Jump to content

Format Atmak Pc Ye Zarar Verirmi

Guest comik_com

Recommended Posts

herkeze selam arkadaşlar ben merak ediyorum format atmak bilgisayara zarar verirmi

İşlemci ve anakarta bir sorun yapıcağını sanmıyorum onlar verilen komutları yaparlar harddiskten gelen komutları uygularlar bilgisayar harddisk ram işlemci diye gider bence bir tek harddiske zararı vardır zamanla ömründen ******ürür diye biliyorum umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir

zararı sadece hdd ye olur ama bir taraftanda olmaz çünkü bunza zamandır bilgisayar işi yapıyorum daha formattan hdd si bozulan görmedim. o yüzden zarar vermez. <_< ozamana gelinceye kadar zaten senin pc tarihi eser olur.. o yüzden endişe etmene gerek yok. :)

Format atarken HDD komple temizlenir.Temizlenmesi iyi gibi gelse de kulağa HDD yüzeyini aşındırdığından biraz tehlikelidir.Tehlikeli dediğim de zarar vermesi işte.Aşırıya kaçar (Genel Türk Davranışı <_<) ayda 50-60 kere format atarsan :) o zaman zararı farkedilir.Ama başka bir donanıma zararı yoktur.İçin rahat olsun :)

benim bir arkadaşım var bilgisayarı 5 senelik hergün bilgisayara format atıyordu haftada en az 5 kere şu zamana kadar en az 400 kere formatladı bir keresinde beraber birşeyler deniyorduk o zaman üst üste 6 kere formatladık ama hala bilgisayar çalışıyor hiçbir parçayıda değiştirmedi.

FOrmat atarken HDD komple temizlenir.Temizlenmesi iyi gibi gelse de kulağa HDD yüzeyini aşındırdığından biraz tehlikelidir.Tehlikeli dediğim de zarar vermesi işte.Aşırıya kaçar (Genel Türk Davranışı <_< ) ayda 50-60 kere format atarsan :) o zaman zararı farkedilir.Ama başka bir donanıma zararı yoktur.İçiniz rahat olsun :)

Nasıl yüzeyi çıziyor "eke58" diske doğrudan değmiyor bile sadece HDD kafaların ömrü okuma yazmaya bağlıdır format dediğimiz de bu yüzeylerin komplo okunması ve silinmesi tam anlamıyla silme değil ama neyse.

Kısaca ha format atmışsınız ha hdd tüm verileri silip yeniden yazmışsınız aynı bu yüzden format zararlıdır diyemeyiz. Zaten hddler zamanla bozulur normal yani

Nasıl yüzeyi çıziyor "eke58" diske doğrudan değmiyor bile sadece HDD kafaların ömrü okuma yazmaya bağlıdır format dediğimiz de bu yüzeylerin komplo okunması ve silinmesi tam anlamıyla silme değil ama neyse.

Kısaca ha format atmışsınız ha hdd tüm verileri silip yeniden yazmışsınız aynı bu yüzden format zararlıdır diyemeyiz. Zaten hddler zamanla bozulur normal yani

tamam dedigin gibi diyelim neffeno kardeşim ben pciyi alalı 2 sene olmadı niye o zaman bu benim 3 hardiskim bu format atmaktan ölüyo hep

bilgisayarın en büyük düşmanı voltaj dengesizliği ve toz. birde ısınma

ek olarak bilgisayarı kullanmak bilgisayara zarar verir <_<

ya kullanmayıp vakumlu hava geçirmeyen bir kabda nemsiz ve soguk bir bölmede saklarsınız yada kullar 8 10 sene de ömrünü bititirsiniz.

önemli verilerinizi harici hdd de tutun onu da cok sık kullanmayın yedekleme harici onun dısınaki hdd bozulsa bile ki bir cok hdd en az iki ortalamada 5 yıl garantili bir 70 100 tl verir yenisini alırsınız.

bu tip seylere kafanı takma kimisi vay ben iste 3 güne bir format atıyordum sonra hdd yandı der bilmez ki hdd nemden veya sıcaklıktan gitmiştir. vay deepfrezee öldürüyormus i hdd ölmesinde günlük format atıp kafeci mi ölsün?

ee format atmada hantal pc mi kullan yani. kullanılan hersey eskir

ek olarak format hdd temizlemez sadece mbr ismi verilen kitaptan örnek verirsek indeks (içindekiler) kısmını temizler.

özel programlar ile 250 gb lik bir program 16 saatte falan gerçek anlamda formatlanıyor. index silinir veri içinde durur eğer baska bir program gelip oraya yazmaz ise orası hala doludur.

fdisk dahi atsan veriler tamamen silinmez bunun en iyi kanıtı recovery programlarının calısma mantıgıdır.

ek olarak geçen bir ben yaptım hdd girt girt sesi vardı okuma yazma yaparken artık yok.

tamam dedigin gibi diyelim neffeno kardeşim ben pciyi alalı 2 sene olmadı niye o zaman bu benim 3 hardiskim bu format atmaktan ölüyo hep

valla arkadaşım ben 3 tane pc kullanıyorum biri yaklaşık 4 senelik yaklaşık 300 de fazla format attım ve hala canavar gibi çalışıyor...format ile hdd nin bozulma olasılığı çok çok az elektronik ürünlerin bazı serileri sorunlu çıkabiliyor sanada bunlardan denk gelmiştir sanırım..

Format atmaktan öldüğünü nerden biliyorsun HDD fazla işlem yapıyorsundur. HDD kaliteli değildir. Bunun birçok sebebi olabilir. Makinene fazla reset atıyorsundur. DeepFree kullanıyorsundur. büyük boyutlu oyunlar kuruyorsundur.kullandığın elektrikte çok dalgalanma oluyordur. Yani bunu nasıl formata bağlıyorsun ben anlayamadım <_<

Ne sıklıkta format atıyorsun?

valla kardeşim eskiden hemen hemen her gün atardım bazen 2 bazen 1 kere ama şimdi korkuyorum valla 2 sene olmadı 3 üncü hd iyi taktılar ama dedigin gibi resetlerinde çok zararı var şimdi reset atmıyom kolay kolay ölen hd lerde bi samsung tu biride maktor bu şimdikide samsung satamı ne kaplosu ince olan

valla kardeşim eskiden hemen hemen her gün atardım bazen 2 bazen 1 kere ama şimdi korkuyorum valla 2 sene olmadı 3 üncü hd iyi taktılar ama dedigin gibi resetlerinde çok zararı var şimdi reset atmıyom kolay kolay ölen hd lerde bi samsung tu biride maktor bu şimdikide samsung satamı ne kaplosu ince olan

sorun anlaşıldı hiç bu kadar sık format atılır mı? Ne yapıyordun hergün windowsumu bozuyordun <_< Herzaman format son çare olmalı biraz onarmayı öğren bence. Windows CDsinde varya şu windowsu onar ona biraz bak bazı şeyler için hiç formata gerek kalmadığını görürüsün 3 ayda felan bir format iyidir belirgin hız artışını hissedersiniz. Ama bu tabiki PC configurasyonuna bağlı. Saygılarımla Neffeno

Format zarar vermez. 6 yıllık bir HDD var elimde deneme amaçlı tüm formatlarımı ona atarım, yüzlerce defa format atmışımdır hiçbirşey olmamış. Ne sanıyorsunuz HDDnin içinde, metal metale değiyor felan mı? Format katiyen sıkıntı yaratmaz, aksine tüm bilgisayarda ki önbelleği temizlediğinden, donanımların gereksiz kasılması, zorlanması, ısınması gibi problemleride yok eder. Buna da bir örnek vereyim; format zamanı geldiğini anladığımda format atarım laptopa genelde. PC gibi sürekli format atamam düzenlemesi zor olduğundan. Son formatımdan sonra laptopun ısınma oranıda azaldı üstelik yaz aylarına girmemize rağmen.

daha google bir kaç ay önce 20.000 mi ney hdd değiştirdi sıcaklık yüzünden

bozulmadan önlemini almış.

bu hdd bozulan üstadlar pclerinizin tozunu ne sıklıkla temizliyorsunuz güç kaynağınız (psu değil jeneretör vari bir sey adı neydi bende varda adını unuttum) var mı? sürekli makineyi downloada bırakıp sürekli hdd veri yazımı mı yaptırıyorsunuz? kasa içi hava akısı nasıl hddnin sogutususu var mı? hamama gittinz mi temiz misiniz telli babaya gitiniz mi bahtınız acık mı? okutup üflettiniz mi kendinizi kem göze

bunları da yaptınız hala bozuluyorsa formattandır. atmayın sorun cözülür.

ha format atmak istemiyorum diyorsanıaz alın bir apple macbook ibook vs çökmez göçmez yavaslamaz virus yemez bir işletim sistemi var mac os

Şimdi şöyle düşün, elinde beyaz çizgisiz bir a4 kağıdı var. Sen aldın eline kalemi, yazdın bir şeyler. Sonra sildin. Sonra tekrar yazıp sildin. Her silişinde n'olur? Kağıt aşınır. Sonunda yırtılır. Format işte bunun gibi bir şey. Sanırım <_<

Şimdi şöyle düşün, elinde beyaz çizgisiz bir a4 kağıdı var. Sen aldın eline kalemi, yazdın bir şeyler. Sonra sildin. Sonra tekrar yazıp sildin. Her silişinde n'olur? Kağıt aşınır. Sonunda yırtılır. Format işte bunun gibi bir şey. Sanırım B)

Yok canım B) Bildiğim kadarıyla elektronik bir olay format işi.Kağıtla kalemle ne alaka üstad B) Ama güzel örnekti gerçekten B)

Formatın zararlı olduğuna inananlar sık sık format atmazlar.İnanmayanlar da canlarının istediği kadar format atarlar.Ama zırt bırt format atmanın da bir manası yoktur.Tabii geçerli bir sebebiniz yoksa (bk.: Pc kasılması vs.) Ben şahsen zorunda olmadığım sürece format atmam.Sistemi baştan aşağı elden geçirir, yola devam ederim.Teknik bir sorunsa veye konfigürasyon eskiyse bu yüzden bir kasılma varsa; format gayet tabi olabilir.Herkes iyi bildiğini yaparsa sorun kalmaz :)

Format'ın sanılanın aksine PS sağlığına faydası vardır.

HDD'YE yansıyan zararlara yukarıda değinilmiş vesselam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...