Jump to content

Usb Bellek Biçimlendirme Sorunu

mehmet69

Recommended Posts

İnşaallah konuyu yanlış yere açmamışımdır.

Arkadaşlar 8 GB lık yeni bir Flash Disk aldım, baktığımda FAT32 olarak biçimlendirilmiş olduğunu gördüm. Ben bu flah diski NTFS olarak biçimlendirmek istiyorum. Biçimlemdir diyorum ama seçeneklerin için de NTFS olarak biçimlendirme yok. Bu Flash Diski NTFS olarak biçimlendirmek için ne yapmam gerekiyor.

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Flash disk sadece FAT32 birimini kullnıyor

Yok benim ayrıyetten birde 2 Gb var o NTFS olarak biçimlendirilmiş.

usb den xp kurulumla ilgili bi dokuman olucaktı orda bı dosya var onunla ntfs olarak biçimlendiriyordun.... bi araştır istersen kardeş

Teşekkürler bi bakayım bakalım.

Flash disk sadece FAT32 birimini kullnıyor

Çok emin olma istersen. (:

Aygıt yöneticisini aç, disk sürücülerini seç ordan flash diski bul, sağ tıkla özellikler de. İlkeler sekmesine gel, ikinci seçeneği yani "Performans için en iyi duruma getir" seçeneğini seç. Tamam de daha sonra bilgisayarımda flash diskin üzerine sağ tıklayıp biçimlendirmeyi dene.

4215212121212.PNG

Arkadaşlar herkese Teşekkür ediyorum buldum sizinlede paylaşayım.

Flash diskleri ise normal koşullarda biçimlendirmek istediğinizde NTFS ile biçimlendirme

seçeneği görünmüyor. FAT32'den NTFS'ye dönüşüm için ise ufak bir ayar yapmak gerekiyor,

"Aygıt Yöneticisi" 'nden. Bu yazımızda bu ayarı yaparak flash diskimizi NTFS dosya

formatıyla biçimlendireceğiz.

1.jpg

Normal şartlarda NTFS seçeneği yok.

Öncelikle "Aygıt Yöneticisi" 'ni açarak disk sürücülerinin olduğu bölüme geliyoruz ve

NTFS olarak biçimlendirmek istediğimiz flash diskimizi sağ tıklayarak "Özellikler"

sekmesine erişiyoruz.

2-550x384.jpg

Açılan pencerede ise "İlkeler" sekmesini tıklayarak "Yazma önbelleği ve Güvenli Kaldırma"

özelliğini "Performans için en iyi duruma getir" olarak ayarlıyoruz.

3.jpg

Burada bir dipnot belirtmekte fayda var. Diski "performans için en iyi duruma getir"

özelliğiyle kullanmanız durumunda (Yani NTFS olarak biçimlendirirseniz), diskin bilgisayarla

bağlantısını kesmeden önce görev çubuğundaki "donanımı güvenle kaldır" özelliğini

kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü bu özellikle kullanılan diske işletim sistemi sizin

kullanmadığınız anlarda bile erişerek dosyaları önbellekliyor ve performansı arttırıyor.

"Donanımı güvenle kaldır" butonunu kullanmadığınız durumlarda veri kaybı yaşayabilirsiniz.

"Çabuk uzaklaştırma için en iyi duruma getir" modunda (Yani FAT32 dosya sistemiyle)

kullanmanız durumunda ise böyle bir ihtiyaç söz konusu değil. Diski direkt olarak sistemden

uzaklaştırabilirsiniz.

Son aşama olarak ise "Bilgisayarım" 'dan diskimizi sağ tıklayarak biçimlendir diyoruz ve

açılan biçimlendirme penceresinde dosya sistemi olarak NTFS'yi seçip biçimlendirme

işlemini yapıyoruz.

4.jpg

Bu kısa işlem grubunu tamamladıktan sonra diskinizi NTFS olarak kullanmaya başlayabilir

ve FAT32'nin dosya boyutu limitinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca işletim sisteminin önbellekleme

işlemi sayesinde diskinize erişmek istediğinizde biraz daha yüksek performans alabilirsiniz

(Önbellekleme yardımıyla rasgele erişim süresi bir miktar düşer - önbelleklenmiş bir dosyaya erişilirken).

NOT: Vista işletim sisteminde bu tip bir ayara gerek yoktur. Biçimlendirme

bölümünde direkt olarak dosya sistemini NTFS olarak atayıp biçimlendirmeyi yapabilirsiniz.

ALINTIDIR.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...