Jump to content

Ekran Kartı Oyunlarda Cizgi Problemi

WARDOG

Recommended Posts

Evet arkadaşlar oyun oynarken oluşan ekranın bir ucundan diğer ucuna oluşan nerden çıktığı belli olmayan çizgilerle ilgili naçizane bir çözüm bulduğumu sanıyorum silerle bunu paylaşmak istedim.

Ekran kartım Tul x1950 pro extreme 256 mb kartımı 2 yıldır kullanıyorum yaklaşık 4-5 aydır ekranda oyun oynarken saçma sapan çizgiler çıkmaya başladı ve bende buna çözüm aramaya başladım.

1-Aklıma gelen ilk çözüm hemen her kullanıcı gibi format atmak oldu.Format atıyorum ve önüme gelen modifiyeli modifiyesiz her telden işletim sistemi deniyorum olmuyor.Ama oynamaya başladıktan bi süre sonra gene çizgiler gelmeye başladı.(bu arada modifiyeli işletim sistemlerinde her nedense anlayamadığım çizgiler dahada fazlalaşıyor)

2-format çözüme çare olmayınca tabiki suçu grafik kartına yükledim.satıcıya geri ******ürdüm adamlar kart sağlam diye geri verdiler.Adamlarla papaz olduk tabi bu arada.dellenip geri eve geliyosunuz ve düşünmeye devam.

3-suçlu anakart,seri yollar,sürücüler olabilir mi? sorusu geliyor akla gene deniyorsunuz yok direct x 9c yok şubat, mart sürümü bilmemne yok ati 9.3 sürümü yok eski olsun 8.4 sürümü derken ve çözüm gene yok. gene çizgiler geliyor.

4-bios güncellemesi akla gelir güncelleriz gene olmaz .olay biosa virüs gireceği akla gelir .yok tarat yok resetle yok pil çıkar tak gene olmaz.gene çizgiler var.

5- sonçare gene grafik kartında çözüm bulunmaya çalışılır.

Evet biraz düşündükten sonra-(3-4 hafta):) grafik kartını üzerindeki bir devrenin yüklenme sonucunda çizgi ve devreden çıkma gibi problem olabileceği aklıma geldi ve tüm cesaretimi toplayıp çalışan kartı dokunarak ısı kontrolü yapmak istedim.Bunu prgramlada yapabilrdin diyebilirsiniz ama sonuç alamadım.Parmaklarımı kart üzerinde dolaştırırken ısının fazla olduğu duygusuna kapıldım.Fan çalışmaktaydı. herşey normal görünüyordu süperde çalışıyordu.yok dedim olmaz ama kafama takıldı.düşündüm ve eğer bu ısıdan kaynaklanıyor soğutucu işe yaramıyor veya üztündeki devrelerden biri yükte aşırı ısınıp problem yaratıyor ise buna bi çare üretmek gerekiyordu.tabiki 15-20 dk vakitte görmek gerekti. Gene cesaretimi topladım ve kartı yerinden söküp iyice yalıtarak buzdolabının dondurucu bölümüne koydum.15 dk bekletip kartı yerine hemen taktım.

SONUÇ MÜKEMMEL.ÇİZGİLER YOK OLDU.TABİ KISA SÜRELİĞİNE AMA 20 DK İDARE ETTİ.

demekki soğutmada problem vardı ve her nekadar üstündeki soğutucu şaheser grünsede bi halta yaramıyordu.destek olarak kasa fanını grapik kartına geçici olarak tutturdum ve süre dahada uzadı.Hemen netten vga cooler sipariş ettim ve elime geçtikten hemen sonra monte ettim.

SONUÇ MÜKEMMEL ÖTESİ BİRSÜRE SONRA ÇIKAN ÇİZGİLER YOK..DONMA YOK...ISI SÜPER 45 DERECE ÜSTÜNE ÇIKMIYOR

hemen tabiki OVERCLOCK DENENİR TAMGAZ VERİLİR VE SONUÇ FEVKALADENİN FEVKİNDE. %100 STABİL ÇALIŞAN EKRAN KARTI.

ÇIKARILACAK SONUÇ:Eğer oyun oynarken bi süre sonra garip çizgiler çıkıyorsa üstündeki soğutucu bi halta yaramıyor demektir ve hemen vga cooler alınacak demek oluyor.

Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın.Grafik kartı arızalı diye çöpe atmayın. :)

yaşadığın sorunu ve çözümünü paylaştığın için teşekkürler. bendede ati hd2600xt ekran kartı var ve üzerindeki soğutucu yeterli olmuyor bende üzerine 80 lik ek bir fan monte ettim ve ısınma problemini çözmüş oldum, malesef üreticiler tam dip sınır olan soğutucular kullanıyorlar tabii bunda maliyetin büyük önemi var, bizlerde haliyle biraz oyun sevdiğimizden fazla yükleniyoruz bu kartlara ve belli başlı problemler ortaya çıkıyor. ısınma problemi olan arkadaşlara önerim eğer ekran kartının fan kısmında takabilecekleri bir yer varsa standart 80 lik kasa soğutmada kullandığımız fanlardan bir tane buraya monte etmeleri olacaktır.

bende de şöyle bir problem var pc de video veya tv izlerken yani görüntü izlerken restart

atıyordu ara sıra asus 8500 gt 512 mb ekran kartım vardı oyunlarda yetmemeye başlayınca

9800gtx+ aldım taktığım da pc tam açılacakken restart atıyor 8500 gt yi takıp o karta ait ne varsa kaldırdım pc açıldı ama eski sorun yine devam bu sefer de hddyi değiştirdim

sorun değişik hale geldi pc donuyor ekran renkleri 256 renk gibi oluyor ve çizgiler çıkıyor

kalın çigiler _:)_:D bunun gibi bir aşagı bir yukarı tüm ekran kaplanıyor sadece görüntü izlerken oluyor oyunlarda olmuyor format attım kaç sefer modifiyeli xp lerden kurdum iki üç tane sorunu çözemedim lütfen yardım edin kafayı yiyecem not kartlarda hiç ısınma yok kontrol ettim

bende de şöyle bir problem var pc de video veya tv izlerken yani görüntü izlerken restart

atıyordu ara sıra asus 8500 gt 512 mb ekran kartım vardı oyunlarda yetmemeye başlayınca

9800gtx+ aldım taktığım da pc tam açılacakken restart atıyor 8500 gt yi takıp o karta ait ne varsa kaldırdım pc açıldı ama eski sorun yine devam bu sefer de hddyi değiştirdim

sorun değişik hale geldi pc donuyor ekran renkleri 256 renk gibi oluyor ve çizgiler çıkıyor

kalın çigiler _:)_:D bunun gibi bir aşagı bir yukarı tüm ekran kaplanıyor sadece görüntü izlerken oluyor oyunlarda olmuyor format attım kaç sefer modifiyeli xp lerden kurdum iki üç tane sorunu çözemedim lütfen yardım edin kafayı yiyecem not kartlarda hiç ısınma yok kontrol ettim

işlemci sıcaklıgına baktın mı ?

ekran kartını temizle. Biizm arkadaştada aynı sorun vardı ekrande yeşil çizgiler oluyordu. Ekran kartını söküp temizlediler bide işlemcinin üstüne sürülen jelden tazelediler sorun halloldu. bence tavsiyem bunu bi dene

ekran kartını temizle. Biizm arkadaştada aynı sorun vardı ekrande yeşil çizgiler oluyordu. Ekran kartını söküp temizlediler bide işlemcinin üstüne sürülen jelden tazelediler sorun halloldu. bence tavsiyem bunu bi dene

jel dediginiz termal macun onunla alakası olduğunu zannetmiyorum pc yi her ay temizliyorum işin kötüsü nezaman olacağı hiç belli olmuyor her video izlediğimde olmuyor

ekran kartı değişti hdd değişti işlemci ısısından değildir çünkü 40 dereceyi geçmiyor birde anakartı değiştirecem oda olmadı işlemciyle ram i değiştirecem aklına birşey gelen varsa lünfen yazsın hepinize teşekküler

termal macunla alakası yok deme.ben yazmayı unutmuşum ama filmlerdede enson problem çıkartmaya başlamıştı.termal macun olmasa bile senin sorunun büyük ihtimalle biostan kaynaklanıyor olabilir

1-bios ayarlarını kontrol ettinmi?

2-bios güncellemesi yaptınmı?

3-ekran kartının sürücülerinin veya yüklediğin codeclerin doğru yüklendiğinden eminmisin?

power sup ta olabilir dediğin doğru.kaç watt lık kullanıyoki?

500 vatt kullanıyorum 2 ay oldu alalı bayada kaliteli ürün dandik değil

ama bıos güncelemesini nasıl yaparım ekran kartının codeclerini tam yüklediğimden emin

değilim dün akşam ilginç bir olay oldu diskleri bir taratayım dedim bütün diskler paylaşıma açılmış erişim için değişik kullanıcılar atanmış normalde paylaşıma açılan disklerin altında el işareti çıkar ama benimkinde çıkmamıştı palaşımı kapattım pc yeniden başlatınca paylaşımlar geri geldi bende kullanıcıları kaldırdım kendim hariç onunla uğraşırken yine aynı olay oldu yani çizgiler çıktı iki tane ana kartım var aynı seri birinde ram sıcalıgını göstermiyor bir de bıos menüsünde bir özellik çıkmıyor bıos gülcellemisi yapsam düzelirmi

tabi nasıl yapacağımı bir söyleyen olursa birde şu paylaşım olayı virüs müdür eğer virüsse çizgileri virüs yapıyor olabilirni yardımlarınız için teşekkürler

ana kartının üreticisinin kendi sitesine git.orda hertürlü driver ve yeni bios güncellemesini bulursun.zaten bios dosyasını indirince içinde nasıl yapılacağı yazıyor.Ama genede çok bilgin yoksa yakınında bu işten anlayan birisiyle birlikte yapman çok doğru olucaktır.en ufak bir hatan biçok şeyini ******ürebilir çünkü.Destek alarak yapman daha doğru.Benim MSİ 975x platinum powerup edition var kendisi live update diye bir program kullanıyor ve direk netten bios güncellememe izin veriyor.o yüzden ben bios güncellkemesinde çok problem çekmiyorum.

ana kartının üreticisinin kendi sitesine git.orda hertürlü driver ve yeni bios güncellemesini bulursun.zaten bios dosyasını indirince içinde nasıl yapılacağı yazıyor.Ama genede çok bilgin yoksa yakınında bu işten anlayan birisiyle birlikte yapman çok doğru olucaktır.en ufak bir hatan biçok şeyini ******ürebilir çünkü.Destek alarak yapman daha doğru.Benim MSİ 975x platinum powerup edition var kendisi live update diye bir program kullanıyor ve direk netten bios güncellememe izin veriyor.o yüzden ben bios güncellkemesinde çok problem çekmiyorum.

bilgilendirdiğin için teşekkür ederim bende de asus update diye bir prog var güncellemeyi

oradan yapacağız demekki aptal duruma düşmeyeyim ama format atınca bıos update e

bir şey oluyormu iptal felan

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...