Jump to content

Windows Kapanırken Dosya Çalıştırma ?

serkanyeter

Recommended Posts

Merhaba üstadlar sizlere bir soru sormak istiyorum. Windows kapanırken ben bat dosyası çalıştırmak ve bir takım temp dosyalarını temizlettirmek istiyorum. Sonra bilgisayar ister kapansın isterse yeniden başlasın farketmez ama mutlaka bat dosyasını çalıştırmam lazım. bunu nasıl yapabilirim yol gösterecek üstada ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Şöyle bir mantık uygulayabiliriz sanırım. Bak şimdi ;

Burdan Benim Otomatik PiSi Programımı indir.

Sonra CCleaner programını indir ve çalıştır. Daha sonra otomatik PiSi'den ccleaner programının işi bitince bilgisayarı kapatmaya ayarla.

Böyle bişey mi istiyorsun ?

yok o şekilde değil de ben bi bat dosyası hazırladım Prefetch temizleyici.

@echo off

del /S /Q C:\WINDOWS\Prefetch\*.pf

ECHO Lütfen Bekleyiniz... Sisteminizin hızlı çalışması için önemsiz Prefetch dosyaları silinmektedir.

CLS

exit

Bunu bilgisayar açarken çalıştırtıyorum fakat bilgisayar kapanırken çalıştırmak istiyorum. Ozaman bilgisayarın performansı daha iyi çalışacak olduğunu düşünüyorum.

öyleyse pc yi illa kapat'tan kapatmak zorunda değilsin ki.

Açılışta çalıştırdığın bat ın sonuna shutdown -s ekle.

Masaüstüne kopyala bat dosyasını..

Kapatacağın zaman çalıştır dosyayı, silme işlemi bitince shutdown -s'e gelir ve pc kapanır.

öyleyse pc yi illa kapat'tan kapatmak zorunda değilsin ki.

Açılışta çalıştırdığın bat ın sonuna shutdown -s ekle.

Masaüstüne kopyala bat dosyasını..

Kapatacağın zaman çalıştır dosyayı, silme işlemi bitince shutdown -s'e gelir ve pc kapanır.

c:\windows\PrefetchTemizleyici.bat shutdown -s

bu şekildemi yapabilirim? Doğrumu anlamışım?

:dribble: arkadaş sonuna ekle derken onu kastetmemiştir sanırım bunu kastetmiştir

@echo off

ECHO Lütfen Bekleyiniz... Sisteminizin hızlı çalışması için önemsiz Prefetch dosyaları silinmektedir.

CLS

shutdown -s

exit

bende yanlış yapmadıysam galiba böyle olması gerek...

Normalde 30 saniye bekler eger direk kapanmasini istiyorsan birde "-t 00" eklemen lazim.

@echo off

CLS
shutdown -s -t 00
exit[/CODE]

Bunu "bilgisayariTemizleVeKapat.bat" dosyasinin icine yaz ve masaustune kaydet.

Saygilarimla,

shutdown -s 'te direk kapatır CCoder.

eğer extra -t eklersen süre belirmiş olursun. O zaman defaulta geçer, 00 girmen gerekir. -s eklediğinde süre sınırı yok yani.

shutdown -s yaptım hatta başa ekledim makina ilk açılışta okuduğu için 30 saniye sonra kapandı. Güvenli kip ten silebildim =) en sonuna ekledim bişey yapmadı.

Ben başlat > bilgisayarı kapat dediğim zaman ister yeniden başlasın istersede sistem kapansın ama temizle.bat dosyasını çalıştırmasını istiyorum.

Önemli olan sistem kapandıktan sonra *.pf dosyalarını direk sildirmek. İlk başta yaptığımız zaman pek fazla bi işe yaramıyor çünkü sistem açık iken tüm exe lerin pf dosyalarını Prefetch klasörüne ekliyor tekrar. Başta siliyor sistem açıkken geri dolduruyor Gene sistemin açılışı yavaşlıyor. Pek çözüm olmamış oluyor. Bu kodu windows kapanırken nasıl yaptırabilirim? =(

O zaman bu bat dosyasından iki adet olurştur, brisini başlangıç klasörüne kopyala "Bilgisayarı Temizle.bat" yap diğerini de masüzerine koy "Bilgisayarı Temizle ve Kapat.bat" yap bilgisayarı temizle ve kapat.bat'ı çalıştırdığında temizlik uygulanır ve bilgisayarın kapanır ...

Ya da AMS biliyor isen bu iki dosyayı oluşturacağın pakete göm ve açılışta çalıştır. Daha görsel olur. AMS ile iki buton oluştur ve birisine PC'yi aç ve temizle (kapat komutu olmayanı) çalıştır, diğer butonla ise PC'yi kapat yap ve (kapatma komutu olanı) çalıştır. :dribble:

O zaman bu bat dosyasından iki adet olurştur, brisini başlangıç klasörüne kopyala "Bilgisayarı Temizle.bat" yap diğerini de masüzerine koy "Bilgisayarı Temizle ve Kapat.bat" yap bilgisayarı temizle ve kapat.bat'ı çalıştırdığında temizlik uygulanır ve bilgisayarın kapanır ...

Ya da AMS biliyor isen bu iki dosyayı oluşturacağın pakete göm ve açılışta çalıştır. Daha görsel olur. AMS ile iki buton oluştur ve birisine PC'yi aç ve temizle (kapat komutu olmayanı) çalıştır, diğer butonla ise PC'yi kapat yap ve (kapatma komutu olanı) çalıştır. :dribble:

Register deki Run dizinine Prefetch temizleyicisini atıyorum. Burada sorun yok bilgisayar her açılışında dizini temizliyor ama sistem çalıştığında her dosyanın pf dosyasını tekrar atıcak pek işe yaramıcak.

Müşteri Herseferinde masaüstünden kapatmayı unutabilir! oyüzden önemli olan normal kapatı seçtiğimizde nasıl sistem ayarlarını kaydeten işlem yapılıyor ise aynı şekilde bat dosyasını çalıştırabilecek bi register yada başka bi kod vardır.

İnşallah bu kapışta çalışan kodu bulurum =(

XShutdown mu ShutDownX mi öyle bir yazılım vardı kapanırken istediğiniz dosyayı çalıştırıyordu.

Ama Prefecth dosyalarını çok sık temizlemek iyi değil, ayda bir filan temizleyin bence.

çarede bi özellik vardı ama işini görürmü bilmem

"bilgisayarın açılışında/kapanışında gizliliği süpür"

diye ayar var işini görür inşallah

Bu ayarı nereden yapabilirim? Denemekte yarar var belki işe yarar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...