Jump to content

Pc Reset Atıyor Bad Sektör Olabilir Mi

chimera

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar pc bir süredir biraz çalıştıktan sonra reset atıyor ekran kartını ramleri söktüm taktım,işlemci fanını temizledim,çift hdd nin birini söktüm ama bir süre sonra yine reset attı.part.magic ile açtığımda 160 gb lik hdd yi sarı renkli gösteriyor ve bad yazıyor.ama pc açıldığında hdd deki programlarım açılıyor.çözüm ne olabilir yada bad sektör varsa nasıl çözerim.şimdiden tşk.

Arkadaşım kesin teşit şimdilik koyamayız. Şundanda olabilir Pc yi resetleyen virüstende kaynaklanabilir. Pc'yi tarayın birde sistemi açmadan Bios menüsüne girin orda bir sire bekleyin eğer reset atmazsa o zaman sistemde sorun vardır yok orda da atarsa Psu'da ya elktirk istikrarsızlığından kaynaklanır.

Bad Sektör ne demek ?

Arkadaşım kesin teşit şimdilik koyamayız. Şundanda olabilir Pc yi resetleyen virüstende kaynaklanabilir. Pc'yi tarayın birde sistemi açmadan Bios menüsüne girin orda bir sire bekleyin eğer reset atmazsa o zaman sistemde sorun vardır yok orda da atarsa Psu'da ya elktirk istikrarsızlığından kaynaklanır.

dediğn aslında mantıklı arkadaşım çünkü akşam hdtune ile bad sektör taraması yaptım temiz çıktı ya elektrik ile ilgili bir problem yada virüs akşama bir tarama yaptırayım ilgin için teşekkür ederim.

arkadaşım yeni format attıysan sorun kesin olarak ya ram de yada işlemci aşırı ısınıyor demektir öncellikle biosda pchealts menüsüne gir sıcaklığa bak işlemci p4 ise 50 C fazla geçmeyecek daha sonra işlemci normal ise mem test+86 programı ile ramleri test et o da olmadı anakartın üzerindeki kondansatörlere bak (yuvarlak silindir gibi parçalar) uçları metal olan yerler şişmiş mi öyleyse bunları değiştirmen gerekiyor.Powerden olma ihtimali bunlara nazaran daha düşük çünkü powerden olsa kapanı açılmaz

Format at yeniden kur en kesin çözüm

ne güzel iş valla. format at yeniden yükle. her sorunda format at yeniden yükle. ya sorun sistemte değilse. donanımsal bi sorunsa sen ömrünü format atmakla geçir yinede düzelmez.

yukardaki mesajda arkadaşın birisi fandan olabilir demiş evet mantıklı işlemci ısınırsa elektriği keser. ama sen reset atıyor diyorsun. yani kapanıp tekrar açılıyor bu yüzden fandan yani ısınmadan kaynaklanmıyor o problem.

sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu anlaman işini kolaylaştıracaktır o yüzden SaGa21'in dediği gibi pc yi bios'a al ve bekle bakalım restart yapacakmı.

warez, arkadaşım sonuna kadar haklısınız.

Birde Chimena arkadaşım. Eğer bu sorunu sistemin dışında resetlenme olayı oluyorsa bir kaç nedeni daha var şimdi aklıma geldi:

1 Dengesiz elektrik

2 İşlemci fanını yerinden gevşemesi ya da tğmden arıza vermesi

3 İşlemcinin aşırı ısınması

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar cevaplarınız ve yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.son yaptığım işlemlerden sonra(disk birl.-komple virüs taraması ki virüs bulunamadı-ramleri tekrar sökme vs gibi işlemlerden sonra sık sık olmasada arada bir nadiren pc kapanıyor reset atmıyor daha öncekinde de arada reset atıyor arada kapanıyordu.şimdilik bu şekilde idare etmeye çalışıyorum.ama 2 harddiskten birinin ömrünün %35 prformansınında %35 olduğunu gösteriyor acaba bu etkileyebilirmi diye düşünüyorum.çünkü ömürde düşük performansta.

arkadaşım anakartındaki kondonsatörlerde şişme yapmış olabilir.büyük bir ihtimalle.dediklerin aynen bu anakart arızasına benziyor.bi tv tamircisine ******ür anakartı onlar anlar tahmini 25 -30 tl civarı masrafı vardır

Arkadaşlar aslında benimde buna benzer bi problemim var. Benim canım pc'm beni çıldırtıor ve bunun sonucu kendi ellerimle power sup'nı yaktım bi cinnet anıydı nasıl yaptım hatırlamıorum. Pc nin ilk aldığım günden beri ki bu süre 8 ay oldu, ısınıp kapanma sorunu var, daha dün yeniden format attım, oyun oynarken işlemci 67 C yi görüyor ve kapanıyor,nasıl olduğunu serviside anlayamadı nasıl oldu bilen yok. Ekran kartından olabilio olurmu?? yada başka bi problemi varmıdır bi yorum yazın bişiler soleyin lütfen...

Arkadaşlar aslında benimde buna benzer bi problemim var. Benim canım pc'm beni çıldırtıor ve bunun sonucu kendi ellerimle power sup'nı yaktım bi cinnet anıydı nasıl yaptım hatırlamıorum. Pc nin ilk aldığım günden beri ki bu süre 8 ay oldu, ısınıp kapanma sorunu var, daha dün yeniden format attım, oyun oynarken işlemci 67 C yi görüyor ve kapanıyor,nasıl olduğunu serviside anlayamadı nasıl oldu bilen yok. Ekran kartından olabilio olurmu?? yada başka bi problemi varmıdır bi yorum yazın bişiler soleyin lütfen...

Sisteme format at ama yawaş biçimde biçimlendir ve format işlemi bittikten sonra bütün disklerde hata denetimi yaparsa en azında düzelir gibi geliyo.Çünkü bu tür kasalar önüme geliyor.Sorunu böyle çözdüğümü hatırlıyorum..

• 4 ay sonra...

Isınma probleminde olabilir.Windows açıldığın everest in algılayıcısından bak bakim bir Donanımların Isılarına.Bide dediğin gibi bad sactörüde olabilir.

Başarının sırrı nedir?

Doğru Kararlar

-Doğru karar almanın yolu nedir?

Tecrübe

-Tecrübe kazanmanın yolu nedir?

Yanlış kararlar...

Güvenlik Paketi v1

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=107534[/CODE]

• 5 ay sonra...

benim de buna benzer bi sorunum var everest le sıcaklığa baktıımda 110 derece de kapanıyor pc bu sıcaklık beni öyle bi şaşırttıki ama oyun oynarken veya online film izlerken yapıyor ve fan çalışıyor bu nasıl olabilir :clapping:

ARKADAŞLAR YANLİŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ...

RAM dan kaynaklaniyor böyle sorunla ben karşilaştiydim benim pc hiç reset atmazken bir RAM arizalandi reset atmaya başladi

Sonra bir şey inince CRC hatasi veriyordu şimdi çözdüm RAM larin biri arizali cikinca sistem resetliyor... Ram 2 adet se tek tek dene arkadas TEk

ise yenisini al başka care yok ve bekletme ariza büyür unutma

komşumun bilgisayarıda kendi kendine açılıp kapanıyor

c yi formatladık ama birşey degişmedi

bios u resetledik ama birşey degişmedi

ram leri degiştirdik ama birşey degişmedi

hardiski yenilicez bakalım ne olacak

Bad Sektör ne demek ?

Hard diskler sektör adı verilen ve üstüne bilgilerin yazıldığı birçok birimden oluşur. Bu birimler zamanla bazı nedenlerle kullanılamaz hale gelir, bu da ya sadece veri kaybına ya da diskin tamamen iş göremez duruma gelmesine neden olur. Hard disklerde oluşan ve diskin zarar gören biriminin kalıcı olarak kullanılamaz hale gelmesine neden olan bozuk disk bölümüne “bad sector” denir.

“Bad sector” neden oluşur?

“Bad sector” ler donanımsal hatalardır ve bilinenin aksine herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemezler ( ama devre dışı bırakılabilinirler). Hard diskte bad sector oluşmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)

Nemli ortam

Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma

Disk yüzeyindeki korozyonlar

Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak

Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar

Gördüğünüz gibi bad sektörler fiziksel olaylar sonucu oluşuyor. Aslında üretim şeklinin bir sonucu olarak her hard diskte bad sektör vardır ve bu sayılar "bad track table" adı altında listelenir. Üretim ne kadar kaliteli yapılırsa, üretim aşamasında oluşan bad sektör sayısı o kadar az olur ancak hiçbir zaman sıfır olmaz. Peki bad sektör sadece fiziksel etkenlerle mi oluşur? Aslında, işletim sistemi de bad sektör oluşumuna neden olabilir. İşletim sistemi "cross-linking" adı verilen bir hata nedeniyle bad sektör oluşumuna sebep olabilir. Cross-linking temel olarak, hard diskte zaten bulunan bir dosyanın belli bir kısmının üzerine yeni bilgi yazılmasıyla oluşur. Bu tip hatalar daha çok FAT dosya sisteminde görülmekteydi ve NTFS dosya sistemiyle büyük oranda giderildi. Bu tip, yazılımdan kaynaklanan bad sector hataları "low level format" adı verilen işlemle düzeltilir.

Alıntı

sonunda hallettik

harddisk almaya gerek kalmadı

anakart asus p5kc idi

bios da adveced ayarlarda transsection booster diye bi ayar var onu disable yapınca

ve windows 98 cd sindeki fdisk komutuyla dos ları silince

sorun kendini tekrarlamadı

artık bilgisayar kendi kendine kapanıp açılmıyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...