Jump to content

Font Türkçeleştirme

wmismail

Recommended Posts

Bugün kullandığım bazı fontlarda Ş harfinin yerine bir dikdörtgen işareti gördüm. Ama o fontu da illa ki kullanmam gerekiyordu. Neyse ki, fontu Türkçeleştirmek hiç de zor değilmiş...

[0]

Kullandığımız program FontCreator: http://www.high-logic.com/fontcreator.html Kendi sitesinden bedava deneme sürümünü indiriyoruz.

Türkçeleştirmek istediğimiz fontu bu programla açıyoruz.

Karşımıza kareli defter gibi bir sayfa geliyor. Bu karelerin adı glif (glyph) oluyor. Her karenin içinde farklı karakterler var. A, B, C... diye.

[1]

Şimdi bizim yapmamız gereken fontta bulunmayan Ş, ş, Ğ, ğ, İ ve ı karakterlerini eklemek. Genellikle Ç, ç, Ö, ö, Ü, ü karakterleri bulunuyor. Yoksa bunları da ekleyebiliriz.

Insert menüsünden Character'i seçerek bahsi geçen karakterleri ekliyoruz. Alttaki kutuya kodlarını yazarak hızlıca ekleyebilirsiniz:

$015E,$015F,$00C7,$00E7,$0130,$0131,$011E,$011F,$00D6,$00F6,$00DC,$00FC

[2]

İkinci olarak, eklediğimiz boş gliflerin tek tek içini dolduracağız. Bahsi geçen Türkçe karakterler iki ayrı karakterin birleşmesinden oluşuyor (küçük ı hariç).

Onun için her bir glif içine ilgili iki karakteri eklememiz gerekiyor. Mesela içi boş (gri renk yazılı) duran Ş glifine girip sağ-tık menüsünden Add komutuyla büyük S harfini ve adı cedilla olan çentik işaretini ekliyoruz.

Eğer birbirine göre konumları hoşumuza gitmezse tutup sürükleyerek uygun hale getiriyoruz.

Bu şekilde ş, Ğ, ğ, İ karakterlerini de oluşturuyoruz.

[3]

Karakterlerimiz hazır ama fontu bu şekliyle kullanırsak "Şubat" kelimesini yazdığımızda Ş ile u harfleri üst üste binecektir. Yani yapmamız gereken bir iki ayar daha var.

Tools menüsünden Auto-Metrics ve Auto-Kern komutlarını kullanacağız. Karşımıza gelecek olan her iki diyalogda da sol tarafta fontumuzdaki tüm karakterler listelenir. Ayar yapılamısını istediklerimizi (bu durumda hepsini) ">>" işaretiyle sağdaki listeye geçirip klasik Next'leme refleksimizi uyguluyoruz. ;-)

[4]

Sıra geldi yeni fontumuzu isimlendirmeye. Ben değiştirdiğim fontlara yeni adlar vermeyi adet haline getirdim. Türkçeleştirdiklerime de "TR" harflerini ekliyorum. Mesela "Agency FB" fontunu yeniden adlandırmak için (dosya içindeki adından bahsediyoruz tabii ki, dosya adı değil) Auto-Naming komutunu kullanıyoruz. İlk gelen isimlendirme kutusuna "Agency FB TR" yazıp ileri dediğinizde diğer alanları otomatik üretiyor. Başka bir şeyi değiştirmeye gerek duymuyoruz yani.

[5]

Save As.. yapmayı unutmuyoruz, unutamıyoruz, çünkü çıkarken program soruyor. :D

[EK]

Karakterlerin kodları ve post-script isimleri şu şekilde:

$02D8 breve (şapka)

$00B8 cedilla (çentik)

$02D9 dotabove (üstte nokta)

$00A8 diaeresis (üstte çift nokta)

$0073 s 

$0053 S 

$0063 c 

$0043 C 

$9975 u 

$0055 U 

$006F o 

$004F O 

$0067 g 

$0047 G 

$0049 I 

$015E Scedilla (Ş)

$015F scedilla (ş)

$00C7 Ccedilla (Ç)

$00E7 ccedilla (ç)

$0130 Idotabove (İ)

$0131 dotlessi (ı)

$011E Gbreve (Ğ)

$011F gbreve (ğ)

$00D6 Odiaeresis (Ö)

$00F6 odiaeresis (ö)

$00DC Udiaeresis (Ü)

$00FC udiaeresis (ü)

@ayazoglu'na link için teşekkür ederim.

http://rapidshare.com/files/238347842/FontCreator_5.6.rar.html[/CODE]

Ellerine sağlık İsmail güzel anlatım olmuş.Font editlemede üstüne yok bu programın :D Ben de elimdeki 5.6 sürümünü paylaşıyorum.İçinde serial mevcut ve kendi upload'umdur.Ayrıca içinde kısa bir anlatımda mevcut...Buyrun:

http://rapidshare.com/files/238347842/FontCreator_5.6.rar.html[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...