Jump to content

Ekran Karariyor

konsept

Recommended Posts

Değerli arkadaşlarım,

birkaç gündür ekranım açıkken birden kararıyor ve şu ileti çıkıyor

113-CYS8EH01-10R-HT RX550 128\64BHM CRT\TV\DVI-I 200M\400E

Boot Block compatible version.015

Bad BİOS checksum. Starting BİOS Recovery

Ekran kartıyla alakalı olabilir mi acaba

ekran kartım x550

aslında bilgisayarcılar görmeden genelde birşey diyemez ama sana birkaç yol söyliyim...bios pilini çıkar 10 sanıye sonra tekrar tak...windows kurmayı dene bakalım sonuc ne olucak

daha yenice format attım pc ye

yine devam ediyor hata

pc pentium4 asus p5gd1 pro ekrankartım ati x550

bios pilini cıkarıp taktınmı peki arkadaşım ? ve o ekranı alırken bır ses duyuyormusun hdd de falan çıkırt diye :)

evet her floppy veya cd rom isteğinde makinadan cızırt diye ses geliyor

pili çıkartmadım

ekran kartın yüzünden bir hata çıkıyor sanırım kötü bios toparlanması gibi birşey yazıyor ve bios kurtarması başlatılıyor..yapabiliceğin şeyler biosu resetlemek yada bios güncellemek sorununu çözebilir..birde ekran kartsız deneyip sorunun kesin ondan olduğunuda anlıyabilirsin onboart girişten bağlayıp test etmenide öneririm ama hata bios hatası yüksek bir ihtimal güncelleme gibi birşey gerekicek...sanırım kartında ati..

ben hdd den şüphelendim hdd ni değişme imkanın varsa veya yedek hdd varsa elinde ona windows kurmayı dene... bakalım birdaha yapacakmı

aslında bu hdd 80 gb ve iki bölümlü ve buna ilave 250 gb lik var ama bu yedekler içn ve bunu tek bölüm olarak kullanıyorum silinmezlerim için yeddeklerimde gider ozaman bilemiyorum

80 lik c ve e olarak c yi kapatıp e üzerine olurmu bilmem

ewt kart ati bios ile ilgili oldugu ıcınde resetlemesını ıstedım pili cıkarıp 10 sanıye sonra takmasını ısteyerek... ama ses geliyor diyince hdd den suphelendım

o zaman şöyle yapıcaksın muhtemelen 80 likse baya eskidir 2 sene falan ? c - e yi tek yap yanı 80 i tek kullanmayı dene birde ve dedıgım gıbı biosunu resetke ana kartta pil vardır yuvarlak parlak onu cıkart 10 sanıye sonra falan tekrar tak

ewt kart ati bios ile ilgili oldugu ıcınde resetlemesını ıstedım pili cıkarıp 10 sanıye sonra takmasını ısteyerek... ama ses geliyor diyince hdd den suphelendım

o zaman şöyle yapıcaksın muhtemelen 80 likse baya eskidir 2 sene falan ? c - e yi tek yap yanı 80 i tek kullanmayı dene birde ve dedıgım gıbı biosunu resetke ana kartta pil vardır yuvarlak parlak onu cıkart 10 sanıye sonra falan tekrar tak

belki ses kartdan geliyordur o kartı bilmiyorun fan filan varsa sürtüyordur biyere ısınıncada hata filan veriyor olmasın ?yazıda ekran kartının çıkarttığı sorun yüzünden bios toparlama hatası yazıyor bence kartdan ama windowsu çökertmeden direk anakartın ekran girişinden bağlarsan onboard ile ekran kartsızda aynı hatayı verirse sisteminle oynarsın bana en ideali bu gibi geldi...

ekran kartın yüzünden bir hata çıkıyor sanırım kötü bios toparlanması gibi birşey yazıyor ve bios kurtarması başlatılıyor..yapabiliceğin şeyler biosu resetlemek yada bios güncellemek sorununu çözebilir..birde ekran kartsız deneyip sorunun kesin ondan olduğunuda anlıyabilirsin onboart girişten bağlayıp test etmenide öneririm ama hata bios hatası yüksek bir ihtimal güncelleme gibi birşey gerekicek...sanırım kartında ati..

Ekran kartım onboard değil yani yok anakartta

ekran kartınızı slota tam yerleştirseniz sorun buda olabilir , eski anakartsa pili daha uzun süre bekletin 10-30 dk yada daha fazla

Ekran kartını söktüm ve işlemciyi temizleyip yeniden macun sürüp itina ile taktım özellikle ve yine yaptı ve ayrıca fanları da kontrol ettim sürtün me yok zaten ekran kartımda fan yok

Ekran kartım onboard değil yani yok anakartta

öncelikle biryerlerden ödünç ekran kartı bulmaya çalışman daha iyi olur sistemden yada benzeri birşeyden olucağını sanmıyorum ekran kartı ile ilgili gibi geldi sesde dediğim gibi fanı filan varsa ondan çıkıyordur belki kart bulamıyorsan sistemini çökertmeden önce cdden çalışan xp ile biraz kullan aynı sorun çıkıyormu diye denemende fayda var...

birde sisteminle uğraşmadan önce biosu resetlemeyi deneyebilirsin pili çıkartma yada switch yolu ile yapılıyor ama pili çıkartırsan kartın eski ise anakartın 15 dk civarı beklemeni tavsiye ederim....

tüm yolları denedin başka kartda sorun çıkartmıyor ise biosunu güncelleyebilirsin..

----------------

edit:fan yok demişin ben yazarken... başka bir kart bularak yada cdden çalışan xp ile sorunu tam olarak anlıyabilirsin.... hiç olmadı windowsu güvenli kipde başlatıp sistemde hata yokken biraz kullan ekran kartın çalışmıcaktır ama görüntü olucağından aynı sorun oluyormu diye denemeni tavsiye ederim o zaman sistemden olup olmadığını anlıyabilirsin..

ram veya hdd ekran kartı demiyorum önce hdd dene wındows kur :D

vindovsu daha yenice kurdum 1-2 saat oldu daha önce modifiye aero extreme live işletim sistemi vardı onu kaldırım aslında bu sistemi kurduktan sonra bu hatayı almaya başladım ve buna buldum kabahati ama orjinal sp3 kurdum yenice yine aldım hatayı

şimdi şu an yok bu pc üzerinden yazışıyorum sizlerle kurulum yaptıktan sonra ilk başlarda yaptı ama şimdi yok

genelde pc yi ilk kullanıma soktuğum anlarda oluyor bu hata ve daha sonra arada yani 1 saat veya birşeyler açınca oluşuyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...