Jump to content

Cpu Mu Bozuk Mainboard Mi

Orome

Recommended Posts

Arkadaslar elimde 2 tane sistem var biri saglam bi sekilde calisiyor digeri ise problemli (power a basinca kasa calisiyor ama ekrana goruntu gelmiyor).Daha once bu kasaya guvenilir olmayan bir teknik servis bakmis ve sorunun mainboard da olabilecegini soylemis herneyse ben saglam olan kasamdaki cpu yu cikardim bozuk olan sistemdeki cpu yu taktim akabinde power a basinca hicbisey calismadi cpu nun fani bile donmedi. Daha sonra kendi cikarmis oldugum calisan cpu mu bozuk sisteme taktim sistem hala eskisi gibi degisen bisey olmadi yine kasa calisir vaziyette ama gorunurde bisey yok. Cpu larin anakarda uyum problemi olabilirmi sorusu aklima geldi? Hal boyle yorumlarinizi bekliyorum ... simdiden tesekkurler

Ekrana görüntü gelememesinin birçok nedeni olabilir. Problem büyük ihtimalle anakarttadır. Bu duruma özellikle "CIH" virüsü ile biosun bozulması sonucu rastlanır.Biosun yeniden yazılması denenir.Öncelikle bu duruma nasıl rastladınız? Eğer makina montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üzerinde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olun.Farklı bir çarpanın seçilmesi bu duruma sebeb olabilir.

NoT: Ekran kartı girişlerini kontrol edin eğer bağlantıda sorun yoksa harici bir ekran kartı ile deneyin.

Kolay gelsin...

Ekrana görüntü gelememesinin birçok nedeni olabilir. Problem büyük ihtimalle anakarttadır. Bu duruma özellikle "CIH" virüsü ile biosun bozulması sonucu rastlanır.Biosun yeniden yazılması denenir.Öncelikle bu duruma nasıl rastladınız? Eğer makina montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üzerinde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olun.Farklı bir çarpanın seçilmesi bu duruma sebeb olabilir.

NoT: Ekran kartı girişlerini kontrol edin eğer bağlantıda sorun yoksa harici bir ekran kartı ile deneyin.

Kolay gelsin...

Diyelim ki sorun biosta o zaman bios pilini çıkarsa arkadaşımız sorun düzelir mi?Netice ilk ayarlarına dönücek yanlış mı biliyorum

bozuk olan sistemin cpu sunu sağlam olan sisteme taktın power a bastın tık yok öylemi, bak bu garip bir durum işte, cpu takmasan bile bord açması lazım görüntü vermez tabikide. bence sen güvenilir olmayan servise güven anakarttadır arıza. diğeri garip hakkaten anakarta güç kablosunu taktıysan açması lazımdı kısa devren yoksa tabi.veya biosu sıfırlayan jumper ı mı değiştirip öylece bıraktın yoksa.

Bozuk olan sistemdeki anakart Gigabyte GA-8IPE775 Pro Ramlar Geil DDR 400

Calisan sistemde anakart Gigabyte ramlar ayni islemci P4 3.00 GHz

bozuk olan sistemin cpu sunu sağlam olan sisteme taktın power a bastın tık yok öylemi, bak bu garip bir durum işte, cpu takmasan bile bord açması lazım görüntü vermez tabikide. bence sen güvenilir olmayan servise güven anakarttadır arıza. diğeri garip hakkaten anakarta güç kablosunu taktıysan açması lazımdı kısa devren yoksa tabi.veya biosu sıfırlayan jumper ı mı değiştirip öylece bıraktın yoksa.

Evet aynen oyle abi saglam sistem bile calismadi ama ben bunun arkasinda Cpu motherboard uyumsuzlugu olabilirmi onu dusunuyorum...Anakart bozuk degip anakart alsam ayni cpu yu takinca yine calismassa tekar diye dusunuyorum. Asil soru su desteklemedigi bir cpuyu anakarta takinca power a bastiktan sonra nasil bir olayla karsilasilir acaba ?

Kolay gelsin...

Bilgisayar X sure kullanildiktan sonra bu olay patlak vermis (monitorde goruntu yok ama kasa calisir durumda)

Edit Brightblade--> Flood yaptığınız için uyarı aldınız!

Merhaba arkadaşım yazından anladığım kadarıyla elinde bir bozuk birde sağlam sistem var ve bozuk olan sistemde her şey çalışıyor sadece görüntü yok yanlış mı anlamışım?

Eğer sistemde cpu ve varsa diğer fanlar çalışır vaziyette mi ?

Eğer çalışır vaziyetteyse şu yolları izleyebilirsin.

Öncelikle ekran kartını kontrol etmelisin harici ekran kartı kullanıyorsan kasayı açıp ekran kartının yuvaya oturup oturmadığını kontrol etmelisin. Emin değilsen Ekran kartını yuvasından söküp tekrar tak. Bilgisayarı yeniden başlat görüntü geldiyse Sorun ekran kartı yuvadan çıktığı oynadığı içindir. Arıza halen devam ediyorsa Ekran kartının arızalı olup olmadığını kontrol etmelisin bunun için geçici olarak bir ekran kartı temin etmelisin temin ettiğin bu ekran kartını sistemindeki ekran kartı ile değiştir ve sonra bilgisayarı yeniden başlat görüntü geldiyse güzel ozaman ekran kartın arızalı demektir.

Eğer bilgisayarında anakarta entegre olarak bulunan bir Onboard ekran kartıvarsa bunu kapatmalısın. Bunun için anakart üzerinde bir jumper veya DIP şalteri bulunabilir. Eğer Jumper veya DIP şalteri bulamadıysan Onboard ekran kartını BIOStan kapatmalısın.

Arıza halen devam ediyorsa bu sefer sıra monitörde Ekran kartın sağlam ozaman arıza monitörde olabilir. Geçici olarak bir monitör temin et ve kasaya bağla görüntü geliyorsa monitör arızalanmıştır.(VGA kablosunda sorun olabilir)

Arıza halen devam ediyorsa bu sefer anakartı kontrol etmen gerekiyor. Büyük ihtimal sorun anakarttadır. Bunun için iyi bildiğin bir servise ******ür tavsiyem..Anakart tamiri mümkün ancak değişimi daha iyi olur..

iyi çalışmalar Kolay gelsin.

%90 anakartında çünkü işlemci fanı bile çalışmıyor demişsin -eğer işlemci vs parçalarda olsa bile işlemci fanı power supply den anakarta aktarılan direk elektirik ile çalışır -45nm anakarta 65nm işlemci denemiştim uyum sorunu vardı ve işlemci fanı çalışıyordu ama işlemci çalışmıyordu.. ana kartını değiştirmeni öneririm..

herşey olabilir, temel parçalar olan anakart+ işlemci+ ram + hdd nin tam özelliklerini eğerki biliyorsan veya öğrenebilirsen öyle yardımcı olabilirim(bilmiyorsanda bu parçaların üzerindekili bi kağıda not alarak buraya yazarsan öylede yardımcı olabilirim) aksi halde her kafadan bir ses çıkar sürekli deneyerekte parçalara zarar verebilirsin

veya en sağlamı bi bakım onarım yerine ******ür 2 makinayıda orda birleştirsinler sağlam al ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...