Jump to content

Laptop Bataryası

kguneslen

Recommended Posts

arkadaşlar 3 yıldır laptop kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla laptop u elektrikte kullanırken bataryasını çıkarmak gerek. Bende iki aydır çıkarttım. kullandım. Dün bataryayı takıp makineyi açınca laptop klavye dondu. kapatıp açtım. bu seferde görüntü gitti. Bataryayı çıkarıp elektriğe takınca normal çalışıyor.Acaba batarya nın ömrü bittimi? Birde bataryayı nasıl kullanmak gerekiyor. laptopun markası Acer 5602 wlmi.

denedim batarya doluyor. Bilgisayar çalışıyor. açıldıktan sonra klavya devreden çıkıyor. Acaba driver çakışması olabilirmi? Yoksa batarya bozulmuşmu? Anlamadım. Sanki driver çakışması var gibi. Bu konuda yardımcı olacak kimse varmı

bataryayı çıkarmanın tam olarak bir anlamı var mı? bildiğim kadarıyla batarya dolduktan sonra pc bataryayı devre dışı bırakıp direkmen sarj aletinden gelen elektriği kullanıyor... bu konuda bilgisi olan da aydınlatırsa sevinirim...

hangi batarya olrsa olsn bunları belli aralıklarla şarj etmemiz gerekıor.cunku o bataryann ıcınde sureklı bir kımyasal tepkme olur.bu tepkme belli muddet sonra biter. bu bitince ki biz şarj edrz . Şsarj etmedgmz durumlrda icindeki kımysallar bozulmya baslar ve eskiden atıyorum 220volt verıyorsa bu düşer 160-150 hernyse baya duser. smdi pclerde şöle bi sistem vardır. elektrk önce birincil donanımlra gider işlemci vs gbi klvye fln en sona kaldgı ıcın ona guc kalmadı veya cok az kaldgı ıcın klavyenn veya baska donanımlrn arızalanmasını önlemek ıcın onların elektrgını keser senn sorunu giderebılmen ıcın yeni bir batarya alman gerekıor. Kafanzda soru işareti varsa sorabılırsnz.TESEKKURLER!!!

By_aLiX

hangi batarya olrsa olsn bunları belli aralıklarla şarj etmemiz gerekıor.cunku o bataryann ıcınde sureklı bir kımyasal tepkme olur.bu tepkme belli muddet sonra biter. bu bitince ki biz şarj edrz . Şsarj etmedgmz durumlrda icindeki kımysallar bozulmya baslar ve eskiden atıyorum 220volt verıyorsa bu düşer 160-150 hernyse baya duser. smdi pclerde şöle bi sistem vardır. elektrk önce birincil donanımlra gider işlemci vs gbi klvye fln en sona kaldgı ıcın ona guc kalmadı veya cok az kaldgı ıcın klavyenn veya baska donanımlrn arızalanmasını önlemek ıcın onların elektrgını keser senn sorunu giderebılmen ıcın yeni bir batarya alman gerekıor. Kafanzda soru işareti varsa sorabılırsnz.TESEKKURLER!!!

By_aLiX

teşekkürler bilgi için bende bataryayı çıkarmayı düşünüyordum,artık azgeçtim

Yahu birsürü para verip laptop alıyorsunuz ve kullanırken bataryasını çıkartıyorsunuz, sonra elektrik kesilince hop gitti. Var mı böyle birşey? O zaman telefonları da evde bataryasız direk elektriğe takarak kullanalım! Yahu batarya dolu iken zaten laptop DC olarak direk elektrik alır. O sebepten elektrik girişi direk bataryaya yapılmaz! Batarya akım çekerse elektrik alır, çekmezse elektrik bataryaya ulaşmaz. Yani dolu olan batarya elektrik istemez! Bataryanın ne kadar dolu olduğunu gösteren sistem ise bataryanın kendi içinde var olan bir özelliktir. Program vasıtası ile anlaşılır. Yine akım voltaj oranını kullanır.

Yani pilinizi takın sakın çıkartmayın!

Bununla beraber 2 ayda bir pilinizi tamamen bitirip tekrar şarj edin. Pilin ömrünün daha yavaş bitmesini sağlarsınız bu sayede. Unutmayın pilin ömrü siz ne yaparsanız yapın biter. Çünkü içinde kullanılan tüm malzemenin bir ömrü, sığası ve kapasitesi vardır ve bazen atıl olabilecek durumlar oluşabilmekte bunuda engelleyemezsiniz.

Tabi pilinizi buzdolabında ortalama 4Cderecede sağlıklı bir statik poşete sarıp koyuyorsanız o başka. O zaman tüm tepkimeleri engellersiniz!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...