Jump to content

Pardus 2009 Alpha Yayınlandı

köftehor

Recommended Posts

Pardus 2009 öncesinde ilk kamuya açık deneme sürümü olan Pardus 2009 Alpha, bu akşam yayınlandı. Bu deneme sürümüne Pardus FTP sunucularından,

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009-Alpha/ adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Pardus 2009 Alfa ile beraber kullanıcılarımızı yepyeni bir masaüstü anlayışı bekliyor. En son KDE kararlı sürümü ile birleştirilmiş Pardus araçları, yeni donanım tanıma sistemi, gelişmiş sürücü desteği, yeni nesil dosya sistemi EXT4, depolarımızdaki yazılımların en güncel sürümleri, KDE masaüstü ortamı 4.2.3, Linux çekirdeği 2.6.30_rc7, OpenOffice.org ofis araçları 3.1rc6, Mozilla Firefox İnternet tarayıcı 3.5beta4 ve daha pek çok yenilik Pardus 2009 sürümünde kullanıcılarımızla buluşuyor.

Tüm bu değişiklikler ile gelişirken her zamanki temel özelliklerini de ihmal etmiyor: Tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, İnternet araçları, ofis yazılımları, çokluortam oynatıcıları ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor.

Bu sürümün, ilk deneme sürümü olduğunu unutmayınız. Testlerinizde karşılaştığınız hataları ve iyileştirme isteklerinizi, her zamanki gibi hata takip sistemimize bekliyoruz.

DOWNLOAD

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009-Alpha/Pardus_2009_Alpha.iso

Yeni pardus sürümü çıkmasını hiç sevmiyorum..Zira her sürüm sıfırdan kurulum pkaetleri sıfırdan ayarlar demek..

Yeniden Pisi paketleri yeniden sürücüler ölme eşşeğim ölme...Keşke her yeni sürüm eski paketleri özellikleri temaları desteklese....

Bu yüzden her yıl yeni sürüm çıksın istemiyorum..Yasni bence 2 yılda bir çıkmalı...

Yeni pardus sürümü çıkmasını hiç sevmiyorum..Zira her sürüm sıfırdan kurulum pkaetleri sıfırdan ayarlar demek..

Yeniden Pisi paketleri yeniden sürücüler ölme eşşeğim ölme...Keşke her yeni sürüm eski paketleri özellikleri temaları desteklese....

Bu yüzden her yıl yeni sürüm çıksın istemiyorum..Yasni bence 2 yılda bir çıkmalı...

pekii pardus da şöyle exe dosyalarını nerdeyse windows gibi çalıştıran bir program varmı biggrin.gif

Wine var ama Linux yapısal olarak exe desteklemediğinden tam olarak exe çalıştıramıyorsun.

arkadaşlar bu sorunu çözmenin birkaç yolunu sizlere anlatacagım

YÖNTEM 1-------------------------------

sizlere ilk önce bir video verecegim

YÖNTEM 2----------------------------------

CrossOver

Linux kullananların sorunudur oyun oynayamamak. Ticari nedenlerden dolayı, bazı program ve oyunlar yalnızca windows üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmışlardır. Bu durum, özellikle oyunsever linux kullanıcısı için zaman zaman sıkıntı yaratmaktadır. Çok fazla sayıda eğlenceli Linux oyunları olmasına rağmen, bir çok oyunsever büyük oyun firmalarının çıkardığı ve ancak windows altında oynanan oyunları oynamak istemektedirler. Bu oyunları oynamak için de, emülatör adı verilen ve başka bir işletim sistemini taklit eden programlara gereksinimimiz vardır. Bu emülatörlerden birisi de Crossover'dir.

Crossover ücretli bir programdır. adresinden satın alabilir veya deneme sürümünü indirip inceleyebilirsiniz. Biz burada crossover'in temel kullanımını anlatacağız.

Crossover'in kurulumu oldukça kolaydır. Aldığımız veya indirdiğimiz .sh uzantılı dosyamızın bulunduğu dizinde, F4 ile konsolu açarak,

./dosyaadı.sh (Örn:./install-crossover-standard-demo-6.0.1.sh)

komutunu verdiğimizde çeşitli yönergeler karşımıza çıkar. Bu yönergeleri takip ederek kurulumu gerçekleştiririz. Kurulum için root haklarını almanıza gerek yoktur.

Kurulum, home/kullanıcıadı/ dizini içerisinde cxoffice dizini ve .cxoffice gizli dizini olarak gerçekleşir. Oluşan sanal windows dizinleri /home/kullanıcıadı/.cxoffice içerisindedir.

Crossover'i kurduktan sonra ilk olarak, devletin interaktif sitelerini kullanmak zorunda olan linux kullanıcıları, Microsoft İnternet Explorer'i kurmak isteyeceklerdir. İnternet Explorer kurulumu crossover'de son derece kolaydır. Bunun için kullandığınız sistemin menüsünden "İnstall Windows Software" seçeneğini seçerek Crossover yazılım kurma sihirbazını çalıştırırız

Açılan sihirbazda İnternet Explorer seçeneğini seçerek next'e bastıktan ve karşımıza gelen anlaşmayı onayladıktan sonra Explorer kurulumu gerçekleştirilir. Kurulumu tamamlanan İnternet Explorer'in ikonu masaüstüne yerleşecektir.

Oyun kurulumunda ise öncelikli olarak kullandığımız dağıtımımızın menüsünden "Run a Windows Command" seçeneğini seçerek Windows uygulamalarını çalıştırma penceresini açarız

ve Browser butonundan kurmak istediğimiz oyunun kurulum (örn:setup.exe) dosyasına ulaşırız.

Ardından "Run" butonuna bastığımız anda ".cxoffice" gizli dizini içerisindeki sanal windows'a kurulum başlayacaktır. Kurulumu yaptıktan sonra oyunumuzun ikonu masa üstüne yerleşecektir. Artık linux altında keyifle oyunlarımızı oynayabiliriz.

Kurduğunuz oyunu kaldırmak mı istiyorsunuz?

O zaman, menüden "Run a Windows Command" ile home/kullanıcıadı/.cxoffice/win98/drive_c/Program Files altındaki oyunumuzun bulunduğu dizinden, uninstall dosyasını seçip, "run" butonuna basmamız yeterlidir. Karşımıza çıkan seçeneğe evet dedikten sonra, kurduğumuz oyun hemen kalkacaktır.

Tüm bunların yanında, windows'da yüklü oyunları oynamak için, her zaman linux'u kapatıp windows'a geçmenize de gerek yok.Crossover bu oyunları Linux altında oynama olanağını da sunuyor.

Bunun için yine menümüzden "Run a Windows Command" ile windows içindeki oynamak istediğimiz oyunun çalıştırma dosyasını bulup "Create Shortcut" butonuna bastığımız anda Linuxtaki masaüstüne, windows'daki oyunun Bağı (kısayolu) konulacaktır. Bu bağa tıklayarak istediğiniz zaman windows içerisine kurulu oyununuzu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Son olarak bir hatırlatma yapalım. Crossover ve benzeri emülatörlerin yanlızca windows platformunda çalışan programların hepsini çalıştıramayabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Emülatörlerden işletim sistemi performansı beklemek yanlış olacaktır.

DETAYLAR İÇİN

YÖNTEM 3 ---------------------------------------------------------------------

KENDİNİZE BİR SANAL PC OLUŞTURUN VE ONA YİKLEYİN DOSYALARI

Please register to see this content.

• 2 hafta sonra ...

Pardus 2009 gercekten cok populerlik kazanabilecek bir linux dagitimina benziyor , sanal makinada denedim gercekten cok iyi calisilmis ustunde ;ama ne var ki alfa sürümü pek cok hata iceriyo bence 32 gün daha bekleyip stabil sürümünü indirmek gerekiyor

bir kac kez kurdum acayip yabancılık cekiyorsunuz.pisi, comar...

keşke daha anlaşılır bir sistem olsaydı. en üfürük iş icin saatlerce

aramak gerekiyor.inşallah bu surumde daha anlaşılır olmuştur.

pardus formunda öneriler dikkate alınıyor bildiğim kadar

Pardus 2009 gercekten cok populerlik kazanabilecek bir linux dagitimina benziyor , sanal makinada denedim gercekten cok iyi calisilmis ustunde ;ama ne var ki alfa sürümü pek cok hata iceriyo bence 32 gün daha bekleyip stabil sürümünü indirmek gerekiyor

windows 7 geri bildirim ile bu hale geldi

neden ulusal işletim olan Pardus'ada aynı duyarlılığı göstermiyoruz?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...