Jump to content

Harici Disk Tavsiyesi

yigitemir

Recommended Posts

Arkadaşlar, Seagate 3,5" 1.5 Tb Freeagent Xtreme Harici Diski almamı tavsiye edermisiniz. Kullanan arkadaşlar varmı yorumlarınızı bekliyorum.Bu arada ben bu harici diski alırsam. e-satadan kullanacağım.Harici disk yerinde kalacak. Tamamen tüm dosyalarımı; filmlerimi, müziklerimi, oyunların kurulum dosyaları hariç sadece setuplarını burada tutacağım. Yani bilgisayarımdaki hdd den daha fazla güvenebilirmiyim bu ürüne.

Ürünün linkide aşağıda mevcuttur.

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=35332

2.5 inch harici disk elimde var . 160 gb philips ( hitachi ) ; 2 sene önce almıstım. Canavar gibi. Çok işime yarıyor. Ama tüm belgeler için yeterli takviye değil. Bilgisayarımın hdd si 2 x 500 ( 1 TB ) fakat bir kaç defa sabit diskim bozulmustur . Verilerimden olmuştum. Dolayısıyla en az 1 TB boyutu olan bir harici disk alırsam en azından tüm belgelerimi harici diske kayıt ederim . Eğer pc imdeki sabit diskim bozulursada sorun yasamamıs olurum o yönde korkum olmaz :)

2.5 inch harici disk elimde var . 160 gb philips ( hitachi ) ; 2 sene önce almıstım. Canavar gibi. Çok işime yarıyor. Ama tüm belgeler için yeterli takviye değil. Bilgisayarımın hdd si 2 x 500 ( 1 TB ) fakat bir kaç defa sabit diskim bozulmuştu . Verilerimden olmuştum. Dolayısıyla en az 1 TB boyutu olan bir harici disk alırsam en azından tüm belgelerimi harici diske kayıt ederim . Eğer pc imdeki sabit diskim bozulursada sorun yasamamıs olurum o yönde korkum olmaz :D

Arkadaşım o ürünü gözün kapalı olarak alabilirsin aynısı bir arkadasımda var ve cok memnun...ama onun tek soyledıgı ve bana da mantıklı gelen hardı dıskın belli bir bolumunu feda ediorsun.mesela 500 gb harcı hard dıskım var benımde samsung. ancak bunu sadece 465 gb olrak kullanıyorum. 500 gb ta 35gb kaybım var:) tum hddlerde bu dosya sıstemındenkaynaklnıyor. demek ıstedıgım su ki 1,5 tb ta epey kaybın olacak.2 tane 500 gb neden dusunmuorsun? yada ne bıleyım 1 tb alırsın,bi tane de 500 gb 500 gb ı surekı olarak kullanırsın otekısıne de arşiv yaparsın. boylelıkle rıskın azalmış ve bakımın kolaylasmıs olur. yani virüs falan oldugunda taramak epey zaman alıyor. secım snın ama seagate gercekten iii bir hdd. guvenebılırsın

Seagate 3,5" 1 Tb Freeagent kullanıyorum.E-sata yook.sadece usb den bağlanıyorum.5 sene garantisi var.Kesinlikle tavsiye ederim.devamlı takılı duruyor.Hiç çıkarmıyorum.Sadece ilk açılışta 2-3 sn bekletiyor.Bir müddet kullanılmadığı zaman diski kapattığı için oluyor bu.Can sıkıcı gibi gözüksede çok güzel bir özellik.Wd de düşünebilirsin.

öncelikle bildirmek veya sormak gerek

--- Neden bir BÜYÜK KAPASİTELİ External diske ihtiyacınız var ?

--- Büyük kapasiteli diskleri USB den kullanmaktan amaç yedekleme yapmak mı ? dahilde yer olmaması gibi mi ?

gibi sorular geldi aklıma.

tecrübe sebebi ile

kısa bir süre çalıştığım yerde 1 ve 1,5 TB lık external disklerin her 2 side problem çıkardı.

1TB olan TrekStore idi ve içinde hiçbir şey alamadım. Garanti kapsamında servise gidecek idi ama.. gitse enfazla yapacakları diskin yenisi ile geri vermek olacak.. içindekiler gittikten sonra

1,5 TB olanın markasından emin değilim ama

o da çok sık yavaşlık ve bir süre sonra disken aşırı gürültü gelmeye başladı

Ne amaçla kullanıyor idik ?

Teknik servise gelen sistemlerin önce mevcut halini yedekliyor.. sonra tüm diski formatladıktan sonra (manyetik badsektör ve fat -partition bozulmalarını çözmenin veri kaybetmeden... en garantili yolu) bu büyük kapasiteli disklerden bilgi dönüşü yapıyor idik

Daha sonra yeni sistem kurulduktan sonra sağlam sistem yedeğini de alıyor idik... Hizmete göre amacı olan iş idi

Fark ettiğim ise.. (3,5 inch olan normal disklerden bahsediyorum 7200rpm ve enaz 16mb cache olanlardan)

-- USB den çalışma esnasında disklerde okuma yazma yavaştır

-- Bir süre sonra oluşabilecek disk bozulmalarında veri kaybı aşırı yüksek

-- 2,5 inch e göre.. Beklediğim kadar sağlıklı vede performanslı değiller

Eğer mümkün ise.. dahili disk kullanmanızı tavsiye ederim. USB kullanma zorunluğu olan durumlarda 1,5 TB gibi çok yüksek kapasite kullanmamanızı tavsiye ederim. Siz bilirsiniz..

Dahili kullanma durumunda ise..

Gerçekten enaz 400W lık bir power ile sisteminizi beslemeniz

BU hem sisteminizin hemde disklerinizin ömürleri açısından kendinizi garantiye alırsınız

Büyük disk kullanma durumlarında ek olarak enaz 1000VA lik bir UPS kullanmanızdır

daha önce dediğim gibi

Büyük Kapasiteli DISK lerde büyük veri KAYIPLARI vardır

selamlar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...