Jump to content

Basımdan Su Olay Gectı Sızce Nedır, Mucızemı Yada

adem122

Recommended Posts

yukarıda yazımı yazdım kendimi tanıtan. bu yargı ve bilişler pe ksağlıklı değil bence. bi kere kırlangıçta o deneyi yaptığınızda ne olur bilmem ama insan yavrusu ilk 15 gün anne sevgisinden ayrı kalsın ağır şizofreni ve fiziksel bozukluklar geliştiriyor. onun için insanın eğitimi duygusal ve bilişsel etregrasyonu çok önemli tabiki. arkadaşlar bol bol okuyalım lütfen nefsimizin yada egomuzun kestirme bencil yönlendirmeleri ile yargılara varmayalım hem cahil ve komik kalırız hemde gelişimimiz iyi olmaz.

Yuce ALLAH'ın sadece insanların hizmetine sunduğu Bilgi sonsuzdur.Bizden öncekiler ne gordü.Bizler neler görüyoruz.Bizden sonrakiler neler görecek düşünün bakalım.

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Slm Ark Bu işin STV ile veya pskoloji ile inanç ile ilgisi yoktur.Bu konuları inanın çok araştırdım.Sonunda şu kanıya vardım.İnsan Yüce ALLAH tarafından tüm canlılardan farklı ve üstün becerilerle yaratılmıştır.Yukarıda anlatılanlar herkesin başından az veya çok geçer.İnsanı farklı kılan en belirgin özelliğin biri ilim öğrenme ve uygulamasıdır.Bir kırlangıç yumurtası alıp kuluçla makinasında çıkarıp hiç başka kırlangıç görmeden büyütelim.Anaçlaşınca kendiliğinden diğer hemcinsleri gibi çamurdan yuva yapacaktır.Çünkü bu bilgi ona ALLAH tarafından genetik yapısına yüklenmiştir.Ama insan öylemi.Aklı sayesinde araştırıp yapacağı şeyi öğrenir.Uygular.İnanmayan arkadaşlara diyorumki uçak bulunmazdan önceki bir zamanda büyük bir metal yığını insan yapımı motor denilen bir aletle içinde 300 kişiyle izmir-istanbul arasını 1 saatte uçarak ulaşacak denseydi.Ozaman nasıl karşılanırdı acaba...Bilgi sonsuzdur.Bizden öncekiler ne gordü.Bizler neler görüyoruz.Bizden sonrakiler neler görecek düşünün bakalım.

burda inançla ilgisi yoktur dıyemezsın

İNANÇ olmasa yasayamazsın insan kendini boslukta hısseder

benım burdakı olay bır sey ıstiyorum icten kalpten allah'u tealada (c.c)kulunun ıstegını gerı cevırır mı

bana gore bır hastalık yada psikolok la da ılgısı yok sadece ınanç diyeyım.

en basta dedıgım gıbı kalbın temız olduktan sonra bu bıranlık bırsey ne ıstersen ıste allah'u Teala'nın yapmıyacagı hıc bırsey yoktur............

:):) yav arkadaşım Allahın kudretine keremine diyeceğimiz yok. şimdi işte şizofrenide böyle başlıyor mesela; bunlara psikiyatride psikotik zihinsel aydınlanmalar denir yani şizofrenik büyüklenmeci düşünceler senin anlayacağın. şimdi mesela hafif şizofrenlerde benim gibi (gerçi ben artık iyileştim sayılır) deli düşüncelerle normal düşünceyi ayırmak oldukça güçtür. örnek vereyim; ben hezeyan döneminde ki 4 ay sürdü bu Allahın beni seçtiğini ve bana sınırsız güç verdiğine inanıyordum ve tabi son derecce tahrik edici davranışlarıma neden oluyordu bu inanç. iyi gene başıma kaza bela gelmemiş :) tabi iyileştikçe farkı daha açık ve net görüyorsun. işte işin esprisi burda. bu durumlar ilk başta oldukça keyifli ve haz verici geliyor insana ama işte sonu dünyadaki en kötü şey oluyor insan için; şizofrenik kişilik dağılması..

zaten şizofreninin yada diğer ağır psikozların nedenide zihinde bilinçaltındaki kişinin bilmediği büyük bir eksikliği ödünlemedir. bunuda işte böyle aşırı düşlemlerle yapar. bunlar yoğun haz, tatmin içeren megalomanik düşüncelerdir bu bahsettiğim şekilde. ve şizofreninin en önemli temel belirtilerinden biride gittikçe dış dünyadan çekilip içe kapanıp böyle bu tür düşüncelerle uğraşıp durmaktır ve tabi gerçek normal dünya ilede ilişkiler alt üst olur. mesela sende şu dikkat çekici arkadaşlarda bahsetmiş 6 yıl sonra niye bu yaşadığını bizimle paylaşma gereği duydun. bu, sende böyle saplantılı düşünceler varmış endişesini akla getiriyor. sonra sosyal yaşamın nasıl normal günlük işlerini zorlanmadan sekteye uğramadan yapabiliyormusun? ön şizofreni durumunda da yeti eksikliği garip tuhaf büyüsel düşünce ve davranışlar olur. yani burda durduk yerde seni aşağılamak ne bileyim yargılamak gibi bir amacım olamaz. yani üstteki yazılarımda da dediğim gibi sadece ben yandım siz iyi gençlerimiz yanmasın diye uyarıyorum. bu şizofreni öyle bir sinsice gelişir ve yaşamını alt üst ederki normal insanlar bilselerdi şizofrenlerin ne büyük acılar yaşadığını dünyada başa gelmesini hiç bir zaman istemeyecekleri en büyük illetlerden biri olduğunu anlarlardı. yada böyle bir durum varsa ve ben yardımcı olmuş olursam yıllar sonra ne büyük bir yanlıştan döndüğünü anlar ve bana dua edersin. yani ne kadar erken müdehale o kadar iyi..

Ben de yıllar önce telepati olduğunu düşündüğüm ve hala dün gibi hatırladığım bir olay yaşadım, umarım sizin için okuması uzun ve sıkıcı olmaz. Yazlıktayız ve 20 kişi kadar bir arkadaş grubuyuz; kimisi arkadaşın abisi, ablası, kimisi lisede, kimisi de üniversite okuyan bir grup insan. Akşam yemeğinden sonra sitede toplandık ve çay kahve içmek için biryerlere gitmek üzere sahile doğru yürümeye başladık. 3'er 4'erli ayrı gruplar halinde yürüyoruz. Benim gruptaki arkadaşlarla havadan sudan sohbet ederken tamamen alakasız bir şekilde aklımdan "gayrisafi milli hasıla" kelimesi geçiyor ki o zamanlar benim yaş 15, 16 civarında ve gazete haberleri dışında iktisat terimleri hakkında ne fazla bilgim ne de bu konuya ilgim var. Aradan 1 dk. kadar geçti ve benden 4-5 yaş büyük olan bir abim diyeyim, ne alakaysa bana seslendi ve sana birşey soracağım dedi. Daha sorusunu sormadan "gayrisafi milli hasıla" diye bağırdım (bu arada ne hangi konu hakkında konuştuklarını kesinlikle duymuyordum). Adam yanındakilere tuhaf bir şekilde baktı ve şaşkınlıkla yanıma gelerek, "adını hatırlayamadığım bu terimi tarif etmeye çalışmak üzere sana soru yöneltecektim, nasıl oldu da daha anlatmadan bu yanıtı verdin" dedi. Sen daha seslenmeden aklımdan bu kelime geçiyordu deyince de iyice dumur oldu :) (hoş ben de aynı durumdaydım ya :)). Adam olamaz böyle birşey diyerek kendi grubunun yanına döndü ve o akşamdan sonra benim lakabım müneccim oldu :)

Geçmişten ilginç bir anım, sabrınız için teşekkürler :)

HZ ALİ peygamber efendımız dmişki ben ben oglumdan bir adım gerideyim babamdanda bir adım öndeyim

ogluma yetısebılmek ıcın heryerı gezıp ogrenmek ıstıyorum der ............

burada ne demek istedin ?senin hatlar iyice karıştı be gözüm.

burada ne demek istedin ?senin hatlar iyice karıştı be gözüm.

sana bır kompozısyon yaz derler bır baslık verırler anlaya madıysan bu baslıgı ya tanıdıklarına buyuklerıne okut cevırı yapsın emın olmak ıstıyorsan

bır konuyu anlamadan ılgınc sorular sormayın arkadslar benbunları yazıyorum fıkırlerınızı ogrenmek ıstıyorum dıye ama

burda benım sorunum yok sızlerın sorunları var galıba ılgınc ılgınc yorumlar yapıyorsunuz

ben gunluk hayatta da normal gecıyor ya sızın erısemedıgınız noktalar var anlıyamıyorsunuz

anlıyamadıgınız seylerede farklı yorumlar yapıyorsunuz.........

kısaca verecegınız cvap su

ALLAH'IN hıkmetını buyuklugunu gosterıyor..........

Kuran'ı Kerimde'de bır ayet var aklınızın ermedıgı işlere karısmayın....

(bir ornek dersek bermuda ucgenı nasıl cozulemedıgı gıbı )

(anlıyamadıgınız terımlerede yorum yapmayın)

:):) yav arkadaşım Allahın kudretine keremine diyeceğimiz yok. şimdi işte şizofrenide böyle başlıyor mesela; bunlara psikiyatride psikotik zihinsel aydınlanmalar denir yani şizofrenik büyüklenmeci düşünceler senin anlayacağın. şimdi mesela hafif şizofrenlerde benim gibi (gerçi ben artık iyileştim sayılır) deli düşüncelerle normal düşünceyi ayırmak oldukça güçtür. örnek vereyim; ben hezeyan döneminde ki 4 ay sürdü bu Allahın beni seçtiğini ve bana sınırsız güç verdiğine inanıyordum ve tabi son derecce tahrik edici davranışlarıma neden oluyordu bu inanç. iyi gene başıma kaza bela gelmemiş :) tabi iyileştikçe farkı daha açık ve net görüyorsun. işte işin esprisi burda. bu durumlar ilk başta oldukça keyifli ve haz verici geliyor insana ama işte sonu dünyadaki en kötü şey oluyor insan için; şizofrenik kişilik dağılması..

zaten şizofreninin yada diğer ağır psikozların nedenide zihinde bilinçaltındaki kişinin bilmediği büyük bir eksikliği ödünlemedir. bunuda işte böyle aşırı düşlemlerle yapar. bunlar yoğun haz, tatmin içeren megalomanik düşüncelerdir bu bahsettiğim şekilde. ve şizofreninin en önemli temel belirtilerinden biride gittikçe dış dünyadan çekilip içe kapanıp böyle bu tür düşüncelerle uğraşıp durmaktır ve tabi gerçek normal dünya ilede ilişkiler alt üst olur. mesela sende şu dikkat çekici arkadaşlarda bahsetmiş 6 yıl sonra niye bu yaşadığını bizimle paylaşma gereği duydun. bu, sende böyle saplantılı düşünceler varmış endişesini akla getiriyor. sonra sosyal yaşamın nasıl normal günlük işlerini zorlanmadan sekteye uğramadan yapabiliyormusun? ön şizofreni durumunda da yeti eksikliği garip tuhaf büyüsel düşünce ve davranışlar olur. yani burda durduk yerde seni aşağılamak ne bileyim yargılamak gibi bir amacım olamaz. yani üstteki yazılarımda da dediğim gibi sadece ben yandım siz iyi gençlerimiz yanmasın diye uyarıyorum. bu şizofreni öyle bir sinsice gelişir ve yaşamını alt üst ederki normal insanlar bilselerdi şizofrenlerin ne büyük acılar yaşadığını dünyada başa gelmesini hiç bir zaman istemeyecekleri en büyük illetlerden biri olduğunu anlarlardı. yada böyle bir durum varsa ve ben yardımcı olmuş olursam yıllar sonra ne büyük bir yanlıştan döndüğünü anlar ve bana dua edersin. yani ne kadar erken müdehale o kadar iyi..

konuyu fazla uzatmıyacam ALLAh'ın buyuklugunu kudretını yazıyorsun ama anlıyamıyorsun

ALLAH'u teala kalpten ıcten soyleyen kulunun isteklerını gerı cevırırmı sence

farklı yerlerde cevap aramayın arkadslar cevap acık zaten

heryerde nereye gıdersen gıt ne dusunursen dusun gıdıcegımız yer onun yanıdır(ALLAH'u Teala'nın YANI)

ve o herseyi bilir dıledıkten sonra olmayacak dıye bırsey yoktur...

Kuran'ı Kerimde'de bır ayet var aklınızın ermedıgı işlere karısmayın....

(bir ornek dersek bermuda ucgenı nasıl cozulemedıgı gıbı )

(anlıyamadıgınız terımlerede yorum yapmayın)

Bermuda şeytan üçgeni çözüldü. Gayet oda fizik kurallarına dayalı :)

Bermuda üçgeninin sırrı çözülmüş fakat herşeyi henüz tam olarak bilinememektedir. İleriki yıllarda “Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak bilinen bölgenin, halen yapılmakta olan araştırmaların ışığında herşeyinin öğrenileceğini düşünüyorum.

Bermuda şeytan üçgeni çözüldü. Gayet oda fizik kurallarına dayalı :)

Çözüldü ama bu konuda açıklama yapılmasını çok beklersiniz, sır gibi tutuluyor orada gerçekten ne olduğunu, neler yaşandığı, gerçek saklanıyor ve tahminimce hiç bir zamanda açıklanmayacak..

• 1 ay sonra...

Ben de 14 -15 yaşlarımdayken hafif şizofreni geçirdim ve yaklaşık 8-9 ay sürdü ve kendi kendime tedavi oldum. Bu süreç çok tehlikeli bir süreç, iyileşmeyen hastalar da var. Çevremdekilerin benim hasta olduğuma dair söylediklerine hiç katılmıyor aksine onların beni anlamayan cahiller olduklarını düşünüyordum. Hasta olduğumu farkettikten sonra da 3-4 ay içersinde normal düşünebilmeye geri dönebildim. gerçekten de çok zor. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamayınca da hangi düşüncenin yardımcı olacağını farkedemiyor insan. Fakat bana yardımcı olan kur'an ve akıl oldu. ben iyileşirken sürekli not tutardım (yanlış düşüncelerim ve bunların yanlışlık noktaları ile ilgili). Ha bu arada hasta iken okulda da çok başarılı idim hatta dereceye giriyordum. Burda ki metafiziksel güçleri olduğuna inanan arkadaşların şizofreni olduklarını iddia etmiyorum. Fakat ben merkezci tutumları ve empati yoksunluğu ile kendilerini birçok şeyin merkezinde görebilirler. Elbette keramet vardır ama kendini hak yoluna vakfetmiş insanlar için. Skinner farelerle yaptığı deneyde farelerin öğrenmeleri ile şunu tespit ediyor. Fareler kafeste rastgele dolaşırken daha önce oraya gizlenmiş bir noktaya bastıklarında yem düşüyor. Sonra fareler yine rastgele dolanıyor ama bu sefer basma süreleri kısalıyor. ve düşünmeleri idrak etmeleri olmayan fareler yaptıkları davranış ile yemek düşme arasında ilişki olduğuna inanıyor. aynı şekilde maç izlerken tam oturacakken takımı gol atan bir seyirci maçı izleyen ve tezahurat yapan binlerce seyirci varken bulunduğu pozizyon ile takımının gol atması arasında bağıntı kurup bu benim uğurlu pozisyonum diyebiliyor fareler gibi veya bir sınava girip sınavda başarılı olan bir insan bir çok şeyin başarısını etkilediğini farketmeden uğurlu kalem, uğurlu bilmem ne gibi başarıısını sorulara ve daha önceki çalışmasına değilde o anki mikro ilişkilere atfedebiliyor... her neyse geçirdiğim o süreç gerek benim için gerek se ailem için çok acı verici oldu. ama öyle zannediyorum ki biraz empati biraz mantık ve insanlara yardım etmekten zevk alma ben merkezciliği ve beraberinde şizofreniyi engelleyecektir. tabi doğru düşünebilmeye başlamak için yanlış düşüncellerinin farkında olmak çok önemli. ben şimdi öğretmenim. sorunlarımı çözümlerken geçtiğim yol bana çok şey kazandırdı. evvela kendi grubumu başka insanlardan üstün görmenin everensel bir gerçek olmadığı, kedi ailemin başka ailelerden, kendi görüşlerimin başka görüşlerden, kendi milletimin başka milletlerden üstün olduğunu düşünmenin zihinsel bir yanılgı olduğunu ve yaradılanı "bizden" olduğu için değil yaratandan dolayı sevmem gerektiğini öğrendim.... şizofreninin en önemli boyutu olan kişinin ben merkezci düşünce yapısına sahip olup başka şeyler üzerinde etkisinin olduğunu düşünmesine değindim. umarım faydalı olur.

Benim gibi

Hayatın çoklu yönden Vurduğu bir insana da Dua Et.

Temiz Kalplisin Duan Kabul olması Dileği İle.

----------------

Kimseye bir zararım yok,

bir insana selam vermedim diye,

üzüldüğüm, saatlerce düşündüğüm Olmuştur,

Suçsuz Yere beni sevmeyenler

Düşmanlarım İçin Keşke Daha iyi Şartlar Olsaydı da,

Veya Şart Oluşturup Onlarla Barışabilsem diye düşünen,

Onlar Beni kötülemek küçük Düşürmek için en ufak bir anı kollarken

BEn Onlara İyilik etmektende Bıktım Artık.

Bana Onlarca Rast gitmeyen işim Varken,

Her zaman Beynimin Yönünü ters çevirerek yaşadım,

Belki Bu durum benim iyiliğim İçin,

belki Böyle birşey yapmak istemediler

belki ben yanlış anladım.

belki Belki belki.................

en zor anlarımda bile kendimi son anda tuttuğum olmuştur.

ya birisine dalacam Ya hoşçakal hayat dememek için.

Bir Nebze Düzelse Yarıya İnse Diye düşünürken Ben,

Daha çoğalmaya devam etmekte.

BEn bu kadar mı Kötüyüm ???

nerde Hata yaptım ?P

Ben de 14 -15 yaşlarımdayken hafif şizofreni geçirdim ve yaklaşık 8-9 ay sürdü ve kendi kendime tedavi oldum. Bu süreç çok tehlikeli bir süreç, iyileşmeyen hastalar da var. Çevremdekilerin benim hasta olduğuma dair söylediklerine hiç katılmıyor aksine onların beni anlamayan cahiller olduklarını düşünüyordum. Hasta olduğumu farkettikten sonra da 3-4 ay içersinde normal düşünebilmeye geri dönebildim. gerçekten de çok zor. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamayınca da hangi düşüncenin yardımcı olacağını farkedemiyor insan. Fakat bana yardımcı olan kur'an ve akıl oldu. ben iyileşirken sürekli not tutardım (yanlış düşüncelerim ve bunların yanlışlık noktaları ile ilgili). Ha bu arada hasta iken okulda da çok başarılı idim hatta dereceye giriyordum. Burda ki metafiziksel güçleri olduğuna inanan arkadaşların şizofreni olduklarını iddia etmiyorum. Fakat ben merkezci tutumları ve empati yoksunluğu ile kendilerini birçok şeyin merkezinde görebilirler. Elbette keramet vardır ama kendini hak yoluna vakfetmiş insanlar için. Skinner farelerle yaptığı deneyde farelerin öğrenmeleri ile şunu tespit ediyor. Fareler kafeste rastgele dolaşırken daha önce oraya gizlenmiş bir noktaya bastıklarında yem düşüyor. Sonra fareler yine rastgele dolanıyor ama bu sefer basma süreleri kısalıyor. ve düşünmeleri idrak etmeleri olmayan fareler yaptıkları davranış ile yemek düşme arasında ilişki olduğuna inanıyor. aynı şekilde maç izlerken tam oturacakken takımı gol atan bir seyirci maçı izleyen ve tezahurat yapan binlerce seyirci varken bulunduğu pozizyon ile takımının gol atması arasında bağıntı kurup bu benim uğurlu pozisyonum diyebiliyor fareler gibi veya bir sınava girip sınavda başarılı olan bir insan bir çok şeyin başarısını etkilediğini farketmeden uğurlu kalem, uğurlu bilmem ne gibi başarıısını sorulara ve daha önceki çalışmasına değilde o anki mikro ilişkilere atfedebiliyor... her neyse geçirdiğim o süreç gerek benim için gerek se ailem için çok acı verici oldu. ama öyle zannediyorum ki biraz empati biraz mantık ve insanlara yardım etmekten zevk alma ben merkezciliği ve beraberinde şizofreniyi engelleyecektir. tabi doğru düşünebilmeye başlamak için yanlış düşüncellerinin farkında olmak çok önemli. ben şimdi öğretmenim. sorunlarımı çözümlerken geçtiğim yol bana çok şey kazandırdı. evvela kendi grubumu başka insanlardan üstün görmenin everensel bir gerçek olmadığı, kedi ailemin başka ailelerden, kendi görüşlerimin başka görüşlerden, kendi milletimin başka milletlerden üstün olduğunu düşünmenin zihinsel bir yanılgı olduğunu ve yaradılanı "bizden" olduğu için değil yaratandan dolayı sevmem gerektiğini öğrendim.... şizofreninin en önemli boyutu olan kişinin ben merkezci düşünce yapısına sahip olup başka şeyler üzerinde etkisinin olduğunu düşünmesine değindim. umarım faydalı olur.

evet kardeşim özel mesaj atmışsın geldim katılayım ne demek.

yav yazdım yukarda işte. zaten psikzoların (delilik:paranoya, paranoid şizofreni,parafreni, hipomani bunların normalde nayrılması güçtür ondan bunları yazdım) temel özelliği istek alanının büyüyüp gerçeklik algısını kapamasıdır. ve psikozlunun hezeyanının temel amacıda katlanılmaz gerçeği red etme ve ona karşıt düşlemler , fantaziler üretme işlevidir. ve Wilfred Ruprecht Biona(psikanaliz in en takdir edilen kabu lgören analistlerinden biri) göre psikozlu şiddetli yıkıcı kin ve saldırganlık dürtülerinin egemenliği altındadır ve onu gerçeğin ve aklın bilincine ******ürecek herşeye saldırır ve şiddetle red eder. işte bunu ben demiyorum bilimadamı diyor bende onların kitaplarından psikolojiyi öğrenerek tipik psikozlular gibi yapmadım ve kendimi iyileştirmeye yöneldim.

şimdi bu yukardaki kişiliklerin bu forum konusuyla ilgili durumu açıklamak adına örnekler vereceğim; mesela hipomanikler dünyanın en iyi hikaye uydurucuları yalancılarıdır. ama tabi yalan söyleme(mitomanininde) amaçları farklı olabilir; kimi sırf fantazi olsun diye, kimi insanlara olan nefretinden kandırmak onları yenmek için yalan söyler. ve cinsel içeriklere aşırı ilgileri vardır ama bu onların cinsel gücünde ndeğil ta mtersine güçsüzlüğünden ve en altta yata nnedende aslında yoğun depresyon ve sevgi gereksinimidir. internet özellikle karşı cinsi iyi kurgularla kandırıp ele geçirip sevgi ve nefret duygularını tatmin edebilecekleri ideal yerlerden biridir mesela. canlı örneklerini gördüm; bir alt gelir düzeyinden bir işçi mesela gider bir yüksek mevkideki yöneticiyi kandırır:) gerçekten egördüm bunları.

parafreni;(aslında paranoid şizofrenik tiplere benzer ve günümüzde paranoid şizofreni ile bir tutulur ama daha özel bir tiptir ve sanki şizofrenik değilde sıradışı fantastik bir yaşam tarzı gibi görülür dışardan) bu tab ihipomaniye göre dahada ayrışmıştır kişilik; üstün yetenekleri olan bir seçilmiş, peygamber , evliya, uzaylılardan bilgi alan çok üstün bir bilim adamı olduklarını iddia edebilirler. ve oldukça etkili ve bastırıcı olabilirler kendilerine inanan müridler olabilir. ve işte ben kendi çabamla geri dönmese idim şimdi böyle biri idim. şimdi konuyu dahada aydınlatma adına biraz daha ayrıntıya gireyim bu kişilik özelliklerinin: bu kişilik bozukluğunda ana temalar;gizemcilik, büyüklük,kıyım düşünceleri, ve özsuçlamadır. ben burda özellikle gizemciliğe deyineceğim. bu hastalar yoğun gizemcilik geliştirmiştir.(bunun nedeni ailenin dinsel , büyüsel şeylerle onu fazla uyarması ve bunun yanında aşırı bastırılmasından dolayı şüpheci gizemci bir benliğe sahi polması olabilir.gizem dünyasında çare arama..?) mesela Allah ın ne istediğini , kendi ve çevresinde neler yapacağını bilmeye çalışırlar ve bunu taki pederler. ve böylece allah la bir olmuşlardır ve onunla gizli mesajlarla anlaşmakta konuşmaktadırlar.(hikmet..?) ve bunu tesbit edip sen saçmalıyorsun derseniz ya gülerler(ki genelde böyle yaparlar) yada stresli bir zamnaına denk gelmişseniz yoğun saldırı görebilirsiniz. çünkü kişilik en ebaştan beri sıkısıkıya buna inanaca kböyle düşünceler geliştirecek biçimde örgütlenegelmiştir. işte psikozluları saçma hezeynalarıdan inançlarıdan vazgeçirmek bu yüzde ngüçtür mantığı red ederlerdaha çok büyüsel düşünceye yatkındırlar çünkü.bunu nedenide işte bahsettiğim şeylerdir yukardaki; yoğun acı ve bu yüzden kolaya kaçarak kişiliği temize çıkarma işlevi görür bu tutm ve durumları..

ve paranoya; sanırım çevreye karşı en çekilmez tipler bunlardır.çünkü paranoyada psikotik hiç bir şey göremeyebilirsiniz. çünkü zaten paranoya gurubu hezeyanların son derece mantıklı örgütlenmesi ile karakterizedir. ve betimlemelerde de böyle betimlenmiştir. tipik düşünce: zülme uğramış olma zulüm görme düşünceleridir. (kötülük görme düşünceleri=perseküsyon) ve hakarama, kıskançlık, erotomani hezeyanları şeklinde de görülebilir. erotomani ; özel biri tarafından aşık olunduğuna inanma hezeyanıdır.mesela aynı şehirdeki ünlü biri ile aşk yaşamaktadır;onun elini sıkmış ve çok derin bakmıştır ona ve içten içe onu sevmekte ama söyleyememktedir güya:) hakarama ve kıskançlığa örnek vermicem onu tahmin edebilirsiniz. şimdi gene lolarak paranoyaya örnek vereyim: o çok ezilmiş biridir. ve herkes ona saygı ve sevgi göstermeli ve uymalıdır hatta öyleki ondan daha kötü durumdaki zavallı garipler bile, çünkü o herşeyi görmü şgeçirmiş e niy ibilendir.:)ve karşı çıkarsanz alay etmişsinizdir ve sizi hi çbir zaman affetmez taki ona boyun eği psadizmini kabu ledene kadar. ve tutarsızdırlarda; mesela biri ondan 1 ay önce ortadan kaldırmak istercesine nefret etmekte kötülük yapmaktadır, gizli planlar yapmaktadır onun hakkında ve affetmesi zor küfürler etmiştir ona ama karşıdaki hadi deliye uymayayım diye biraz suyuna gittimi bakarsınızki onla ahbap olmuştur:) birde oldukça başarıda elde edebilirler bu kişiler hayatında ve so nderece bastırcı sadist çekilmez tiplerdir. bazılarınızın yöneticilerimizde paranoyak olmasın o zaman dediğini duyar gibiyim: neden olmasın?!:D

evet örneklerden sonra bunların kendilerini hastamı değilmi bu ince noktalar ınasıl ayıracaklarında nbahsedelim: mesela şizofrenide gerçekten bir evliyamısınız yoksa bir ağır akıl hastasımısınız? normal kişilere bakın onların yetileri varm ısizde ve günlük gereksinimlerinizi raydan çıkmadan acı, zorlanma öfke yaşamadan yapabiliyormusunuz? buna karşı şöyle diyebilirler:"ben çok ağır görev üstlendim tabi yoğun ac ıçekicem ve zayıfta düşmüş olabilrim bu yüzden" ya bu bir gün değil 1 a ydeği 1 yı ldeğil doğduğundan beri sürüyorsa yani bu yetisizlik o zaman bir peygamber yada bir evliyamısın yoksa sadece b utürden hezeyanları tanrı edinmiş onlara sıkısıkıya yapışmış yoğun acı çekip duran, yoğun zorlanan ağır bir ru hhastasımısın??! buna şöyle karşılık verebilirler ama onlar benim gibi inanıp yük yüklenmedi oyüzden rahatlar ve sağlıklılar!!?? iyide kardeşim sen sağlıksızsın işte del ive sağlıksız bir evliya olabilirmi?!! ve üstelik somut ne koydun ortaya madem çok üstünsün ne yaptın kendine faydan oldumuki başkasına olsun?? bakın şuna dikkat edin akıl hastalığındaki temel zaten aklın doğruyu seçme yetisinin tersine dönmesidir bu yüzden kola ykolay tatmin olmaz psikozlu kişi çünkü hastalığı ona sürekli bilinçdışı olarak acıyı kötüyü olumsuzu dayatır ve o ilkel benliğin tamamen etkisi altına girmiş olabilir. ve bu doğruyu iyiyi bulmayı eğer yetisi varsa kendisi yada iyi bilinçli ebeveylerin yardımı ile yapabilir eğer yapabilecekse..

ve dediğim gibi ayrılması e ngüç bozukluk olan paranoyada; kardeşim işte sürekl ibir acı, savaş öfke kin sado mazoşizm içindesin daha ne kabu letmiyorsun?

tabi buraya kadarki içgörü açıklamam bireysel, hastanın konumu idi. peki ya toplumun etkisi. biz normaliz iyiyiz iyi sosyalliğimiz var dedi kbunla övündük. peki gerçekten öylemi? sokağımızdaki gerçek dürüst insanlarımı seviyoruz yoksa çıkar ve korku kaygısı ile insanları kullanıp duran güçlü görünen bastırıcı kişilerimi? artık ne kadar iyiliği gözetiyoruz? ve adaleti? ve ne kadar internetten insanlarla ilişki kurmayı biraz bırakıp reelde gerçek everimli ilişkiler kuruyoruz? yoksa teknoloji imge, narsizm çağı bize hakimmi oldu?? ve bat ıbatı özgürlük falan dedik nasılmış bunlar iyimiymiş ve acaba biz bunları gereği gibi değerlendirip yaşayabiliyormuyuz?? v.s.

evet kardeşim sana gelince 14-15 yaşımda şizofrenik ata kgeçirdim diyorsun ve şimdi öğretmenim diyorsun. öncelikle beni teşvik ettiğin için bunları paylaşmam adına sana teşekkürler. eğer o kadar erke nbaşlamışsa ki ne kadar erke nbaşlangıç o kadar kötü gidiştir genel kanıya göre! belkide ağır bir şizofren olacaktın. ama elverişli şartlara sahipsindir erken müdehale ile ucuz atlatmışsındır. ve zaten söyleminde nbilinçli ve yaşam sınavından geçmi şbiri olarak gördüm seni. neyse oldukça uzattım. teşekkürler beni dinlediğiniz için. görüşürüz gene.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...