Jump to content

Anakart Hakkında Bilgi ?

yigitemir

Recommended Posts

Arkadaşlar sistemimde EP45C-DS3R Anakart kullanıyorum. Sizce bu Anakart combo olduğu için dezavantajlı bir anakartmı? Birde ATI CrossFireX™ destekli diyor. Yani Nvidea SLI desteği yok mu bu anakart da? Ben Zotac 9800 gt amp edition kartımla SLI yapmayı düşünüyordum.Fakat Nvidea tarafından desteğin olmadığını gördüm. O zaman çift ekran kartı kullanmak için Ati radeon alıpda Nvidea yı elden çıkarmam mı gerekiyor ? Bu arada çift ekran kartlı sistem için (2 adet hd4850 - 4870 yada 4890 ) önereceğiniz power ve wattı kaçtır ? En azından sınır olarak ; Thermaltake 650 Watt Tough power qfan güç kaynağı (tak çıkart kablolu) yeterli diye düşünüyorum.Şuan sistemdeki psu (kasa) Thermaltake - wing Rs 101 400w psu.

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-ep45c-ds3r_10.html

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=31675

dezavantaj olup olmadığı kişisine göre değişir..

ama bildiğim kadarıyla ddr2 ve ddr3 ü birarada kullanamıyorsun..

yani 1 ini seçmek zorundasın.. ben tercih etmezdim şahsen..

core 2 işlemcilerine ddr2 yeterli..zamanlamaları iyi olsun yeter..

sli desteği yok.. sadece ati kartları 2 li kullanabilirsin..nvidia kullanamazsın..(zaten sli desteği oldukça az anakrtta var ama crossfire oldukça yaygın)

2*4850 bir sistem için 750w öneriyorlar.. ama 650w tada çalışacağını düşünüyorum

..

işlemcin nedir bilmiyorum ama (4830-4850-4770-4870-4890) model kartlarla crossfire yapmanda bi sakınca yok ama

tabiki önce nvidia yı elden çıkarman lazım :)

arkadaşım eğer sli veya crossfire kullanacaksan bunların sertifikasını almış psu lar var

ama benim sana tavsiyem eğer şu an itibarı ile elinde aynı üründen 2 adet ekran kartın yoksa sli veya crossfire kullanmak akıl karı değil şöyle örnek vereyim

1. örnek nvidiadan

elimizde 8600 gt var diyelim 120 dolar fiyatı olduğunu varsayalım 2 adet alırsak 240 dolar

ama iş performansa gelince 2adet sli yapılmış 8600gt bir adet 8800 gt nin performansını yakalayamıyo harcadığı enerjide cabası

2. örnek ati diyelim 4830 umuz var 2 adet aynı fiyata 1 adet 4850 alıp daha az güç kullanarak daha iyi performans alabiliriz hemde daha az para vermiş oluruz.

3. örnek :)(babamız ünlü bir iş adamıdır hatalık harçlığımız 1000 dolar gibi bi rakamdır. 1 gecede laila ya reina ya gitmeyi verip 2 adet nvidia gtx 295 amp alıp sli yapabiliriz :rofl:

bu arada crossfire destekli kartta sli olmaz sli destekli karttada crossfire olmaz

Sistem Özelliklerim :

İşlemcim : İntel Core 2 Quad Q 9550 C1 Revision.

Anakart: Konudaki anakart :) Ep45c- ds3r

Bellek: Ocz 2x2 gb ddr2 800 mhz vista perf.

Sabit disk : 500 gb seagate 7200.11 rpm 500 gb seagate 7200.12 rpm ( 2 x500 gb ) 7200.12 de işletim sistemi yüklü. Windows vista home premium sp1 ( lisanslı )

Ekran kartı : Zotac 9800 gt amp edition !!!

Optik: Lg secur disk ve asus x multi 2 x dvd rw

Optik 2 : Frisby çok fonksiyonlu kart okuyucu

A4 tech x7 mouse ve microsoft basic mouse

klavye yenisini alacam :rofl: taaa eski sistemden kalma chic klavye kullanıyom .

Ekran : 19 '' samsung 932 b plus bu kadar .

Hı bir de Kasayı da belirtmiştim konuda . Thermaltake 400w psu lu rs101 .

esprili cevabım için kızmamışsındır umarım

bu yüzdende o kadar para dökme derim anladığım kadarıyla sıkı bir oyun tutkunusun benim gibi :)

ama tak 9800 ünü rahat rahat bütün oyunlarını oynarsınben 8800 le her oyunu yüksek detayda oynuyabiliyorum hatta bi çoğunu full detayda oynuyorum.sli veya crossfire gerçektende çok pahalıya geliyo ve genelde en üst seviye kartlarda kullanılır. 1 üstü çıktımı senin sli - crossfire sistemini yer.bir dönem bende çok istemiştim sli yapmayı ama kullanışlı olmadığını gördüm

tabi karar senin ama ekran kartını elinden çıkarmayı düşüneceğine onunla mutlu olmanı öneririm :rofl: 400w psu da rahat rahat yeter yenisini alman gerekmez

Yok abi ne kızması yaa haşa koptum teşşekkür ederim verdiğin bilgiler için minnattar kaldım aksine . Allah tuttuğunu gtx 295 etsin :) Evet insan hali ile oyunları İyi derecede oynamak istiyor.Ben en iyisi dediğin gibi 9800 gt amp edition um ile arkadaşca geçineyim zaten günümüzün tüm oyunlarını akıcı bir şekilde oynatıyor.

arkadaşım işlemci iyiymiş epey daha işini görür

crossfire var diye illa kullanmaz zorunda değilsin :rofl:

şimdik kart işini görüyorsa sorun yok..görmüyorsa sat elindeki kartı..

o zamanki şartlara göre bir kart al..kullanmaya devam et

alırken fiyat olarakta fena değilse ati tercih edebilirsin..

ileride o aldığın kartın fiyatı çok düşerse bir tane daha alırsın crossfire işe yaramış olur..

yani arkadaşın da söylediği gibi tek seferde 2 tane kart almak sadece en üst seviyede mantıklı olabilir..

piyasaki en üstün kart sana yetmiyorsa 2 tane alıp beraber kullanırsın..

sonuç olarak şuan o kart senin işini görmüyorsa sat.. 4890 veya gtx 275 gibi bir kart al..

tadını çıkartmaya devam et :)

Şimdi ben şunu görüyorum ki Nvideanın oyunlar için verdiği destek Ati ye göre daha fazla. Bu bir rekabet her iki firmanın da birbirini ezecek saft dışı bırakacak kartları var. Bu sene de 9800 gt amp ye devam ederim. Eski sattığım sistemim gibi yüksek fiyata bir müşteri bulabilirsem satarım gitsin :) ama normal olarak bu sisteme devam derim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşşekkür ederim arkadaşlar. Mutlu günler diliyorum .Allah razı olsun.

Ben bir şey daha eklemek istiyorum . 4890 veya gtx 275 gibi kartlar da en azından kaç w psu lazım. 400 w da taksak sistem resetler değilmi ? 650 w yeterli gelirmi ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...