Jump to content

Dell Bios şifresi Sorunu

bilalx3

Recommended Posts

ustalar ben teknik servis elemanıyım bir firamda ama bir sorunla karsılastım internetten arastırdım ama hiç elle tutulur bir cevap bulamadım

sizlerin engin bilgilerinize guvenerekten yardım istiyorum şmdiden teşekkurler

dell ınspıron 1525 bilgisayarın bios şifresi konulmus ama kıramıyorum bilgisayarın pilini cıkardaım ama meger bu bilgisayarın pilini cıkarıp şifresini silemiyormussun

ekranda da şöyle yazılar cıkıyor bir kısmını yazım

This computer system, #2PWBG3J-595B, is protected by a password authentication system. You cannot access the data on this computer without the coreect password

diye devam eden ikinci bir yazıyla bitiyor yardım ederseniz cok sevinecem

öncelikle laptopun şarjını vs çıkar yani elektrik bağlı olmasın;

eğer laptopun içini açtıysan bios pilinin yada işlemcinin yakınında bi yerde bir chip olacak 8 ayaklıdır 24c02 vs.. bişi yazar üzerinde bu çipi bulduktan sonra 2. ve 6. ayağını bir tel yardımıyla birleştir yani resetlemiş oluyosun bu çipi ardından şifre çözülecektir.

laptopsa hiç bilgim yok ama masaüstündeyken bios piline en yakın jumperi cıkarıyorum.hatta ismi clear bios oalrak gecer.soktugum iki pin arasına bir tornavida olarabılır.değdirerek makıneyı acarım.eger ılk seferde olmassa 6-7 kez dene olmassa bıldır.

arkadaslar valla hepinizin dedigini yaptım hatta bahsedilen 8 bacaklı entegreyi bile kısa devre yaptım butun elektirik hem calısır vaziyette hem sadece pille hemde elektirik anında bile yaptım ama meret olmam diyor yaklasık 8 saattir ugrasıyorum caresiz kaldım en son sahibine ne girebildigini sora sora şifrenin ibrahim oldugunu anladım ve actım ama sunu soyleyeyim bunu kırmam mumkun değil benim acımdan herseye ragmen teşekkurler size

Bİos pilini çıkarıp geri takman sadece bilgisayarın zaman ve tarih ayarları içindir bide f1 e basmadan windows a erişmeni sağlar.O sorunla arkadaşlarımda karşılaşmışlardı fakat ne yaptılarsa şifreyi kırıp windows a erişmeyi başardılar.Bu sorun benimde aklımı karıştırdı biraz.

İLK OLARAK ANAKARTIN KULLANMA KLAVUZUNU İNTERNETTEN İNDİREREK ANAKART JUMPER BIOSUNU SIFRLAMAYI DENE ODA OLMAZSA BİOS GÜNCELLE ŞİFRE BİLGİSAYARIN SETUP GİRİŞİNDEMİ YOKSA ALWAYS(YANİ POST SIRASINDAMI)

arkadaşım ilk olarak şunu belirtmeliyim bu tip yeni nesil notebooklarda şifre iki noktaya yazılır biri atmel seninde dediğin gibi 8 bacaklı sen zaten onu resetlemişsin amabide bıos a yazar bu yeni nesil bıos u asla sıfırlayamazsın tek cözüm bıos un bin dosyasını bulup dışarda yazmak tır yazım işleminden sonra herşey normal e döner umarım yardım cı olabilmişimdir

öncelikle dikkatimi çeken bazı arkadaşların sorunu tam okumaan cevap yazmalara. notebooklarda jumper olmaz bunu bilin lütfen..

Şifre olayına gelince bende zamanında çok uğraştım kırmak için ama olmadı. BIOS güncellemek aklıma geldi fakat açılışta şifre olduğu için mümkün olmamıştı. BUradan bununla çözüldüğünü öğrenmek çok güzel. Ama notebooklarda kullanılan HDD password olayının bir çaresi varmı bunuda sormak istiyorum...

• 3 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...