Jump to content

Windows Xp Kuramıyorum.. :(

samuray_orhan

Recommended Posts

Arkadaşlar Öncelikle herkese kolay gelsin :D Benim bir problemim var ne yapdıysam üstesinden gelemedim

Desktop bi bilgisayarım var, ben bu bilgisayara Wİndows XP kuramıyorum Vista 98 Mac Linux aklınıza be gelıyorsa kurulabılıyor Xp yapamadım. Siz ustalarıma bi danısmak ıstedım..

Yaklasık 10 senedır bende bu işle uğraşıyorum hatta türk telekom gibi bi referansa sahibim teknik destek konusunda ama bunu çözemedim.. Sorunuma gelince ;

Şimdi Bu siteden de bi kaç işletim sistemi indırdım denedim.

Windows Xp cd'sini takıyorum Kurmak ıcık bır tusa basın dıye bır yazı gelıyor daha sonra basıyorum

" KUR DONANIM YAPILANDIRMANIZI INCELIYOR DIYOR" Daha sonra MAVİ ekran gelmıyor..

3. gb ram var 1gb 1 gb 1 gb olarak, dedım kı ramden olabılır tum slotlara tum ramları tek tek takdım olmadı..

Cd'de bi problem olma ıhtımalıy yok musterılerıme FOrmat'ı aynı cd'den atıyorum Sata desteqıde var bılıyorum ve burdan da dedeqım gıbı ısletım sıstemı ındırdım denedım yıne de olmadı,

Cd-Romda problem var dıye 2 tane DVD denedım 2 tane CDrom denedım olmadı.. Hardıske gıden sata kablomda problem olabılır dıe onu deıstırdım olmadı..

bu işle uqrasdıqım ıcın Anakartımdan Power'a ıslemcıden ram'a kadar tum malzemem var elımde hepsını tek tek denedım ama sorunu bulamadım. Bi tek hardısk kaldı gerıye işte hardıskıme kıyamıyorum cunku elımde baska hardısk yok 500'luk :D Ama ne işse VistaDVD takınca kurulum ekranına ulasabılıyorum.. Vistadan FDSK cekıyorum Xp takıyorum yıne olmuyor..

Sizce benım sorunum ne ? en son buraya bıldırmek ıstedım kendım cok uqrasdım beceremedım.. Terzi kendı sokuqunu dıkemez derleya galıba oyle :mellow:

Yardımcı olacak ustalarımı beklıyorum. Şimdiden cok tesekkur ederım :D

Herkese kolay gelsin, Klavyenız dert gormesın İnşallah.

sata sorunu buyuk bır ıhtılamal Ide hardıskımde boyle bı sorun yokdu.. Farklı bır ıde hardısk takdım kurul ekranına ulasabılıyorum, hardiskimde bundan baska bı sorun olmadıqı ıcın cope atmakda ıstemedım? ne yapmam gerekıyor bılmıyorum ındırdıqım ısletım sıstemlerı Sata desteği olduqunu dusunuyorum evde Notbok var toshıba onda bı sorun vermıyor ve aynı ozellıkde ınt cafe'mızde bı cok bılgısayar var onalarda aynı anakart aynı hardısk var sata onlarda da sorun yok :D

Anladıgım kadarıyla sorunun boot menüsünde değil cd ve dvd kullandın onlardada sorun yok WİNDOWS Üzerinde bir işletim sistemi kurmayı denedinmi belki cd den boot edip kurmaya çalıştıgında bir sorun olabilir windows üzerinden kurmayı dene birde..

Anakart problemi büyük ihtimalle. Bios ayarlarını sıfırla ve Advance bölümüne gel biosun orda AHCI Configuration diye bir ayar var onu Disabled yap eger Disabledse Enabled yap düzelebilir. Genelde bundan olabiliyor. Eğer işe yaramazsa, Biosunu güncelle.

Arkadaslar dedıqınız herseyı aklıma gelen herseyı yapdım :( sonuc Alamadım Lutfen bırı yardım etsın bana ya bıkdım kıracam atacam walla..

Bu sitede gercekden Bu işin hocası olmus arkadaslarımız var neden cevap vermıyorlar anlamadım :)

kardeş oncelikle temiz bir xp cd si al daha sonra anakartr ureticsinin sitesine gir yada cxd si varsa orda satat denetliyicisin xp için disketi vardır yada disket yaratan programı vardır xp yuklenirlen bunu tanıt disketteki denetliyici listesinden kendi denetleyicini sec birde mavi ekranda hata nosunu yazarsan sorunu cozebilirm.

Arkadaşım senın sorunun harddisc teki badsectör hatalarında zarar görmüş kısımlardan kaynaklanabilir.

Bari bende sorunumu söyliim böle bi konu varken xD Şimdi ben pc ye format atmayı denediğimde biçimlendirme,dosyaların kopyalanması fln halloluo ama gel gelelim 31. dk da format donuo hiç ilerlemio ama harddisc i başka bi pc de denediğimde format atılıo ? Bu sorun acaba neyden kaynaklanabilir ? Benım düşüncem anakartta bi sorun veya ethernet kartında sorun olması çünkü 31. dk da ağ yapılandırılması fln yapılıo eğer başka bi düşüncesi olan arkadaş varsa bana yardım edebilir mi?

Arkadaşım senın sorunun harddisc teki badsectör hatalarında zarar görmüş kısımlardan kaynaklanabilir.

Bari bende sorunumu söyliim böle bi konu varken xD Şimdi ben pc ye format atmayı denediğimde biçimlendirme,dosyaların kopyalanması fln halloluo ama gel gelelim 31. dk da format donuo hiç ilerlemio ama harddisc i başka bi pc de denediğimde format atılıo ? Bu sorun acaba neyden kaynaklanabilir ? Benım düşüncem anakartta bi sorun veya ethernet kartında sorun olması çünkü 31. dk da ağ yapılandırılması fln yapılıo eğer başka bi düşüncesi olan arkadaş varsa bana yardım edebilir mi?

Öncelikle xp kurulum cd sinde sorun olabilir (çizilme vs...) başka kurulum cd si ile deneyin, sorun hala devam ediyorsa başka DVD-RW deneyin. Kolay gelsin. :D

Kurulumda tam olarak bir hata veriyormu örneğin, tanımlanan bir hdd bulunamadı gibi vs... yoksa öylece kalıyormu?

2. Olarak eğer HDD yedeğin var ise al ve Hiren Boot Cd ile hdd 'ine fdisk ve yüzey taraması yaptırdıktan sonra dene buna ek olar NTFS olrak ve FAT32 olarak kurmayı dene tabi bu aşamaya gelebilirsen...

3. olarak HDD sata olduğunu yazmışsın SATA mı SATA2 mi eğer HDD 'nin SATA2 olduğuna eminsen biosda HDD ne olarak görüyor bak eğer SATA olarak görüyorsa jumper ayarlarını kontrol etmeni öneririm...

Diğer tüm yolları denediğini varsayarak şimfilik bunları dene...

Öncelikle xp kurulum cd sinde sorun olabilir (çizilme vs...) başka kurulum cd si ile deneyin, sorun hala devam ediyorsa başka DVD-RW deneyin. Kolay gelsin. :D

Aynı Cd'yle başka pc lere format atılıo arkadaşım? DVD-RW da da sorun yok çünkü CD-RW'ylada atmayı denedim?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...