Jump to content

Dünya Türkiye’yi Nasıl Bilir?

adem122

Recommended Posts

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply
O dizilerin hepsine lanet olsun, televizyon ülkeyi bu hale getirdi zaten..

Kesinlikle öyle.. Adamlar haksız mı müslüman var mı diye sormaya ?

Aslında çok yanlış yapıyorlar abi.İnsanın kanı bozuk olduktan sonra dini ne olursa olsun hiç farketmez.Beni en çok kızdıran iki sorunun başında geliyor din ile ilgili sorulan sorular, diğeride nerelisin.Dini inanç Allah ile insan arasındadır.

Orası da doğru.. Ama insan eğer müslümansa biras bunu belli etmeli.. Müslümansan müslüman gibi olacaksın veya müslüman değilim diceksin.. Burası da böyle..

Sonradan müslüman olan ingiliz bir adam (bizzat tanışmıştık) iyiki Türkiye'de müslüman olduktan sonra gelmişim, yoksa müslüman olmazdım demişti..

Kesinlikle öyle.. Adamlar haksız mı müslüman var mı diye sormaya ?

Orası da doğru.. Ama insan eğer müslümansa biras bunu belli etmeli.. Müslümansan müslüman gibi olacaksın veya müslüman değilim diceksin.. Burası da böyle..

Sonradan müslüman olan ingiliz bir adam (bizzat tanışmıştık) iyiki Türkiye'de müslüman olduktan sonra gelmişim, yoksa müslüman olmazdım demişti..

Son cümlene kesinlikle katılıyorum abi gerçekten can-ı gönülden katılıyorum çünkü bizim ülkemizde dengeler maalesef çok bozuk ve hiçbirşey olması gerektiği gibi değil.İlk cümlene gelecek olursam ona katılmıyorum abi çünkü adam dinin gerekliliklerini bize göstermek kanıtlamak zorunda değildirki.Allah ile kul arasında olan birşeydir bu.Tabi önce çalıp çırpıyor ve en önemlisi kul hakkı yiyiyorsa onun yaptığı ibadette bence göstermeliktir.Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım kendimi umarım anlayabilmişsindir abi.

Mertgrkm yazıyı okumadım ama kaynağı olmayan haklı yada haksız haber asılsızdır bilgi kaynağı belirsiz yani arkadaşlar bu yazıyı alıntı yapan arkadaşın belirtmesi lağzım

Mertgrkm yazıyı okumadım ama kaynağı olmayan haklı yada haksız haber asılsızdır bilgi kaynağı belirsiz yani arkadaşlar bu yazıyı alıntı yapan arkadaşın belirtmesi lağzım

burası haber bölümü değilki :D

Son cümlene kesinlikle katılıyorum abi gerçekten can-ı gönülden katılıyorum çünkü bizim ülkemizde dengeler maalesef çok bozuk ve hiçbirşey olması gerektiği gibi değil.İlk cümlene gelecek olursam ona katılmıyorum abi çünkü adam dinin gerekliliklerini bize göstermek kanıtlamak zorunda değildirki.Allah ile kul arasında olan birşeydir bu.Tabi önce çalıp çırpıyor ve en önemlisi kul hakkı yiyiyorsa onun yaptığı ibadette bence göstermeliktir.Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım kendimi umarım anlayabilmişsindir abi.

Sonuna kadar katılıyorum, ülkemizde ibadet yapıyorum diyen insanların %80i göstermelik amaçlı, kendini düşündüğü için ibadet yapıyor, ibadetin amacı belli hedefi belli, ama ülkemizde bunu bile pis işlerine alet edenler var malesef..

Zaten İsmail Abi Müslüman Müslümansa Tipinden Tamamen Belli Olur Tabi Dış Görünüş %60 İçide Önemli

tiple ne alakası var, dış görünüş her zaman yanıltıcıdır, önyargılı olmak yanlış bişey

Çok Alakası Var Çok

tamam o zaman dış görünüşe göre bir insanın müslümanmı dinsiz mi hristiyanmı musevimi ateistmi satanistmi deistmi olduğunu nasıl anlayabileceğinizi söyler misiniz?

Sonuna kadar katılıyorum, ülkemizde ibadet yapıyorum diyen insanların %80i göstermelik amaçlı, kendini düşündüğü için ibadet yapıyor, ibadetin amacı belli hedefi belli, ama ülkemizde bunu bile pis işlerine alet edenler var malesef..

+1

Evet Erdem Aynen Öyle

Sizin bu söylediğiniz dini doğru kullanmak mı şimdi? Allah la kul arasına nasıl girebilirsinizki, ben Allah'ın insanların dış görünüşüne önem verdiğine düşünmüyorum, bana kuranda şöyle yazıyor böyle yazıyor demeyin sakın, kuranda şöyle böyle yazıyor denenler ne kadar doğru, bugün kuranıkerim bile gerçeğinden saptırılmış durumda.. Allah'ın gözünde kimin ne olduğuna siz karar veremezsiniz, önyargılı davranmaya hakkınız yok..

Dediğine Katılıyorum Allah ile Kul Arasına Kimse Giremez Fakat Kuran Gerçeğinden Saptırılmamışdır Buna Şöyle Bir Cevap Vereyim Musa Peygamber Geldi Ona İnananlarda Oldu İnanmayanlarda Sonunda Tevrat Değiştirildi Allah İnsanlara İsa Peygamberi Yolladı Onada İnanlar Ve İnanmayanlar Oldu Sonuç İncilin İçinde Gerçeğinden Bir Mısra Bile Yok Fakat Hz Muhammed (s.a.s) Geldi Onun İnananı İnanmayanlardan Fazla İdi Son Peygamperdi ve Eğerki Kuran Değişmiş Olsaydı Yeni Bir Peygamper Gelebilirdi Ama Olmadı Kuran %100 Gerçeğiyle Aynı...

Dediğine Katılıyorum Allah ile Kul Arasına Kimse Giremez Fakat Kuran Gerçeğinden Saptırılmamışdır Buna Şöyle Bir Cevap Vereyim Musa Peygamber Geldi Ona İnananlarda Oldu İnanmayanlarda Sonunda Tevrat Değiştirildi Allah İnsanlara İsa Peygamberi Yolladı Onada İnanlar Ve İnanmayanlar Oldu Sonuç İncilin İçinde Gerçeğinden Bir Mısra Bile Yok Fakat Hz Muhammed (s.a.s) Geldi Onun İnananı İnanmayanlardan Fazla İdi Son Peygamperdi ve Eğerki Kuran Değişmiş Olsaydı Yeni Bir Peygamper Gelebilirdi Ama Olmadı Kuran %100 Gerçeğiyle Aynı...

kanıt nerde?

Kendinle çelişme dik dur..

Sizin bu söylediğiniz dini doğru kullanmak mı şimdi? Allah la kul arasına nasıl girebilirsinizki, ben Allah'ın insanların dış görünüşüne önem verdiğine düşünmüyorum, bana kuranda şöyle yazıyor böyle yazıyor demeyin sakın, kuranda şöyle böyle yazıyor denenler ne kadar doğru, bugün kuranıkerim bile gerçeğinden saptırılmış durumda.. Allah'ın gözünde kimin ne olduğuna siz karar veremezsiniz, önyargılı davranmaya hakkınız yok..

burada arkadaşa şu noktada hak veriyorum bugün kaç kişi Kuranı kerim tam anlayacak kadar arapca biliyor ???

evimizde olan kuran tefsir dir; tefsirde de yorum katılır inanmazsanız iki farklı kuranın türkçe tefsirlerini karşılaştırın (kaynak aynı olmadığı sürece) insanoğlu çiğ süt emmiştir arkadaşlar nefsi için birçok şey yapmıştır ve yapacaktır bunu unutmayalım..

birde bundan 150-200 yıl önce iletişimin haberleşmenin ne kadar zor hatta imkansız olduğunu düşünelim ve bu bağlamda 1400 yıllık bir sürecin işlediğini göz ardı etmeyelim...

Türkleri lekemek gıbı olmasın ama forumda yapılan paylasımlarda bı forumda gordum kendı yapmıyor kopyala yapıstır ben yaptım dıyen emek calan bır turk turk olabılcegını sanmıyorum yabancılarda bole bısı gormedım suana kdr bı kac forum gezdım

cok gusel paylasımlar yapıyolar

Türkleri lekemek gıbı olmasın ama forumda yapılan paylasımlarda bı forumda gordum kendı yapmıyor kopyala yapıstır ben yaptım dıyen emek calan bır turk turk olabılcegını sanmıyorum yabancılarda bole bısı gormedım suana kdr bı kac forum gezdım

cok gusel paylasımlar yapıyolar

Neden bu forumda Türklerle ilgili iyi şeyler paylaşılmıyor ya da paylaşılıyorsa da çok az ben görememişim..

kanıt nerde?

BUYRUN KANITI:

Allah, Kuran ve diğer iman esaslarında Müslümanları şüpheye düşürmek için eskiden olduğu gibi şimdi de bazı iftiralar yapılmaktadır. Bir müslüman asırlardır Ümmet-i Muhammed'in kabul ettiği bir davada hemen şüpheye düşmemelidir. Ancak bu iddialara cevap vermek de gerekir:

Bilindiği gibi kelimeler manalara, edebî sanatlara zarf olurlar. Esas olan manadır, sanattır. Hepimiz Türkçe bildiğimiz halde kendi öz dilimizle yazılmış bir edebî şaheserin benzerini niçin yazamıyoruz. Demek ki, hüner kelimelerde değil onu çok iyi kullanan ediplerin ilminde, sanatındadır. Arapçanın Kuran hakikatlerinin ifadesinde müstesna bir özelliği vardır. Özelikle kalp ve his alemine ait kelimeler onda çok zengindir.

Bununla birlikte hiçbir Arap edibi de Kur'ana misil getirememiştir. Zira, Kuranda Arapçanın çok ötesinde bir kutsiyet vardır. Taklit edilemeyen, işte o kutsiyettir. Bu ise, Kuranın Allah kelamı olmasında saklıdır. Belağat ilminin dahileri bu manayı çok iyi kavramışlar, bundan da öte tatmışlar, zevk etmişlerdir. Biz ise aynı manayı Allahın bir diğer kitabı olan Kâinat kitabından misaller getirmekle bir derece anlayabiliyoruz.

Elementler birer harf kabul edilirse, bu elementlerden insanlar bir takım eserler yaparlar. Allah ise aynı elementlerden insan yapar, hayvan yapar, ağaç yapar. İşte burada elementler ötesi bir ilahi sanat, bir ilahi kudret ve irade söz konusudur. İşte taklit edilemeyen de budur.

İslam hakikat ve hikmet dinidir. Her bir davası delil ve ispat üzeredir. Kuranın değişmediği ve günümüze kadar sıhhatli bir şekilde geldiği o kadar aşikar ki bunu az bir dikkat ile görmek mümkündür. Mesela, Hz. Osman (r.a) zamanında mevcut hafız topluluğunun birleşimi ve yardımıyla hiçbir vesveseye imkan bırakmayacak şekilde yazılan Kuran, şu an elimizde bulunan Kuranın ta kendisidir. Yani ilk inen Kuran ile şimdi piyasada var olan veya her an yazılan kuranların hiçbiri arasında ihtilaf yoktur. Herhangi bir dünya ülkesinden bir Kuran alın bunu 300 veya bulabilsek 1000 yıl önce yazılan bir Kuran ile karşılaştırsak, arada bir farka rastlamayacağız. Harfi harfine aynı olduğunu göreceğzi.

Nihayet Hz. Ebû Bekir'in hilâfeti zamanında görülen lüzum üzerine Zeyd bin Sâbit'in başkanlığında vahiy kâtiplerinden ve kuvvetli hafızlardan müteşekkil bir komisyon kuruldu. Kur'an'ın bir cilt hâlinde bir araya toplanma işi, bu komisyona havale edildi. Ashabdan herkes, elinde yazılı bulunan Kur'an sayfalarını getirip bu komisyona teslim ettiler. Hafızların ve vahiy kâtiplerinin elbirliği ile çalışmaları sonunda sayfalar, sûre ve âyetler Peygamberimizin tarif ettiği şekilde yerli yerine kondu. Böylece Kur'an, Mushaf adıyla tek kitab hâline getirilmiş oldu.

Artık Kur'an için unutulma, kaybolma, tahrif ve tebdile uğrama diye bir şey söz konusu olamazdı. Zira aslı, Hz. Peygambere gelen şekliyle eksiksiz ve noksansız şekilde tesbit edilmişti.

Hz. Osman zamanında görülen lüzum üzerine, bu Mushaftan yeni nüshalar çoğaltılıp çeşitli memleketlere gönderildi.

Bugün elde mevcut olan Kur'anlar, işte bu Kur'an'dan çoğaltılmıştır.

Kur'an tesbit edilişindeki sağlamlık itibariyle, diğer ilâhi Kitablardan farklı olarak, hiçbir tahrifat ve değişikliğe uğramadan vahiy mahsulü olan şekliyle tesbit edilip ortaya konmuş; 1400 senedir de muhafaza edilerek gelmiştir. Bunda, Kur'an'ın edebî icaz ve i'câzının, yani, ezberleme kolaylığının hiçbir insan sözüne benzememesinin ve söz olarak hiçbir taklidinin yapılamamasının, edebiyatve belagatına erişılememesinin ve zaptında a'zamî titizlik gösterilmesinin büyük rolü olduğu kesindir. Fakat asıl sebeb, Kur'an'ı Cenâb-ı Hakk'ın hıfz ve himayesine alması, onu kıyamete kadar lâfızve mânâ bakımından bir mu'cize olarak devam ettirmeyi taahhüd etmesidir. Nitekim Kur'an'da şöyle buyurulur: «Muhakkak ki bu Kur'an'ı biz indirdik ve onu koruyacak, muhafaza edecek, devam ettirecek de biziz.:.» (Hicr, 9).

Bugün yeryüzündeki bütün Kur' anlar aynıdır. Hiçbir farklılık ve değişiklik yoktur. Ayrıca milyonlarca hafızın ezberinde bulunmakta, her an milyonlarca dil ile kırâet edilip okunmaktadır. Bu özellik, Kur'an'dan başka herhangi bir beşeri kitaba nasib olmadığı gibi, semavi kitablardan hiçbirine dahi nasib olmamıştır. Allah'ın son kelâmı, hükmü kıyamete kadar baki ezelî fermanı olan Kur'an'ın, böyle eşsiz bir makam ve ulvi bir şerefe nail olması da, elbette zaruri ve lüzumludur.

Anlatmaya çalıştığım dinini ispat etmesi değil, insan müslümanım deyip çalıp çırpıyorsa diğer insanın aklında müslümanlıkla ilgili ne canlanır ? Allah'ın dinini karşıdaki insana nasıl aktarmış olursun ?

Malesef böyleleri de var biliyoruz ama yine de insanın içini bilemezsin.

burada arkadaşa şu noktada hak veriyorum bugün kaç kişi Kuranı kerim tam anlayacak kadar arapca biliyor ???

evimizde olan kuran tefsir dir; tefsirde de yorum katılır inanmazsanız iki farklı kuranın türkçe tefsirlerini karşılaştırın (kaynak aynı olmadığı sürece) insanoğlu çiğ süt emmiştir arkadaşlar nefsi için birçok şey yapmıştır ve yapacaktır bunu unutmayalım..

birde bundan 150-200 yıl önce iletişimin haberleşmenin ne kadar zor hatta imkansız olduğunu düşünelim ve bu bağlamda 1400 yıllık bir sürecin işlediğini göz ardı etmeyelim...

Az çok anlayacak kadar arapça biliyorum. Kur-an'da Allah onu (Kuran'ı) biz koruyacağız diyor. daha fazla söze gerek var mıdır ?

Anlatmaya çalıştığım dinini ispat etmesi değil, insan müslümanım deyip çalıp çırpıyorsa diğer insanın aklında müslümanlıkla ilgili ne canlanır ? Allah'ın dinini karşıdaki insana nasıl aktarmış olursun ?

Malesef böyleleri de var biliyoruz ama yine de insanın içini bilemezsin.

Az çok anlayacak kadar arapça biliyorum. Kur-an'da Allah onu (Kuran'ı) biz koruyacağız diyor. daha fazla söze gerek var mıdır ?

Abi akıl sahibi bir insan herşeyi araştırır ondan sonra karar verir.Bir insanın içerisinde kötü düşünce varsa sen ona afedersin kendini yırtsanda ne olursa olsun anlatamazsın birşeyin iyi olduğunu.Ayrıca birkaç kendini bilmezin yaptıklarını dine yıkamazsınki kendi sorunlarıdır.Bir insan Allah dinini anlamak istiyorsa onun için gönderilen bir kutsal kitap var onu okuyup anlayabilir bir insana gerek yok yani.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...