Jump to content

Ben Bir Harddisk Daha Kurmak Istiyorum

bluejder0007

Recommended Posts

sshotdffd.png

resimdeki hardisk pc de takılı ben bir tane hard disk buldum bunu pc'me takmak istesen ne yapmam lazım vede bunun pc'mle uyumlu olmasımı lazım yanı anlıyacagınız nasıl olmalı suan ne marka oldugunu da bilmiyorum ustunde numaralar felan yazıyor marka ismi yazmıyor bunu nasıl ogrenebilirim ögrenir ogrenmez gene yazacagım bu sorduklarıma cavap verirseniz sevinirim.

Harddisk in IDE yada SATA olduğunu belirtmemişsin eğer ide ise anakart üzerindeki ide slotuna kablonu takacaksın diğer girişide tabiki harddiskke takacaksın harddisk e güç kablosunu takarken şuna dikkat etmen gerekiyor ide kablosu ile güç kablosunun kırmızı kablo tarafları içe doğru karşılıklı bakmaları gerekiyor zaten aksini yapmak istesende olmaz ama zorlama diye söyledim ben eğer pc harddisk i görmezse arkasındaki jumper ayarları ile oynaman gerekir arkasında jumper yoksa takarsın varsa eğer çıkartırsın bunların haricinde extra birşey yapmana gerek yok taktıktan sonra windows ortamında zaten direk yedek diski görürsün eğer diskin sata ise onun girişi ide ye nazaran daha küçüktür anakart üzerinde genelde kırmızı bir girişi olur SATA diyede yazar zaten onada sata kablosu ile sata power kablosunu takarsın olur biter

şuan kullandığın hadddisk resimde görüldüğü üzerine sata

demek oluyorki sata destekli anakartın var yani yeni takacağın hdd ide de olsa takabilirsin bi problem olmaz

kasanı aç elindeki hdd ile kasada takılı hdd arasında kablo girişlerinde bir farklılık varmı bak yani ilk önce yeni hdd nin idemi satamı olduğunu gör.

hdd nin üstündede yazar sata veya ide diye ona göre yönlendirme yaparız eksik bilgi verme yeter

Bu Sata kablosudur:

satasignalcable1yr6.jpg

Buda Sata Power Kablosudur:

sata-power.JPG

Buda IDE Kablosudur:

cable-ide.jpg

Buda IDE Power Kablosudur Direk Power Supply den Gelir:

12532.jpg

Bunlar Anakart SATA Kablo Girişleridir Turuncu Olanlar:

06satasbae9.jpg

Bunlarda IDE Girişleridir İşaretli Olan Bölümler:

k7s41gxenlargels8.jpg

Sata için verdiklerimi SATA diskte IDE için verdiklerimi IDE diskte kullanabilirsin bu kadar basit başka bilmediğin birşey?

Şuan takılı olan harddisk in sata kablosundan 1 tane daha temin etmen gerekirki elindeki diski anakarta takabilesin varsaylım sata kablosunu aldın kablonun bir ucunu resimde gösterdiğim anakart üzerindeki sata girişine takacaksın diğer ucunuda harddiskin arkasındaki sata girişine takacaksın gelelim sata power kablosuna power supply de genelde bir tane sata power kablosu olur muhtemelen sendede öyle ve onu şuan kullanıyorsun şuan takılı olan harddiske bağlı olan sata power kablosu o yüzden bir tanede sata power kablosu temin etmen gerekiyor onuda aldın varsayalım bir ucunu harddiskin arkasındaki geniş girişe takıyorsun diğer ucunuda power supply den çıkan güç kablolarının bir tanesine takıyorsun tabiki bu işlemi yaparken kırmızı kabloların karşılıklı karşı karşıya geldiğine dikkat etmen gerekiyor bu kadar başka bir işlem yapmıyorsun sonra windows ortamında diskini görebilirsin tabiki bu işlemleri bilgisayar kapalı iken yapıyorsun çalışır halde anakarta bir kablo takmaya kalkarsan anakartı yakabilirsin!!!

neyse cok karısık sata giris yeri yok takacagim hdd cunku bir power girisi ve 39 delikli bir girisi var bu hdd nin benin ise osterilen yerde bir cikıs yapmıslar ordan direk disket yerine baglantı yapmıslar bunu en iyisi bilene yaptırayım bulundugum yerde bilgisayarcı yok artık dek geldıgınde yaptıracam harsey için tesekkurler cevaplarınız için bir hdd için ana kartı yakmayı goze alamıyacam hersey için saolun......

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...