Jump to content

İsrail Ordusu Toz Halinde 'kan' üretti...

NoobAccountant

Recommended Posts

20090621012339_kan.jpg

İsrailin önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, bir İsrail firmasının toz halinde kan ürettiğini açıkladı.

Habere göre, çekilmiş kahve gibi toz haline getirilen ve küçük paketlerde ambalajlanan kan, ilk etapta İsrail ordusu için kullanılacak.

Proje çerçevesinde, cepheye gidecek olan her askerden kan alınıp toza çevrildikten sonra, bu kan askerlerin sırt çantalarına yerleştirilecek. Bu sayede yaralanma nedeniyle cephede kan kaybına uğrayan askerlere anında tıbbi müdahale yapma olanağı sağlanacak. Bunun için sadece toz halindeki kanın temiz bir suyla sulandırılıp serum gibi damara verilmesi yeterli olacak.

Jerusalem Posta göre, bu konudaki açıklama İsrail Kara Kuvvetleri Tıbbi Müdahale Biriminde görevli General Nachman Ashdan geldi. General Ash, kısa bir süre içinde askerlerin kendi kan örneklerinden hazırlanmış bir acil yedek kan paketi taşıyacaklarını açıkladı.

Önceki gün düzenlenen geniş çaplı bir basın toplantısıyla yapılan açıklamaya göre, savaş öncesinde laboratuvar ortamında askerlerden kan örnekleri alınacak ve bunlar özel tüplerde dondurulacak. Daha sonra bu kan örneklerinin içinde oluşan buz kristalleri ayrıştırılacak ve geriye sadece kan bileşenleri bırakılarak toz haline gelmesi sağlanacak. Jerusalem Posta göre, laboratuvar ortamında yapılan testlerde, dondurulmuş kan hücrelerinin oksijeni kanda taşıyabildiği gözlemlendi.

İsrail ordusu adına projeyi yürüten Tabib General Ash, askerlerin donmuş kan torbalarını çantalarında taşıyabileceğini kaydetti. Proje çerçevesinde en geç yıl sonuna kadar askerlerden kan örnekleri toplanmaya başlanacak.

Yeni teknik, savunma teknolojileri ve savaş stratejileri açısından devrim niteliğinde olacak. Askerlerin acil kan nakli için cepheden geriye taşınması gerekmeyecek; yaralı askerin yanındaki askerler acil kan takviyesini anında yapabilecek. Böylece hem yaralının yaşama şansını artacak ve hastaneye nakli için zaman kazanılacak.

Projenin orduda başarılı olması halinde, sivil hayatta da kullanılması için girişimlerde bulunulacak.

Kaynak: www.veteknoloji.com

Vay be bir üretilmeyen kan vardı da çıktı. :dribble:

asla gerçeği gibi olamaz bence...sadece deney yapıldı denicek takviye olarak kullanılcaktır...

yanlız yatırımın "ordu" amaçlı yapılması insana içinden "yeter artık" dedirtiyor :dribble:

gerçekten tıp sektöründe büyük bir devrim olarak nitelendirebiliriz bu hadiseyi ama ordu bazlı üretilmesi İsrail'in ne kadar savaş canlısı bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya sermiyor mu sizce de?...

Ama bir yandan da bu tarz "devrim"lerin olmasını can-ı gönülden istiyorum. Sağlıklı insanların pek de umrunda olmayabilir ama benim gibi özürlü insanlar "ne zaman yeni bişeyler bulacaksınız da kurtaracaksınız bizi?" diye doktorların gözlerinin içine bakıyoruz.

Şimdi ordu çaplı olsa da ilerde eminim doğru yerlerde kullanılmaya başlayacak :D

arkadaşlar bu icat mükemmel bir şey.düşünsenize kanı dünyanın en ıssız yerinde bile kullanabilirsiniz.kan arama derdine son.harika birşey.yalnız israilliler bulmuş o başka.israillileri oldum olası sevmedim.ama teknolojileri mükemmel.

Saçma sapan konuşup durmasak yok bizim doktorlar ne yapıyo yok lezzo yok kan ürettiler.

Adamlar iki kilo demir 3 kilo fıstıkla kan üretmiyorlar zaten olan kanı kullanıyorlar.Çünkü kan dışarıda üretilemez ancak vücut üretir.Bundan yararlanarak ihtiyaç olmadığında askerlerden kanı alıcaklar ve tekrar kan üretmeleri sağlanacak.Alınan kan santfrüj edildikten sonra serumu alınır.Sonra da bunun suyu çekilir ki zaten serumun % 93 ü sudur.Geri kalan pıhtı da ise kan proteinleri olan albümin globilin vb. maddelerle fibrinojen (çökmeden önce fibrin) bulunur.Bu fibrinojen ortamda uzaklaştırılır.Böylece elimizde susuz ve pıhtı olmayan kan tozu kalır.

Kandaki su miktarı %83 bizim doktorlarımız bunlar bunları bulurken ne yapıyolar mı dersınız cogu cebini doldurma yolunda süratle ilerliyo malesef:S
Bu doctorları ilgilendiren bir durum değilki doctorlardan ziyade bilim adamları. Sonuçta hastanede çalışan bir doktorun böyle birşey yapmaya gücü yetmez.

Doktorlar hakkında söylediğine katılıyorum.Herkes elinden gelenin en iyisini yapacak.Hatta elinden gelmeyeni de yapacak.Bir yerlere gelmek istiyorsak bu şart.Ayrıca neden bir doktordan neden bilim adamı olmasın ki? Sen bul yeter ki! Sen yeter ki bulduğunun, yaptığının, ürettiğinin arkasında dur.Daha önce de söylemiştim şimdi de söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim; Eğer gerçekten inanırsan buz dağlarının arasından geçerken olmayan güneş yakar seni! Sokaktaki çöpçünün bile bilim adamı statüsünde olup çok büyük işler başarabileceğine inanıyorum ben.Çünkü burası böyle bir ülke.Böyle bir millet...

İsteyince neler yaptığımıza kendimiz bile şaşırıyoruz.Buna dair bir çok örnek verebilirim.Ama en bariz örnek zaten ortada Kurtuluş.

İsrail yapmış, İsrail etmiş miş miş mış mış... Ben bıktım artık bunlardan.Artık çalışalım, didinelim de biz de bir şeyler yapalım...

Burası Türkiye burada bir dr olarak sen bul senin üstündekiler kapar onu

Orası ayrı konu abi.Kaparlar tabii, farkındayım :D Tek bulalım, yapalım, gelişelim de kaptıralım bir üstümüze.Tabii ki ülke içerisinde.Yani ben üretsem de sen benden (ç)alsan, sonuçta yine Türkiye'nin adı duyulur.Neyse bunlar derin mevzuular.İnşaallah bir gün başka ülkeler de bizim bu şekilde yaptıklarımızı görüp şaşırırlar...

Saçma sapan konuşup durmasak yok bizim doktorlar ne yapıyo yok lezzo yok kan ürettiler.

Adamlar iki kilo demir 3 kilo fıstıkla kan üretmiyorlar zaten olan kanı kullanıyorlar.Çünkü kan dışarıda üretilemez ancak vücut üretir.Bundan yararlanarak ihtiyaç olmadığında askerlerden kanı alıcaklar ve tekrar kan üretmeleri sağlanacak.Alınan kan santfrüj edildikten sonra serumu alınır.Sonra da bunun suyu çekilir ki zaten serumun % 93 ü sudur.Geri kalan pıhtı da ise kan proteinleri olan albümin globilin vb. maddelerle fibrinojen (çökmeden önce fibrin) bulunur.Bu fibrinojen ortamda uzaklaştırılır.Böylece elimizde susuz ve pıhtı olmayan kan tozu kalır.

helal olsun sana blackman12  bilmediğin bişi yokmu senin yaw 

süpersin blackman12...fakat madem ki biliyordun İsrail lilerden önce sen neden yapmadın böyle bir şeyi :doctor:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...