

Fixmbr C:

Fixboot C:

Chkdsk /R

Son eklediğim komutta ise sistem diskiniz taranacak bozuk sektörler onarılacaktır. İşlem tamamlanamazsa ki ben yaptım tamamlanmadı ve Harddiskimin içerisindeki bilgilere ulaşamadım.

Bilgisayarınızı yeniden Windows CD si ile başlatınız.

Kurarma konsoluna “R” ile geçiş yapıyoruz.

Kurtarma konsolunda işlemlerimizi tekrarlıyoruz.

Fixmbr C:

Fixboot C:

Chkdsk /R

0 dan 100 e kadar sayacak ve diskinizde fiziksel bir arıza yoksa onaracaktır. 2. kez işlemi denedim ve diskimdeki tüm bilgileri %0 kayıpla kurtarabildim.

bunu deneyebilmek i çinse düz bir windows cdsine ihtiyacım var sanırım.. bende tnc ultimate var :)

Eğer ntldrr hatası alıyor isen onun çözümü ayrı. Benim ilk anlattığım yöntemde CD'den çalışan (kurulmayan) bir işletim sistemi ile (örneğin Mini XP ile) bilgisayarını açıp sana verdiğim linkteki programı önceden indirdi isen flash disk ile bilgsayarda çalıştırabilrisin.

Sana verdiğim program kurulumsuzdur. Tıkladığında çalışır. Fakat belirteyim eğer bu hatanın sebebi Ntldrr hatası ise Ntldrr fix isimli isimli acacı açağıdaki adresten indirebilirsin ...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=70598[/CODE]

[/font]

kardeşim format atmadan düzeltebileceğini zannetmiyorum ama format sonrası sana lazım olacağını düşüğndüğüm bir dosyayı vermek istedim masa üstünde yeni bir klasör oluşturup bu programı o klasör içinde çalıştır bu güne kadar ne kadar resim yüklenmiş ise pc ne hepsğini bulur :angry2:

Please register to see this content.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...