Jump to content

Fan Sesi Ne Yapmalıyım

canpolat11

Recommended Posts

arkadaşlar benim cpu fanından bir ses geliyor geçen yazdan beri böyle yükselen alçalan vınlama sesi bugün cooler master termal macun aldım ve macunu yeniledim biraz zor olsada fanı taktım bir ayağı tam oturmamış olabilir ama azda olsa derece düştü neyse çıkarttığım zaman baya bi üfledim fanı tozlar çıktı ama çok değil sonra çalıştırdım başta ses yoktu yine aynı ses var bu benim anladığım kadar motordan geliyor bu sesi yok etmek için ne yapmalıyım yeni fanmı almalıyım acaba bıktım bu sesten çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım lütfen yardım işlemcim intel core 2 duo e6550 bunun stok fanı ne yapmalıyım lütfen yardım.saygılar

işlemci üzerindeki fandan ses geliyorsa tabiki değiştirmen gerekir bunların zaten saat zamanlı ömürleri var bence

miadını doldurmuş değiştirirken komple soğutucusuyla beraber alman gerekir eğer fanı değiştimek istersen bilyalı

fan al rahat et ses falan olmaz ama komple alısan işlemcini söyle öyle al hepsi birbirine uymaz yani AMD işlemci

ile INTEL işlemci fanları farklıdır ve pın lerine göre değişir kolay gelsin saygılar

Eğer işlemcin AMD ise fanından Ses Gelmesi Çok Normal AMD işlemci Fanlar Çok Büyük Olur Çünkü AMD çabuk ısınanbi işlemci buda fanın hızlı çalışması demek . Buda FAndan SEs Getire bilir Spped fanı Kullan Fanı yavaslatırsan ses kesilecektir... Ama Bu da işlemciye Zararlı

Fanların sesli çalışması, tozlandıklarının göstergesidir. Hangi fanı alırsanız alın bir süre sonra tozlanır ve ses yapar. Pervanelerinin arası tozla dolduğundan gerekli soğutmayı yapmaz. Hele bilgisayarınızın olduğu odada halıfleks varsa yandınız. Sürekli toz üretir. Fanı sökün ve tozu temizleyin. Sürekli fan değiştiremeyeceğinize göre bence temizlik daha iyi sonuç verir.

sonuç alamadıysanız fanı değiştirin başka bir altarnatifiniz yok gibi şuan :D

arkadaşlar dediğim gibi termal macunu yeniledim fanıda baya bi üfledim baştan ses çıkmadı sonra çıkmaya başladı bu gidişle yeni bir fan alacaz galiba peki yağlama yapsam nasıl olur birde hangi yağ kullanayım ayçiçek yağımı zeytin yağımı :D veya başka yağmı kullanayım.saygılar

walla benım işlemci fanım deıl de ekran kartının kucuk bı fanı vardı acayıp rahatsız edıcı bı ses verıodu.ısınınca kesıodu actım ekran kartını soktum fanı da soktum ustunden fanın etıketı var onuda soktum motor yerıne ıkı damla makına yagı surdum su an problemsız kullanıyorum.:D

Fanların ses çıkarma nedeni yeterince soğutamayıp hızlı dönmesinden de olabilir. bu da fanın tozlu olduğunu gösterir. Tamamen söküp, parçalayıp temizlemek gerek. hatta metal kısmı tümden yıka :D Ama kuruttuktan sonra takman gerek. Fan için ise, yağ sökücü, yağlayıcı spreyler var. onlar ile yağlaman çok iyi olur. Yanlız bunlar geçici olur, bir süre sonra tekrar devam eder. Fanların çoğu anakarta doğru dönük olduğu için, tozlar çok birikiyor birde yeterince soğutamıyor. Benim bilgisayardaki fan, yatay duruyor. Egsoz fanına doğru yönelmiş konumda. ne toz birikiyor nede ısınıyor. 2 yıldan fazladır hiç bakım yapmadım ama hiçte ses çıkarmıyor. toz da birikmiyor diğer fanlara göre.

Benim kullandığım fan intel işlemciler için olan Arctic Cooling Freezer 7 Pro Soket 775 CPU Cooler. Amd versiyonuda mevcut idi sanırım. Bunun gibi fanları yatay duran fanlar alırsan diğerlerine göre daha iyi performans veriyor. ama özellikle egsoz fanlarıyla birlikte.

kasag.jpg

ben en son işlemci temizledgmde cok sinirliydm yapcak bişiler aradm aklma işlemci temizleme kasayı temizleme geldi actım temizledm fln geri takarken sorun oldu milin ucu hfften egılmıs o da yuvaya gırmemis bnde bi kodum cart anakart giris yuvasından baslayark 2 cm catlak olustu :D sonrada deiştrdm ankakartı siz siz olun sinirliyken pc yi sakın sökmein :D

By_aLiX

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...