Jump to content

Bilgisayarım Format Almıyor...

MEVZİ

Recommended Posts

Herkese iyi günler.... Şimdiden Yardımlarınız için Çok Teşekkür ederim..

:) :D :p :) :) :) :warning: :warning: :warning:

Arkadaşlar Bilgisayar Hakkında Çok Şey bildiğim söylenemez.. Ama 1 aydır bilgisayara format atamıyorum..

bilgisayarım cd den geçiş yapmıyor... Bilgisayar başlarken cd yi okumuyor... Bilgisayarım virüs ile doluydu 5396 adet virüs buldum vee bi şekilde silmeyi başardım ... Şuan birazcıkta olsa düzeldi ama Hala format atamıyorum... :(

Yardımınıza Fikirlerinize ihtiyacım var şüpesizki siz benden daha iyi biliyorsunuz ...

tekrar cok sağolun...

dostum ilk önce şunu sorayım normalde bilgisayarı cd romdan başlatmayı biliyorsundamı başlatamıyorsun yoksa bu konudamı yardım istiyorsun(bilgisayarımı nasıl cd den başlatırım gibi?)

varsayalımki biliyorsun cd den başlatmayı windows kurulumuna başlıyabiliyormusun eğer başlıyıpta harddiskleri biçimlendirmedemi sorun yaşıyorsun yoksa windows kurulumuna hiçmi başlıyamıyorsun

eğer kuruluma hiç başlıyamıyorsan sorun cd romunda veya kullandığın cd de olabilir ama yok kurulum sırasında hata alıyorsan nerede ne gibi hata aldığını yazarsan daha detaylı yardımlar gelir

Arkadasım cd veya cd romda bi sorun yokk.. CD ye gecıs nasıl yapıcam baslarken baska bişeymı oluyor.. ??

suan hiç cd ye girmıyor...yani baslatırken girmiyorr...

format aterken boot ekranda cd romu seçiyormusun seçtikten sonada atmıyosa hardisk ölmüştür

Boot ekranı gelmıyorki.. ayrıyetten acıpmı yapım.. ?

Bu arada bilgisarımda Hala virüs oldugundan süpeliyim hemde cookk kalıtelı bir virüs..

Hicbir anti-virüs programını kurdurmuyor bana...

bence konuyu ya da sorunu ayrıntılı bi şekilde yaz ilk okuduğumda ben de tam anlamadım o yüzden bi şi yazamadım

Bende de böyle bir sorun oluyor. şöyleki: bios ayarlarından CD ROOM`u seçiyorum kaydedip enter dedikten sonra tekrardan masa üstü geliyor. Bir çok CD denedim hep aynı normal windows açılıyor. fakat fdisk yaptıktan sonra CDROOM`u tanıyor ondan sonra format atıyorum. bios ayarlarında başka bir ayar varmı ki ayarı yapıp, ondan sonra CDROOMU seçip enter diyelim. şimdiden teşekkürler.

Cd takılıyken bilgisayarı açıp ya da yeniden başlatıp Del tuşuna basarak Bios menüsüne girip oradan Boot bölümüne girip Boot sırasının ilk başına CD Rom 'u getirmeniz lazım. Bunu yaptınız mı? Bunu yapmadınızsa bilgisayar CDRom'a bakmaz.

dostum belki bilgisayarın ayarları başlangıçta direk harddiskten açılmaya ayarlanmıştır bunun için windows kurulumuna geçebilmen için bios denen ayardan ilk önce cd-dvd romdan açılmaya ayarlanması lazım bilgisayarının.zannedersem bios hakkında bilgin yok ama eminim arkadaşlarının içinde mutlaka bundan anlayan birileri vardır bu konuda yardımı yüz yüze istesen daha kolay olacaktır tahminimce. çünkü çok çeşitli bioslar vardır senin bios unun hangi bios olduğunu bilmediğimiz için bi tarifte bulunma şansımız yok

Bios ekranına girin.(del tuşuna bilgisayar açılırken basılı tutun - bazı anakartlarda esc tuşu yada başka tuş olabiliyor)

bios202003hi2.jpg

Advanced bios features bölümüne girin.(genelde bu olur)

Resimde kırmızı ile işaretlenen bölümde cd/dvd-room/rw hangisi ise gösterin.(first boot device)

Onun altındaki, yani second boot drive alanında ise hard diskinizi gösterin.

F10'a basın y/n diye soracak ilk seçenek y dir direkt enter ile geçin.

Şu anda bios'unuz bilgisayarınızı cd/dvd-room'dan başlatacak şekilde ayarlandı.

Eğerki birden fazla diskiniz var ise, windowsu kurmak istediğiniz diskinizi ''hard disk boot priority'' bölümünden seçerek en üst bölüme taşıyın.(numpad de +,- tuşları ile)

Buna rağmen boot etmiyorsa bios'unuzu güncellemeyi, yada değiştirmeyi deneyin.

Yine boot etmiyorsa bios'unuzun kaydedip kaydetmediğini anlamak için herhangi bir ayarı değiştirerek sistemi yeniden başlatın. Kaydetmiyorsa anakart üzerinde bulunan pili çıkarıp takın yada yeni pil takın.

Çok tesekkur ederim ilgilerinize ....

Ama arkdaslardan anlıyanda yokk... Ne yapacam bilmıyorum suan msn bile acmıyor bilgisayar virus engellıyor dıye dusunuyorm ...

yanlış anlama ama sen anlatamıyorsun sorunu ilk yazdığın iletiyi birine okut bakalım ne çıkaracak ordan

sorunu net olarak ifade edersen kesinlikle çözen bir arkadaş çıkar TNCTR burası söylim

çözülmeyecek problem olduğunu sanmıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...