Jump to content

Katılımsız Kurulum (internet Desteği)

Recommended Posts

selam belki biraz saçma gelebilir fakat bildiğiniz gibi katılımsız kurulum yapılan işletim sistemlerimnin bareberinde gelen yazılımların versiyonları düşük olabiliyor ve böylelikle ilgili cd/dvd içerisindeki yazılımlar güncelliğin kaybediyor.. böylelikle siz ilgili yazılımları es geçip google amcanın insiyatifine sığınıyorsunuz (barış seven kardeşimizin yaptığı perfect xp sp3 vista sp1 multi dvd kullanıyorum ve firefox yenisi çıktı messenger artık beta değil winamp yeni sürüm var bs player yeni sürümü var vsvs)

örneğin benim sınırsız bant genişliği olan bir hostum olduğunu varsayalım ilgili windowsu kuran kullanıcını seçtiği menüdeki yazılımları cd/dvd üzerinden değilde benim hostumdan kursun istiyorum..!

mesela kullanıcı winrar arşivleme aracını seçti ve benim hostumda ilgili araç

httpdocs/tool/1.exe*

olarak yer almakta veya kullanıcı unlocker uygulamasını işaretleri

httpdocs/tool/2.exe** çağırmalı

bu uygulamaları toplu olarak yapmalı bu mümkünmüdür yani kullanıcı kurmak istediği 20 uygulamayı seçip şimdi indir ve kuru seçtikten sonra benim hostuma bağlanıp ilgili dosyaları indirebilirmi katılımsız olarak

*:yeni sürümü çıktığı zaman uzun uza diye winrar5634353setup.exe yerine bu kısaltmayı uygun görüyorum

**:yeni sürümü çıktığı zaman uzun uza diye unlocker5634353setup.exe yerine bu kısaltmayı uygun görüyorum

saygılar

Böyle birşey mümkün.ancak Hostada yeni sürümleri katilimsiz atman lazim.

mesela sen wpi da dosyanin yolunu belirtiyorsunya oraya şunu yazicaksin http://www.tnctr.com/winrar.exe

ancak bu ismi hep ayni yazman lazim isim değiştiğinde wpi danda winrarin yolunun değiştirmen lazim.

aslinda bu en güsel söyle olur.

Bir ftp adresin olur oraya güncelleri katılımsız şekilde atilir.bir tane wpi hazirlansin.

Sen oraya günnceleri atarsin wpi değiştirmene gerek kalmaz.

Bu arada ii düşünmüşsün.Ancak ftp olayi biraz zor :D

Her uygulama için AutoIt kodu yazabilirsin.

Mesela CCleaner'ı ele alalım.

Aşağıdaki script senin hostundan Ccleaner'ı indirip (indirme yüzdesini göstererek üstelik) kuracak.

Senin tek yapman gereken ise CCLeaner'ın son sürümünü indirip hostuna ccleaner.exe olarak yüklemek olacak.

CCleaner parametreyle sessiz kurulabildiği için, katılımsız yapmana gerek yok.

Katılımsız programlar için de pek fark yok, parametreyi sileceksin sadece.

dim $Size
$Size=InetGetSize("http://www.seninsiteninadresi.com/download/ccleaner.exe")
ProgressOn("CCleaner","İndiriliyor...")
$r=InetGet("http://www.seninsiteninadresi.com/download/ccleaner.exe", @DesktopDir & "\ccleaner.exe" , 0, 1)
if $r=0 then
msgbox(0,"HATA","İnternet bağlantısı yok!")
Exit
EndIf

While @InetGetActive

ProgressSet(@InetGetBytesRead / $Size * 100,Round( @InetGetBytesRead / $Size * 100,0) & " %")
Sleep(250)
Wend
ProgressOff()
Sleep (200)
RunWait(@DesktopDir & "\ccleaner.exe /S")[/CODE]

Katılımsız programlar için son satırdaki /S'yi sil.RunWait(@DesktopDir & "\program.exe") gibi olsun yani.

Bu arada olayın saçmalıkla ilgisi yok bence, hatta çok güzel bir fikir.

Daha önce F_s_M bunun hakkında direk sitesinden çeken bir script yazmıştı bir iki program için.Ayrıca PCmemo illaki aynı adda olması gerekmez.İstediğin dosya adıyla kaydedersin.Yapılamayacak hem kişi istemediği programları indirmek zorunda kalmaz.ÖSS sonrası düşünücem bunu sık kullanılanlarıma eklim de koybolmaya :dribble:

yeni gördüm mesajlarınız benimde aklıma şöyle bir fikir geldi

kurulan işletim sisteminin windows olması ve her şekilde internet explorer desteklemesi sebebiyle Browserbob isimli uygulamadan yararlanabilirim kurulum bittikten sonra browser bob kurup (kişisel internet browser yapma programı artık desteği yok fakat içerik gayet geniş)

ilgili browser ana sayfasına hostumun httpdocs/index.php ve veya html sini koyup ayrıca son kuran kişinin yaptığım kişisel browser ile her girişinde özel yazılımlar yemnilikler vs gibi bilgileride veriri icabında ilgili browser bo uygulamasına Banner çağırığp browserın herhangi bir yerinde anmlaşmalı olduğunuz reklam sitelerinin reklamlarını yayınlayabilirsiniz şu an bir kaç tane web sitem var onları tamamlayıp sizinde yardımlarınız ile yeni nesil bir kurulum sistemi yapalımmı her zaman güncel ne dersiniz ?

eyer bir mahsuru yoksa gelişmeleri bu başlık altında vereceğim saygılar

bence bu iş biraz zor olur ben mesela kotalı olduğum için sistemlerinizi kotasız arkadaşlara indirtiyorum.wpi da 2.cd de olunca kolaylık oluyor ancak wpı artık netten indirilirse belki de benim gibi kotalı arkadaşlar indirmek istediği programlardan vazgeçmek zorunda kalacaklar kota var diye.ztn bu söylediğiniz işi forumda yapıyor herkes sistemini kurduktan sonra gelip buradan istediği programı indiriyor.ama yapılırsa tabii ki güzel olur.hatta beta testerlik bile yaparım başlarda ama kotalı arkadaşları unutmayın :)

yeni gördüm mesajlarınız benimde aklıma şöyle bir fikir geldi

kurulan işletim sisteminin windows olması ve her şekilde internet explorer desteklemesi sebebiyle Browserbob isimli uygulamadan yararlanabilirim kurulum bittikten sonra browser bob kurup (kişisel internet browser yapma programı artık desteği yok fakat içerik gayet geniş)

ilgili browser ana sayfasına hostumun httpdocs/index.php ve veya html sini koyup ayrıca son kuran kişinin yaptığım kişisel browser ile her girişinde özel yazılımlar yemnilikler vs gibi bilgileride veriri icabında ilgili browser bo uygulamasına Banner çağırığp browserın herhangi bir yerinde anmlaşmalı olduğunuz reklam sitelerinin reklamlarını yayınlayabilirsiniz şu an bir kaç tane web sitem var onları tamamlayıp sizinde yardımlarınız ile yeni nesil bir kurulum sistemi yapalımmı her zaman güncel ne dersiniz ?

eyer bir mahsuru yoksa gelişmeleri bu başlık altında vereceğim saygılar

iyide arkadaşım ftp işi zor ya :)

Ftp ücreti baya baya pahaliya kaçicakdir bence.

iyide arkadaşım ftp işi zor ya :)

Ftp ücreti baya baya pahaliya kaçicakdir bence.

aylık 30 40 lira para değil - ama bu sadece bir proje bu gün sağ menü ile ilgilenicem burada amaç illa bu kullanılsın değil normal şartlarda bile yapılan wpi ve içerdiği programları zaten indiriyorsunuz 1 defaya mahsuz olsa bile ama bunda en güncel olanını indiriyorsunuz alttaki banner kısmına bir php veya html çekilebilir mesela ufak ufak pencereler halinde sağa doğru kayan resimler ile Perfect Xp şu versiyonu çıktı TNC xp bu versiyonu çıktı diye tek tuşla foruma erişim sağlanır... neyse ben yapayım bana destek veren bir arkadaşımızda bir xp modifiye eder :D içine elbet bunu koyar :D

C# ile böyle bir uygulama arayüzü yapmayı düşünüyordum. Kullanıcı istediği programları seçip indir butonuna tıkladığında otomatik olarak hepsini kurucak. Tıpkı Windows Update gibi. Ama FTP'ye bağlamak sıkıntı.

Dostum cidden iyi fikir fakat bir sorum olacak : netten indirerek uzun olmazmı biraz.Mesela bir program kuracak 50 MB boyutunda ve bunu 1024 kb/s bağlantı ile indirirsek sürer baya.Yani zamanla sorunu olanlar ne olcak :)

Dostum cidden iyi fikir fakat bir sorum olacak : netten indirerek uzun olmazmı biraz.Mesela bir program kuracak 50 MB boyutunda ve bunu 1024 kb/s bağlantı ile indirirsek sürer baya.Yani zamanla sorunu olanlar ne olcak :)

tabi haklısın fakat ufak yazılımlar için düşünüyorum bunu winrar win zip kodekler ufak yazılımlar kendi içlerinde güncellemeyi desteklemeyen minik programlar için :D tek farkı bunu her açtığınızda karşınıza mutlaka güncel sürümlü yazılımlar çıkacak ayrıca yenilikler hakında ufak ip uçları eyer sitede destek veririse siteden başlıklar çekilebilir banner kısmına..

avantajı ne olur 1 dvd lik işletim sistemi olacağına belki 1 cd lik olur ama söylediğim gibi sonuçta isteğe bağlı

kişi isterse içeriğinde bu olan ve net üzerinden istediği tooları seççebileceği bir işletim sistemi indirir isterse tooları içinde olan 2 3 dvd lik bir işletim sistemi indirir

aslında sınırsız kullanıcılar için linuxdeki gibi flash disk veya disket yardımıyla ethernet kartını tanıtıp windowsu kurdurmak devrim olur :D biraz uzun sürer (bağlantı hızı ile doğru orantılı olarak) ama söylediğim gibi devrim olur... garip fikirler hep benden çıkıyorsanırım :D

Benim aklımdaki bu değildi mesela ben bir sistem yayınladım içinde de wpi var.Tabi bu bir iki günlük bişi değil hergün indiren olabilir ancak wpi cdsi gün geçtikçe eskiyecektir.Fakat bir update programı yapılarak wpi daki program listesinde güncelleme çıkan yeni programlar serverdan indirtilebilir.Ve yerlerine konabilir...Hatta ve hatta hangilerinin güncellemesinin çıktığına dair de bilgi verebilir...Bunu da servera programların tamamıyla ilgili bi inf dosyası koyarak yapabiliriz.Program infi kontol eder ve versiyonlarla infi kontrol eder uymayan birşey varsa güncelleme çıktı diye uyarabilir...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...