Jump to content

Windows 7 Kısmen Türkçeleştirici (kurulum Paketi)

mustafa_x

Recommended Posts

[shell32.dll.mui dosyasının (ve diğerlerinin) kullanılıyoken bile taşınabildiğini öğredikten sonra kurulum dosyası görünümünde bi exe dosyası haline getirdim sonunda.]

Bu kez biraz tuhaf bi projeyle karşınızdayım.

Vista ile gelen bi yenilik var çoğumuzun bildiği gibi: Sistemdeki her türlü metin (sağ tık menüleri, pencerelerdeki yazılar vs.) .exe, .dll vs. dosyaların kendi .mui uzantılı dosyalardan geliyo. Sistem biraz daha kullanışlı olsun diye göz önünde olan pencereleri oluşturan uygulamalara ait .mui dosyalarını ResHacker ile açıp içindeki dizeleri (stringleri) Türkçeleştirdim. (Tabii Vista'dan alıntı .mui dosyalarının da bayaa bi yardımı oldu kopyala-yapıştır yapabileceğim yerlerde.)

Sonuçta en sık gördüğümüz uygulamaların ve Denetim Masası öğelerinin dosyalarını (accessibilitycpl.dll.mui, ActionCenter.dll.mui, ActionCenterCPL.dll.mui, appwiz.cpl.mui, AuxiliaryDisplayCpl.dll.mui, calc.exe.mui, colorcpl.exe.mui, desk.cpl.mui, DiagCpl.dll.mui, intl.cpl.mui, joy.cpl.mui, main.cpl.mui, , mblctr.exe.mui, mmsys.cpl.mui, mspaint.exe.mui, ncpa.cpl.mui, netcenter.dll.mui, NetworkExplorer.dll.mui, NetworkItemFactory.dll.mui, notepad.exe.mui, PerfCenterCPL.dll.mui, powercfg.cpl.mui, powercpl.dll.mui, recovery.dll.mui, rstrui.exe.mui, sdcpl.dll.mui, shell32.dll.mui, sndvol.exe.mui, sndvolsso.dll.mui, SnippingTool.exe.mui, SoundRecorder.exe.mui, StikyNot.exe.mui, sysdm.cpl.mui, systemcpl.dll.mui, taskbarcpl.dll.mui, taskmgr.exe.mui, telephon.cpl.mui, themecpl.dll.mui, timedate.cpl.mui, UserAccountControlSettings.dll.mui, usercpl.dll.mui) editledim. (Liste biraz uzun oldu sanki :)).

Ve sonuç:

alnt2.jpg

alnt3.jpg

alnt4.jpg

resim1.jpg

resim2wya.jpg

resim3r.jpg

Dosyayı şimdilik sadece Windows 7 Build 7057'de ve Build 7077'de denedim. (Elimde bunlar vardı.) Orijinal dosyalar Build 7057'ye ait ama muhtemelen 7000 ile 7100 arasındaki tüm sürümlere uyacaktır. (Denemesi ucuz, gerekirse sistem geri yüklemeyle iptal edebilirsiniz değişiklikleri.) Belki lazım olur diye orijinal dosyaları geri yükleme tuşu da ekledim zaten:

resim4wut.jpg

İndirme linki (güncelleme: 29 Mayıs) :

http://www.adrive.com/public/6442c5f86abde2f25eb762debd46e5e0798c525cb55212cf2e6769a118fb3499.html

Yedek link (güncelleme: 29 Mayıs) :

http://rapidshare.de/files/47347967/Win7_TR_Yama__VB.NET_.exe.html

(Boyutu 0,53 MB)

Uygulamanın kullanımı oldukça basit: Sadece gelen ekranda Dil dosyalarını kopyala'ya tıklıyosunuz. Bi kaç sn. içinde işlem tamamlanıyo ve bilgisayarı yeniden başlatiim mi diye soruyo. Bilgisayarı yeniden başlatttığınızda sisteminiz artık kısmen de olsa Türkçe olacaktır. Tabii her ihtimale karşı bi sistem geri yükleme noktası oluşturun.

Edit: Sistem klasörü kök dizini izin sorununu çözen bi kod ekledim uygulama ana exe'sine. "Access to the path is denied" hatası aldıysanız bu yeni sürümü indirip denemenizi öneririm. (Linkleri güncelledim.)

Not: Uygulamayı sağ tıklayıp Run as administrator diyerek çalıştırın.

Orijinal DVD'den Windows 7 Build 7077 kurup onda denedim, shell32.dll'e bağlı olan metinler (kabuk sağ tık menüleri vs.) de dahil büyük bölümünü Türkçeleştirdi son yaptığım düzeltmeden sonra. Kullanıcı Hesap Denetimi etkin olsa da Run as administrator diyerek çalıştırınca düzgün çalışıyo.

Yine Edit: Uygulamayı, bekleme süresi yetmemesi hatasını gidermek için VB.NET'te yeniden yazdım (bilgisayar kursunda C# öğrettikleri için önce C# ile yazmıştım, ama C# kendi beklemesini kendi yapan yöntemi desteklemiyodu) ve paketleyip, upload edip linkleri güncelledim.

Yine Edit: Paketi uygulayıp sistemi yeniden başlattığınızda Türkçeleştirme tamamlanmamış olursa @istanbul82'nin linkini (http://soft3.wmzhe.com/download/deepxw/RemoveWatermark_20090331.zip) verdiği MuiCacheBuilder'ı uygulamak gerekiyomuş. Henüz Türkçe dil paketi çıkmamış yeni build'lerde filan kullanmak isteyen olursa diye yazayım dedim.

(Son resim silinmişti nedense, güncelledim.)

• Replies 84
  • Created
  • Last Reply

abi ne yaptın sen ya :) çok teşekkür ederim sonunda beklediğim buydu.Darısı diğer üst sürümlere

Acaba yüzdelik dilime vuracak %70 civarı bir Türkçeleşme varmı

:) windows 7 yi iple çekenlerden biri olarak bu başlığı görünce önce bir şaka olduğunu zannettim.Meğer şaka değilmiş.Mustafa bey gerçekten mükemmelsiniz.Emeklerininz için çok teşekkür eder başarılarınızın devamını diliyorum.Yalnız windows 7 ile başım dertte çünkü ethernet kartımı tanımadı.bunun için bir öneriniz var mı?Anakart Asus P5QC. vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim. :D

build 7000 de denedim fakat bir dosyayı bulamadığını söylüyor ve gerçekten arattım öyle bir dosya yok neyse o dosyayı bir şekilde netten buldum indirdim tekrar denedim oldu dedi yeniden başlattım değişen birşey yok. Kurulum dosyanı açtım içinde ki bütün MUI dosyalarını tek tek arattım ve var olanlarla değiştirim ama yine olmadı. Yine de teşekkürler....

abi ne yaptın sen ya :) çok teşekkür ederim sonunda beklediğim buydu.Darısı diğer üst sürümlere

Acaba yüzdelik dilime vuracak %70 civarı bir Türkçeleşme varmı

Shell32.dll.mui; sağ tık menüleri, dosya kopyalama/taşıma vb. pencere metinleri gibi en göz önündeki öğeleri içeren oldukça büyük bi dosyaydı ve %99,9 Türkçeleştirdim (anlamı sözlükte olmayan kelimeler vardı çeviremediğim), ona bağlı olan bileşenler tamamen Türkçe ama IE8, WMP12, resim görüntüleyicisi vb. dahili Windows programlarının ve Denetim Masası'ndan erişilen ayar pencerelerinin dil dosyalarıyla uğraşmadım. (Denetim Masası giriş sayfası tamamen Türkçe, simge durumunda görüntülemede görünen öğelerin kendi pencerelerinin ancak yarıya yakınını Türkçeleştirebildim şimdilik. Zaten daha fazla dosyayla uğraşmayı düşünmüyorum, en azından Build 7057 dosyalarıyla. Build 7100'ü bekliyorum.) Toplamda 3000 küsür .mui dosyası vardı, sadece 44 tanesini çevirdim. Sonuçta tamamen kullandığın uygulamalara bağlı göreceğin ortalama yüzde. Yine de bi tahminde bulunmak gerekirse %30-40 arası diyebilirim.

:) windows 7 yi iple çekenlerden biri olarak bu başlığı görünce önce bir şaka olduğunu zannettim.Meğer şaka değilmiş.Mustafa bey gerçekten mükemmelsiniz.Emeklerininz için çok teşekkür eder başarılarınızın devamını diliyorum.Yalnız windows 7 ile başım dertte çünkü ethernet kartımı tanımadı.bunun için bir öneriniz var mı?Anakart Asus P5QC. vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim. :D

Benim de ethernet kartımda sorun çıkardı Windows 7 (Build 7077). Sorunun sebebini ve çözümünü bilmiyorum ama sürücüsü sorunlu olabilir. Windows Update'te görünüyosa güncel sürücüsünü yükle istersen. (Normalde kablosuzdan kullanıyorum ağı, o yüzden pek uğraşmadım ethernetle. Bi ara lazım olduydu, o zaman farkettim sorun olduğunu.)

Az önce denedim hata verdi .. resmini ekliyorum şimdi...Çalışmadı..Sebebini anlayabilmen için resim aşağıda..

Bu arada sürüm 7077 ....

20090423214530.jpg

Klasöre erişim engellendi diyo. Kullanıcı Hesap Denetimi'ni kapatıp tekrar dene. [Denetim Masası'nda (Control Panel) Kullanıcı Hesapları (User Accounts) -> Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir (Change UAC settings) -> Hiçbir zaman uyarma (Never notify) uygulayıp bilgisayarı yeniden başlat.] Ya da dosyaya sağ tıklayıp Run as administrator (Yönetici olarak çalıştır) deyip dene, olmazsa UAC'yi kapatırsın.

(Konuda belirtmem gerekiyodu bunu, konuyu biraz aceleyle hazırladığım için unutmuşum. Bi dahaki sürümde kontrol ettirip açıksa kapatılması gerektiğini söyleyen bi uyarı penceresi eklemeyi düşünüyorum.)

build 7000 de denedim fakat bir dosyayı bulamadığını söylüyor ve gerçekten arattım öyle bir dosya yok neyse o dosyayı bir şekilde netten buldum indirdim tekrar denedim oldu dedi yeniden başlattım değişen birşey yok. Kurulum dosyanı açtım içinde ki bütün MUI dosyalarını tek tek arattım ve var olanlarla değiştirim ama yine olmadı. Yine de teşekkürler....

Galiba adamlar bayaa bi değişiklik yapmış 7000 sürümünden beri. Açıkçası birilerinin denemesini bekliyodum, emin değildim 7000'e uyacağına.

Build 7077 de denedim arkadaslar pc yeniden baslat dedi hicbir sorun yasamadim ama pc acildiginda yine hersey ingilizceydi. yani bir degisiklik olmadi.

Bendeki Build 7077 biraz Lite bi sürüm (vLite sağolsun). Orijinalinde güvenlik biraz fazla abartılmış olduğu için arkaplanda dosyaların orijinallerini geri yüklüyo olabilir sistem. Kullanıcı Hesap Denetimi açıksa kapatıp tekrar dene. Orijinal (galiba) Windows 7 Build 7057 kurulu cihazda direkt uygulamıştı.

7077 DE denedim olmadı.

volkan23 arkadaşın belirttiği hata çıktı

Önceki iletimde de belirttiğim gibi, sağ tıklayıp Run as administrator diyerek dene, yine aynı hatayı verirse UAC'yi kapatıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra tekrar dene. Şu anda bende 7077 sürümü kurulu (ilk üçü haricindeki resimlerde de sağ altta yazıyo zaten) ve işe yaradı.

Windows 7 Lite sürüm olduğu için mi çalıştı acaba deyip orijinal DVD'den tekrar kurcam bi-iki kişi daha aynı hatayla karşılaşırsa denemek için.

Arkadaş anlşılan baya uğraşmış ve yapmış tebrik ederim. Aslında sitede bir win7 için bir yama grubu oluşturulsa %100 e yakın türkçeleştirme mümkün.

adamlar bayadır uğraşıyor bakabilirsiniz biz onlardan daha iyiyiz üstelik :)

http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/78946-windows7-turkce-mui-projesi-gonullu-katilim.html[/CODE]

yalız 7077 adminide seçsen uac ta kapalı olsa aynı hatayı veriyoo...

Bendeki 7077'de sistem vLite'la kırpılmış olduğu için çalıştı anlaşılan. Zaten Türkçe dil dosyaları eklenmiş, bazı programları içeren, katılımsız bi Windows 7 hazırlayıp yayınlamayı düşünüyodum, kısmen de olsa Türkçe kullanım ona kaldı artık.

Tabii isteyen vLite'la (v1.2) kurulum öncesi bileşen çıkarıp sistemi kurduktan sonra bu paketi sorunsuz uygulayabilir. İsteyen olursa Windows 7 Build 7077'den çıkardığım bileşenlerin listesini verebilirim.

adamlar bayadır uğraşıyor bakabilirsiniz biz onlardan daha iyiyiz üstelik :)

http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/78946-windows7-turkce-mui-projesi-gonullu-katilim.html[/CODE]

Ben bu haberi aldığımda 41. dosyayı editliyodum, o yüzden tamamladım kendi paketimi. (Toplam 44 dosya seçmiştim zaten.) O proje tamamlanırsa %99 Türkçe bi Windows 7'miz olucak zaten, ki bayaa bi az kalmış anladığım kadarıyla.

paylaşım için sagol mustafa kardeşim bende win 7 7077 kurulu tr yamayı kurdum anca yüzde 20 tr olmuş sagtık aynı masa üstüde ingilice bir tek kontrol panel tr olmuşmsmank.jpg bide burası tr olmuş

mustafa ellerine sağlık tek basına bu bile fazla çok yorucu çalışma biliyorum ..sağ ol..

NOT: Ruslar bitirmiş kendi yamalarını.

sorun yasayan arkadaslar normaldir çünkü shell 32 dll dosyası sürüm güncellendikçe sürüm numarasıda değişiyor onun için prolem oluşabiliyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...