Jump to content

Bilgisayarımın Yavaş Açılması

canbaba

Recommended Posts

Bilgisayarımda bildiğim bütün açılmayla ilgili ayarlamaları yaptım. performans ayarları msconfig'den başlangıçta açılan programları kaldırma gibi ama yinede xp logosundaki mavi şerit 9-10 sefer yaptıktan sonra açılıyor. Sırf bu yüzden anakart bile değiştirdim ama nafile Acaba nerde yanlış yapıyorum? Tüm driverler yüklü gözüküyor.

Biostar 790G anakart

AmdX2 3800 işlemci

Ati Radeon X1050 Ekran kartı

500 Gb Samsung Sata2 16 MB Harddisk

Samsung DVD Writer

Bien kasa

valla benim masaüstü 9 çubuk laptop 13 çubuk.

.Mesela bende internet kafe makinalarına çok özeniyorum.Kaç gb oyun var 2-3 çubukta açılıyor.Sanırım regedit aayarlarıyla oynuyorlar.

Bence makinanda bir şey yok.

BU program ile bir temizlik yap sen kardeş raporu bizlere bildir daha sonra

Please register to see this content.

CCLEANER bu Program ile regedit yani kayıt defterini temizleyebilirsin!

Formatı denedinmi?

Yeni kurulum yaptıktan sonra dediklerim gerçekleşiyor..

Kendi yaptığım XP ile kurulum yapıyorum . Aynı cd ile başka başka bilgisayarlara kurulup yaptım. Onların konfigrasyonları daha düşük ama 3 kez de açılma oluyor Bende 9-10 kez de açılma oluyor.

Acaba bu mavi şerit dönerken bilgisayar hangi işlemleri yapıyor?

valla bilgisayarın özellikleri süper ama harddiskinden kaynaklanıyor muhtemelen çünkü açılışı en çok harddisk etkiliyor

normalde bu harddiskli bilgisayarın çat diye açılması gerekir.

aynı özelliklerde arkadaşa bilgisayar topladım hoşgeldiniz yazısını bile göstermiyordu o kadar hızlı açılıyordu yani

Bir de

2. olarak RAM den kaynaklanabilir ram lerin yerini değiştir istersen

Kendi yaptığım XP ile kurulum yapıyorum . Aynı cd ile başka başka bilgisayarlara kurulup yaptım. Onların konfigrasyonları daha düşük ama 3 kez de açılma oluyor Bende 9-10 kez de açılma oluyor.

mavi şerit dönerken driverleri ve sistem dosyalarını yüklüyor

aynı sorun bendede var q6600 işlemci p5kc anakart bazen açılışta donmada oluyor ama açılınca herşey normal..donunca belli bi süre ölece duruyor ama sonra açılıyor kendi kendine :D yada reset atınca açılıyor ramleri değiştiricem denemk için ama fırsat olmadı çözersen burayada yazarsan sevinirim bende öle yapcam..

Başlangıç dosyalarını tümünü devredışı bırakarak deneyiniz :D

Başlat - Çalıştır - msconfig yaz - başlangıç - tümünü devre dışı bırak

Yavaş açılmasının sebepi prefetch klasörünün dolu olması.

@echo off
del /f /s /q %systemdrive%\*.tmp

del /f /s /q %systemdrive%\*._mp

del /f /s /q %systemdrive%\*.log

del /f /s /q %systemdrive%\*.gid

del /f /s /q %systemdrive%\*.chk

del /f /s /q %systemdrive%\*.old

del /f /s /q %systemdrive%\recycled\*.*

del /f /s /q %windir%\*.bak

del /f /s /q %windir%\prefetch\*.*

rd /s /q %windir%\temp & md %windir%\temp

del /f /q %userprofile%\cookies\*.*

del /f /q %userprofile%\recent\*.*

del /f /s /q "%userprofile%\Local Settings\Temporary Internet Files\*.*"

del /f /s /q "%userprofile%\Local Settings\Temp\*.*"

del /f /s /q "%userprofile%\recent\*.*"

del /f /s /q "%userprofile%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Messenger\*.*"

start C:\Progra~1\CCleaner\CCleaner.exe /AUTO

Yukarıda verdiğim komutları .bat olarak kaydet.

Başlat çalıştır gpedit.msc --> Windows ayarları --> Komut dosyaları --> Kapat --> Ekle --> .bat dosyası neredeyse göster.

Eğer CCleaner kurulu değilse en alttaki komutu silebilirsin.

Not:Sürücüleri (driver) güncellediğin zaman devre dışı bırak.Neden sürücü açılışta ayarları uygulamak dosyaları için %temp% klasörüne atar.

Dolayısıyla .bat dosya kapanışta %temp% klasörünü temizlediği için sürücüler yüklenmez.Devre dışı bırakmak için .bat dosyasının adını değiştirmen yeterli olur.

Ati Radeon X1050 Ekran kartı Kullanıyorsun ya O Driverı tümden sil

yeniden başlat

sonra aygıt yöneticisini aç

oradan vga denetleyicilerine sırayla sağ tıkla

sürücüyü güncelleştir e tıkla ve cd den taramayı seçip tamam de

o otomatik olarak cd den ekran kartı driver ını yükler

o gereksiz pc yi yoran ati programlarından kurtulmuş olursun

NOT:Bende ATi X1550 1 gb Gddr 2 kullanıcısıyım bende böyle yüklüyorum ve çok hızlı açılıyor pc

bazı pc lerde ati ekran kartı yazılımı pc yi açılışta geç açar.

Anlamadıysan ÖM (PM) Atabilirsin.

Arkadasım ben sana bir program veriyorum boost windows diye.

Onu kur crack i içinde. Crack klasöründeki dosyaları kopyalayıp programı kurduğun klasörün içine kopyalacaksın. Üzerine yazsın mı deyince evet diyeceksin.

Şuna emin ol benim de açılırken 12-13 defa geçiyordu. Şimdi ise 2 bilemedin 3 kere de açıyor.

Senin ki de açar program gerekli ayarlı yapıyor. Sadece açılış değil kapanış ve internet dahil tüm windowsu hızlandırıyor. Tavsiye ederim dene.

http://rapidshare.com/files/233920032/GooDSpeeD_TNCTR_bw2009.zip.html[/CODE]

şu işlemleri yaparsan bilgisayarını kullanmaktan zevk alacaksın format sonrası veya çalışan durumundaki sistemine başlat-çalıştır-msconfig bura da hizmetler bölümüne geçiyoruz sol altta ''microsoftun tüm hizmetlerini gizle'' kutusunu işaretle ve windowsun kullandığı hizmetler gizlenir geriye gereksiz bileşenler kalır

özellikle ATİ ekran kartlarının gereksiz bileşenleri bunların kutulardaki işaretlerini kaldırırsan ve diğer gereksiz çalışan uygulamalarda vardır orda onlarıda kaldırıp yeniden başlatırsan sorunun hallolur. birde

TuneUp Utilities 2009 8.0.2000.35 forumda mevcut başlagıç programlarınıda bununla düzenlersin.............

Yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Format attıktan sonra bilgisayarım yavaş açılmasından şikayetçiyim ve donanım dan olduğunu düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi aynı sistemi aynı ayarlarla daha düşük konfigrasyonlu bilgisayarlara yüklediğimde böyle bir sorun olmadığını gördüm. Kendimce sorunun kullandığım işletim sisteminden olmadığını düşünüyorum. Ayrıca kendi modifiye ettiğim xp'yi kullanıyorum. Driver pack ile sürücüleri eklenmiş sürücüler kullanıyorum. Ekran kartı x1050 dediğiniz konuyu bir deneyeceğim ve de ramleri değişitirip deneyeceğim. Anakartım MSI 7309 idi. aynı dertten dolayı internete konu açmıştım anakarttan kaynaklandığını söydediler Bende anca anakartımı Biostar 790GX modeli ile değiştirdim 250 GB Samsung harddiskimi 500 GB Samsung harddisk ile değiştirdim Yaklaşık 320 TL masraf ettim Ama nafile Donanım konusunda bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bilgisayarım çalışırken çok iyi şu açılış beni çok gıcık ediyor.

Arkadaşım aynı sorun bendede olmuştu ne kadar ideye bağlı donanım varsa çıkardım. sata kablolarını değiştirdim sadece hdd çalıştırdım. 13 defa dönen şerid sadece 3 defada dönüp açıldı. Birde biosu sıfırladım 2 defada acıldı. Bir dene derim..

arkadaşlar msconfig yada ccleaner ile alakalı diil yada işletim sistemi ile o denilenlerin hepsini kullanıyorum zaten zannederim konuyu açan arkadaşta onları denemiş..pcnin özelliklerini yazim q6600 işlemci asus p5kc anakart samsung sata2 hdd his icecube ddr3 512 2gb drr 800 ram 1+1 ,xp yüklüykende vista yüklüykende geç açılıyor ((hiç bi gereksiz bileşen açık diil)) açılışta bazen hareketli çubuk donup kalıyor yaklaşık 2dk kadar ve aniden düzelip saymaya başlıyor ve açılıyor..yada reset atıyorum açılıyor..açıldıktan sonra sorun yok..donmayı her zaman yapmıyor ama arkadaşın dediğimi gibi geç açılıyor 9-10 defa çubuk gdip geliyr ilginç donanımsal olduğu kanısındayım ama neyden dolayı daha çözemedim

anakartta sadece harddisk bağlantısı kalacak şekilde ayarlama yaptım. (İde yuvasındaki dvd yazıcısını çıkarttım.) Boot etme düzeldi. Mavi şerit 10 kez dönmede açılıyordu. 3 kez dönmeyle açıldı. Sorun nerde olabilir? İde kablosunu değiştirerek dvd yazıcısını bağladığımında gene 10 kerede açtı. Dvd yazıcı 1,5 yıldır kullandığım bir aygıt Dvd'nin jumper ayarlarından kaynaklanan bir problem olabilir mi?

Bugün yaptığım denemede sorun çözülmüştür. dvd yazıcının jumperi ide kablosuna en yakın yere takıp, ide kablosunun en uzaktaki (baştaki) ucundaki yuvaya taktım. Bilgisayarım 3 kere de açıldı. Sorun Optik sürücü baglantı şeklindeymiş Herkese teşekkürler...

arkadaşlar windows geç açılma sorunu %90 ramden kaynaklanıyor ram iniz 512 mb ise geç açılır 1gb ise 512+512 yine geç açılır 2 gb ise 1+1 yine geça çılır şu anda 512 mb ram işletim sistemlerine yetmiyor 1 gb normal tek ram olacak 1 gb veya 2 gb yani iki ram pc nin geç açılmasına sebep oluyor benim 1gb ram im vardı windows 2 çubukta açılıyordu oyunlarda yetmeyince 1 gb daha aldım bu sefer açılma 9 çubukta açılmaya başladı ne yaptıysam düzeltemedim ram in birini söküp öyle denedim sonuç 2 çubuk

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...