Jump to content

Bilgisayarım Cd'den Boot Olmuyor

malcolm

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar ben masaüstü bilgisayarıma pardus kurarken kurulum esnasında elektrik kesildi ve bundan sonra hiçbir şekilde bilgisayarı cd'den başlatamadım . boot sequence normal ve kayıtlı , değişik windows ve linuc cd'leri denedim , bios pilini çıkarıp on dakika bekledim , bios pilini ters taktım , farklı cd-romlar denedim ama olmadı bi türlü . verdiği ikaz şu :

boot from atapi cd-rom failure

bundan sonra da başka bir yerden bulduğum xp yüklü diski açıyor ve xp kuruluyor . anakartta bi problem olsa yüklü harddiskten xp'yi sorunsuz açmazdı sanırım.

kısacası ben bilgisayarı cd'den başlatamıyorum . yardımlar için şimdiden teşekkürler...

xp yükleniyor diyosun boot edemiyosun :( harddisk e kadar geliyosan hardiskisil yeniden böl pardüsüden eser kalmaz.

ben boot edemiyorum demedim cd'den boot edemiyorum dedim . meselenin disk ile alakasının olduğunu sanmıyorum çünkü msjımda da belirttiğim gibi , yarım kalan pardus diskim ile xp yüklü diskim aynı disk değil . yüz tane farklı harddisk de taksam öyle sanıyorum ki yine cd'den boot olmayacak .

merhaba arkadaşım peki bilgisayarını biostan açılış olarak cd rom u seçtinmi

boot sequence normal ve kayıtlı derken kastettiğim oydu . zaten bilgisayar önce cd-rom'a bakıyor . birincil aygıt cd-rom olmasa direkt sabit diske bakar ve

boot from atapi cd-rom failure

demezdi sanırım .

Pardus Cd sinde sorun oluşmadığına emin misin? Windows Cd si çalıştığına göre Cd-Rom da sorun yok...

Başka bi Pardus cd si ile denesen...

msjımda windows xp cd'si ve değişik linux dağıtım cd'lerini denediğimi ama olmadığını söyledim . xp yüklenmesinin nedeni yüklü olan farklı bir sabit diski sisteme bağlamamdır bunu da anakartta bir sorun olup olmadığını denemek için yaptım .

Belki de cd-rom un bozulmuş olabilir. eğer yapabilirsen bir de cd romun frimware ini update etmeyi denese.

farklı bir cd-rom denedim ama olmadı . cd-rom'u anakart primary master olarak görüyor zaten hatta markası modeli bile yazıyor. buna rağmen firmware ihtiyacı olabilir mi?

IDE kabloarını kontrol et ayrıca cd-rom hatası olabilir. bir de ankartın üzerindeki ıde yerlerini değiştir. hdd taktığım ıde kablosunu cdroma tak cd başlangıç yap eğer yaparsa muhtemelen kablodan. bunları bir dene...

Saygılarımla Neffeno

IDE kabloarını kontrol et ayrıca cd-rom hatası olabilir. bir de ankartın üzerindeki ıde yerlerini değiştir. hdd taktığım ıde kablosunu cdroma tak cd başlangıç yap eğer yaparsa muhtemelen kablodan. bunları bir dene...

Saygılarımla Neffeno

bu dediklerinizi deneyeceğim teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...