Jump to content

Unutmak.

Erdem Güler

Recommended Posts

Daha öncelerde 2 yıllık bir birlikteliğim vardı ve ayrıldık.Bir ara ayrıldık o zaman içim rahattı ayrılık acısı çekmiyordum fakat şimdi tamamen koptu bağlarımız ve acı çekiyorum nedendir bilmiyorum.Nasıl aşacağım bu durumu kafam çok karışık yardımlarınızı bekliyorum

Yapılması gereken en kolay şey aklınızdan tamamen çıkarmanız.

Unutmak için onu düşünmemeniz yeterli gibi görünse de aslında yeterli değildir,

çünkü işin içine duygular girdiği için duygu yüklü anlar kolay kolay unutulmaz.

Nasıl ki belli bir konuyu öğrenmeye çalışırken bir öylesine çalışmak vardır, bir de tüm duygularını işin içine katarak çalışmak vardır.

Hangisi daha kalıcı öğrenmeyi sağlar, unutmayı zorlaştırır. Tabi ki ikinci durum. Peki sürekli tekrar edilirse unutma olasılığı ne olur.

Tamamen azalır.

Bir olayı unutmak istiyorsanız, o olayla ilgili şeyleri zihinsel tekrar etmemeniz gerekiyor.

Ne kadar çok tekrar ediyorsanız, unutulmasını o kadar zorlaştırıyorsunuz.

Neden ayrılık acısı çektiğinizi tam olarak bilmelisiniz.

Problemlerinizi bir kağıda yazarak çözme yoluna gidin,

böylece bir şeyi aklınızdan defalarca gereksiz yere geçirerek oluşturduğunuz olumsuz telkinlerinizden kurtulun.

Defalarca tekrar unutmayı zorlaştırdığından, tekrar etmeyi en aza indirmeniz gerekiyor.

Bilinçaltı gerçek ile hayali ayırt edemez. Bilinçaltına olumlu telkinlerde bulunmanız işinizi kolaylaştırır.

Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu konuyla doğrudan ilgili olmayabilir ama

dolaylı yoldan mutlaka ilgili olan "Kendi kendine hipnoz ile kolay öğrenme (adil maviş)" kitabındaki bilgiler işinize fazlasıyla yarayacak.

Basit bir telkin örneği :

Allah'ım, bana değişebilen ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmek için cesaret,

değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur, aradaki farkı anlamak için de bilgelik ver.

Telkin başlı başına bir iştir, nasıl ki ibadet eden bir müslüman namaz öncesi abdest alarak kendini ibadet etme bilincine hazırlıyorsa,

telkin içinde uygun ortamı oluşturmanız gerekiyor. O dediğim kitapta 117-118. sayfalarda yazıyor, temel hazırlık bilgileri.

Çelişkili telkinler çatışma doğurur.

Mesela, "aşırı cinsel arzularını frenlemek isteyen" bir genç, kendini buna şartlandırırken

bir yandan da tahrik edici materyallerle meşgul oluyorsa, çalışmalarını provoke edecektir.

Siz de onu unutmak için kendinizi şartlandırdığınız hâlde, onunla ilgili şeyleri zihinsel olarak tekrar ettiğinizde çalışmalarınız boşa gidiyor.

sadece aklından çıkarıtcakın ve başka işlerle yogunlaşıcaksın ilk gunler nereye baksan onun adını görürsün nereye baksan onu hatırlarsın ama hatırlamıcaksın ve başka şeylerle ilgileniceksin sonra zamanla alışıcaksın ve sonra alıştım artık diceksin ve bide farkına warıcaksın ki unutmuşsun bile ama bu antıldığı kadar kolay deil ama böyle olucak sonra başka biri çıkıcak karşına ve ondan da ayrılıcaksın bi gün.. ve sonra yine böyle bi konu açma gereği duyucaksın..

Evet 1 ay önce kadar benim yaşadığım olay...Kötüdür.Yakar adamın canını...Ama güçlü durabilmeli insan.Her şeyden önce kendine aşık olmalı.Kendini sevmeli en çok.Aynaya baktığında gurur duyabilmeli kendisiyle.Yaşamda her zaman yalnızlığıyla birlikte olduğunu unutmamalı.Ve kendini asla yalnız hissetmemeli."Ben bir işi yaparsam tam yaparım" kabilinden bir düşünce tarzı ile bırakmalı, unutmalı.Ben unutursam, ben bırakırsam daha asla yüzüne bile bakmam demeli, diyebilmeli.Kendinden emin olduğu kadar hiçbir şeyden emin olmamalı.Kendini sevdiği kadar hiçbir şeyi sevmemeli.Ve en önemlisi 7 milyarlık dünyada seninle ayrılan bir insanın hiçbir değer ve önem arzetmediğini bilmeli.Ve işte bomba:

SEN ŞİMDİ GİDECEN YA CEHENNEMİN DİBİNE GİT diyebilmeli insan.

Kolay gelsin Erdem Abi.Kolay değil biliyorum ama sen istersen buz dağlarının arasından gerçerken olmayan güneş yakar seni...

Hazmedebilmen umuduyla...

Arkadaşlarımın söylediklerine aynen katılıyorum eklemek istediğim birşey var. Eğer yapabiliyorsan, sana onu hatırlatacak herşeyi kaldır gözünün önünde hatta yok et...

Malesef dünyada unutmak diye bir duygu yoktur. insan hiçbir şeyi unutamaz. Sadece arka plana atar. Üzerine sünger çeker vs. Ama asla unutamaz. Eğer unutmak olsaydı onlarca yıl önce yaşadığınız bir anı, yada gördüğünüz bir yeri tekrar gördüğünüzde hemen daha önce burayı görmüştüm demezdik. Zaten unutsaydık ahirette işimiz kolay olurdu.

Ama sen yinede umutlu ol çünkü insan toprak gibidir. Zamanla herşeyi yok eder yani dönüştürür başka bir şekle sokar. Zaman herşeyin ilacıdır. Hiç bir acı ilk anda yaşandığı gibi kalıcı olmuyor. insan herşeye alışıyor. z€amana bırak herşeyi o herşeyi halleder....

Evet ahiturk de çok haklı, hatta benim şöyle bir sözüm de vardır;

"Dünyada hiçbir duygu yok edilemez, sadece bastırılır, sindirilir."

Geri çıkarmamacasına bastır o duyguyu kalbinin derinliklerine.Sonra yoluna, işine gücüne bak.Unutma sen özel bir insansın.Ve hiçbir özel insan, hayatını, sıradan insanlar için mahvetmez.

aynı dert bendede var arkadaşım...

ey unutuş! kapat artık pencereni,

çoktan derinliğine çekmiş deniz beni;

çıkmaz artık sular altından o dünya.

bir duman yükselir gibidir kederden

macerası çoktan bitmiş o şeylerden.

amansız gecenle yayıl dört yanıma

ey unutuş! kurtar bu gamlardan beni.

herşeye ilaç denilen zaman, aslında hiç bir yarayı kapatmıyor,

bunu yapacak olan sensin,

acına iyice gömüldükten sonra ona sadece sen veda edeceksin

hiçbir şeyden ve hiçkimseden medet ummadan

Yapılması gereken en kolay şey aklınızdan tamamen çıkarmanız.

Unutmak için onu düşünmemeniz yeterli gibi görünse de aslında yeterli değildir,

çünkü işin içine duygular girdiği için duygu yüklü anlar kolay kolay unutulmaz.

Nasıl ki belli bir konuyu öğrenmeye çalışırken bir öylesine çalışmak vardır, bir de tüm duygularını işin içine katarak çalışmak vardır.

Hangisi daha kalıcı öğrenmeyi sağlar, unutmayı zorlaştırır. Tabi ki ikinci durum. Peki sürekli tekrar edilirse unutma olasılığı ne olur.

Tamamen azalır.

Bir olayı unutmak istiyorsanız, o olayla ilgili şeyleri zihinsel tekrar etmemeniz gerekiyor.

Ne kadar çok tekrar ediyorsanız, unutulmasını o kadar zorlaştırıyorsunuz.

Neden ayrılık acısı çektiğinizi tam olarak bilmelisiniz.

Problemlerinizi bir kağıda yazarak çözme yoluna gidin,

böylece bir şeyi aklınızdan defalarca gereksiz yere geçirerek oluşturduğunuz olumsuz telkinlerinizden kurtulun.

Defalarca tekrar unutmayı zorlaştırdığından, tekrar etmeyi en aza indirmeniz gerekiyor.

Bilinçaltı gerçek ile hayali ayırt edemez. Bilinçaltına olumlu telkinlerde bulunmanız işinizi kolaylaştırır.

Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu konuyla doğrudan ilgili olmayabilir ama

dolaylı yoldan mutlaka ilgili olan "Kendi kendine hipnoz ile kolay öğrenme (adil maviş)" kitabındaki bilgiler işinize fazlasıyla yarayacak.

Basit bir telkin örneği :

Allah'ım, bana değişebilen ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmek için cesaret,

değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur, aradaki farkı anlamak için de bilgelik ver.

Telkin başlı başına bir iştir, nasıl ki ibadet eden bir müslüman namaz öncesi abdest alarak kendini ibadet etme bilincine hazırlıyorsa,

telkin içinde uygun ortamı oluşturmanız gerekiyor. O dediğim kitapta 117-118. sayfalarda yazıyor, temel hazırlık bilgileri.

Çelişkili telkinler çatışma doğurur.

Mesela, "aşırı cinsel arzularını frenlemek isteyen" bir genç, kendini buna şartlandırırken

bir yandan da tahrik edici materyallerle meşgul oluyorsa, çalışmalarını provoke edecektir.

Siz de onu unutmak için kendinizi şartlandırdığınız hâlde, onunla ilgili şeyleri zihinsel olarak tekrar ettiğinizde çalışmalarınız boşa gidiyor.

Diyebilecek birşey bırakmamamış bu yorum ama bir uygulayabilsek :)

sadece aklından çıkarıtcakın ve başka işlerle yogunlaşıcaksın ilk gunler nereye baksan onun adını görürsün nereye baksan onu hatırlarsın ama hatırlamıcaksın ve başka şeylerle ilgileniceksin sonra zamanla alışıcaksın ve sonra alıştım artık diceksin ve bide farkına warıcaksın ki unutmuşsun bile ama bu antıldığı kadar kolay deil ama böyle olucak sonra başka biri çıkıcak karşına ve ondan da ayrılıcaksın bi gün.. ve sonra yine böyle bi konu açma gereği duyucaksın..

O kadar değil benimkisi nereye baksam onu görmüyorum herhalde şehirler arası bir aşk olduğundan :) Onu hatırlamamanın en iyisi arkadaşlarla vakit geçirmek bugün çok iyi geldi bu bana. Gerçek anlamda sevdiğim tek kişiydi tekrarı olmaz ..

Evet 1 ay önce kadar benim yaşadığım olay...Kötüdür.Yakar adamın canını...Ama güçlü durabilmeli insan.Her şeyden önce kendine aşık olmalı.Kendini sevmeli en çok.Aynaya baktığında gurur duyabilmeli kendisiyle.Yaşamda her zaman yalnızlığıyla birlikte olduğunu unutmamalı.Ve kendini asla yalnız hissetmemeli."Ben bir işi yaparsam tam yaparım" kabilinden bir düşünce tarzı ile bırakmalı, unutmalı.Ben unutursam, ben bırakırsam daha asla yüzüne bile bakmam demeli, diyebilmeli.Kendinden emin olduğu kadar hiçbir şeyden emin olmamalı.Kendini sevdiği kadar hiçbir şeyi sevmemeli.Ve en önemlisi 7 milyarlık dünyada seninle ayrılan bir insanın hiçbir değer ve önem arzetmediğini bilmeli.Ve işte bomba:

SEN ŞİMDİ GİDECEN YA CEHENNEMİN DİBİNE GİT diyebilmeli insan.

Kolay gelsin Erdem Abi.Kolay değil biliyorum ama sen istersen buz dağlarının arasından gerçerken olmayan güneş yakar seni...

Hazmedebilmen umuduyla...

Ne yalan söyleyeyim canım acımıyor şimdi, arkadaşlarla zaman geçirmek iyi geldi sanırım fakat son paraftaki kadarda acımaz olamıyorum ne olursa olsun.. Ayrıca O Güzel yorumun için teşekkür ederim kaderdaş :)

erdem içelim unutursun arkadaşım votka var cin var :drinks:
İŞte bu yüzden hiç aşık olmadım :p

Unutmak için içmeye gerek yok normaldede içeriz, içkiyi sen belirle ;)

seni takmayanı sen de takmayacaksın mantığıyla bak olaya unutursun..
Ya boşverriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin gereksiz konular bunlar.Deişikliklere takıl,Anı yaşa Ve Daha Fazlasını İste Bu 3 taktiği uygula hiç birşey olmazzzz.

Bu kadar duyarsız olamıyorum ..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...