Jump to content

Bilgisayarım Direk Açılılıyor Yardım Lütfen

reyatr12

Recommended Posts

bilgisayarım direk açılılıyor yardım lütfen

Bilgisayarın güç düğmesine basmadan bilg direk açılıyor.Açılırken bu hatayı veriyor.

Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed

CMOS checksum error-Defaults loaded

Çözümü hakkında yardım ederseniz sevinirim.

sanırım kısadevre söz konusu. ya da BIOS kendinden geçmiş. Sıfırlamanı ve en güncel BIOS sürümüne yükseltmeni öneririm. Sorunun çözülmezse donanımdan anlayan bir arkadaşına göster, power supply kablolarını bi kontrol etsin :rofl:

Daha ayrıntılı yardımcı olmak isterdim am ancak burdan yazışmak yoluyla iletişim kurabiliriz. Site yönetimi özel bilgi paylaşımını kesinlikle yasaklamışlar...

SEN GOOGLE YE YAZ PC CİYE FALAN GITME DIREK FORMAT DER

GooGLe!

SEN GOOGLE YE YAZ PC CİYE FALAN GITME DIREK FORMAT DER

GooGLe!

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

Panel jakları yanlış takılmış, direk açılma olayı genelde bu yüzden olur (reset, power, hdd ışığı, power ışığı kablolarının anakarta takıldığı yer)

Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed hatasını yeni gördüm, sorun bundan da olabiler, ya kabloda hasar var yada eski 40 damarlı kablolardan kullanıysun, bence kablonu değiştir, çünkü eski 40 damarlı kablolar pc nin yavaş çalışmasına neden olur, eski kabloların veri aktarımı 33 MB dir, yenilerin ise 133 MB, ya HDD kablonda sorun var yada panel girişleri yanlış takılmıştır... Formatla yada statik elektrikle alakası yok, biosu resetlesende düzelmez, bazı arkadaşlar öyle yazmış..

biostaki güç ayarlarından biri bunu yapıyor....

elektrik kesilip tekrar geldiğinde bilgisayar otomatik açıksın ayarı var...

bu ayarı "power off" durumuna getirip, kaydederek biostan çıkılacak...

bu ayar biosun power management bölümünde olur....

biostaki güç ayarlarından biri bunu yapıyor....

elektrik kesilip tekrar geldiğinde bilgisayar otomatik açıksın ayarı var...

bu ayarı "power off" durumuna getirip, kaydederek biostan çıkılacak...

bu ayar biosun power management bölümünde olur....

CMOS checksum error-Defaults loaded yazıyormuş ekranda, yani tüm ayarlar varsayılana geliyormuş, hemen hemen tüm anakartlarda bu ayar varsayılan power off konumundadır...

• 4 hafta sonra ...
pc de statik elektrik var muhtamelen oyüzden yapıyor anakartı sök yerde beklet elektriğini alın yer daha sonra biosu sıfırla muhtmalen sıkıntın çözlücek şimdiden kolay gelsin

Böyle birşey varmı gerçekten :S

bende dostum bios pilini çıkart 1 dakika bekle sonra geri tak işe yarayacakdır

• 1 ay sonra...

bak arkadaşım sorun bıos pilinde diyoki sistem açıldı amacmos (pili) bozuk olduğu için sitem zarar görmesin diye biligsayar ayarları default etti bunun için pili değiştirir sen sorun ortadan kalkar pilin modeli üğstünde yazar bi bilgisayarcıdan alabilirsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...