Jump to content

Msdos Hatasi

mobilyaci

Recommended Posts

MS DOS tabanlı 16 Bit lik programlarla ilgili sorunumuz olduğunda ilk bakmamız gereken yer Windows Sanal DOS Makinesi (NTVDM) alt sistemidir. Yapmamız gereken NTVDM alt sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını sınamaktır. Bunun için;

* Başlat\Çalıştır a command.com yazarak command.com u çalıştır.

Bu işlemden sonra bir komut istek penceresi gelmesi gerekir. Eğer gelmiyorsa NTVDM alt sistemi ile ilgili bir sorun var demektir.

Düzeltmek için;

1) Birinci Yöntem:

a) Başlat\Çalıştır a Config.nt yaz. Not defteri ile aç.

Burada yapacağımız işlem yanlış girdileri düzeltmek olacaktır. Aşağıdaki satırlar haricindeki tüm kayıtların başına REM yazalım.

dos=high, umb

device=%SystemRoot%\System32\Himem.sys

files=20

Diğer bi kontrol edeceğimiz dosya da autoexec.nt dir.

B) Başlat\Çalıştır a Autoexec.nt yazarak not defteri ile açalım. Burada da config.nt dosyasında olduğu gibi yanlış girdileri düzelteceğiz. Aşağıdaki satırlar haricindeki tüm kayıtların başına REM ekleyelim.

lh %SystemRoot%\System32\Mscdexnt.exe

lh %SystemRoot%\System32\Redir

lh %SystemRoot%\System32\Dosx

lh %SystemRoot%\System32\Nw16 (Bu satır yalnızca CSNW yüklüyse vardır)

lh %SystemRoot%\System32\Vwipxspx (Bu satır yalnızca CSNW yüklüyse vardır)

İşlemi tamamladıktan sonra kaydedip kapatalım. Böylelikle NTVDM alt sistemindeki standart olmayan ayarları düzeltmiş olduk. Yani standart hale getirdik. Sorunumuzun çözülmüş olması gerekir

2) Diğer bir yöntem ise (kısa yolu );

"C:\WINDOWS\repair" klasörünü açalım. Buradan Autoexec.nt ve Config.nt dosyalarını kopyalayalım. "C:\WINDOWS\system32" klasörüne yapıştıralım. (Not: Dosyaların salt okunur olduğundan emin olalım) Bu işlem ile yine aynı sonucu elde ederiz.

.:Alıntı.:

bunuda denedim ama olmadı sanırım sorun disklerimin birinin ntfs birininde fat32 olması partition macıgle yapmıştım ama önce fdiskle birleştirip bölümlere sonradan partiton macigle ayırmıştım bu sefer her iki diskimide fat yaptım gene olmadı nerde bir hata yaptım veya nedir sorun uzun zamandır çözemedim belkide 6 ay oldu bu sorun var bende gezmediğim site kalmadı virüs diil biliyorum bende virüs yok sıfır windows kurulumunda denedim acaba kurduğum programlarmı yapıyor diye d ye komple format çekip gene yeniden kurdum gene aynı allah bana kolaylık versin diyorum hepinize teşekkürler

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...