Jump to content

Hp Laptop'a Xp Kuramıyorum.hp Biosunu Bilenler.

guven_memo

Recommended Posts

Arkadaşlar Hp laptopum var.Bu laptop vistayı çok rahat şekilde kuruyor.Ama xp'yi kurmuyor.Kur dosyalarını yükledikten sonra mavi ekran hatası veriyor.Biosa girdim Main sekmesinin 5-6 sütun altında Factory İnstalled OS seçeneği var.Bunun karşısında vista yazıyor ama bu seçenek deaktif.Bunu nasıl aktif hale getiririm.Kafayı yicem.Lütfen yardım edin.Acil atmam gerekiyor.

yükleme yatıgın xp cd sata driver yüklümü (ahcı)

ustam boşa ugraşma satalıya felan zaman kaybı... Xp yüklenmez olmaazzz... adamlar koskoca firma vistanın lisansını satıyorlar. eywallah bir de xp karşı tavır alıyorlar xp nin yüklenmesine izin vermiyorlar. mikrosoftun sorunu vista nın kullanılıp kullanılmaması bu Hp ye ne oluyorsa anlamadım...

ustam boşa ugraşma satalıya felan zaman kaybı... Xp yüklenmez olmaazzz... adamlar koskoca firma vistanın lisansını satıyorlar. eywallah bir de xp karşı tavır alıyorlar xp nin yüklenmesine izin vermiyorlar. mikrosoftun sorunu vista nın kullanılıp kullanılmaması bu Hp ye ne oluyorsa anlamadım...

nasıl ya böyle bişey olurmu daha doğrusu böyle bi cevap olurmu.arkadaşın sorunu ahcı modu ide ye çevirmek bu kadar basit.biostan bulamamış anlaşılan benim laptopta "main" sekmesinin altına gizlemişler hdd özelliklerinde yoktu.main yazan bi yer varsa oraya bi bak derim..benim laptop lg..

şu alttaki posta bi bak buradan çözersin sorununu..

Bios tan SATA bölümünü IDE olarak değiştirirsen ide olarak çalıştırabilirsin yada SATA driverlar gömülü bir xp ile kurarsan kurulumu gerçekleştirebilirsin. fakat herşey bununla bitmiyor. HP laptoplarda driver problemi de ayrı bir dert XP uyumlu driverları bulana kadar da canın çıkabiliyor.

Raid li XP olarak sitede bulabilirsin xp yi.

arkadaslarında belirttiği gibi ahci driveri eklemek yada ide moda cevirmek bence ide mod ile ugrasma sata driverini entegre et yada hiç uğrasma neden dersen acerde basıma gelmişti format atınca mbr değişiyor dolayısı ile eski kolay yuklemeli vista kurulumunu yapamayabiliyorsun. bence vistaya ince ayar yap bos slotun varsa ram takviyesi yap kullan.

ek olarak xp kurdun diyelim tavsiye etmem neden dersen Xp verimli cift cekirden performansı vermiyor ekran kartını tanıtamayabilirsin tanıtsanda verim kaybı olur HP Xp ye tavir almıyor xp teknolojik olarak geri kaldı uyum sorunu cekiyor onlarda biraz daha yavasta olsa tam destek veren işletim sistemi ile ürünlerini satıyorlar.

ben sahsen laptopta xp pro masaüstümde windows server 2008 standart kullanıyorum (lisanslı) ayarlamalar yapıldığında iş istasyonu olarak vistadan %20-25 daha hızlı (demişti bir dergi)

TncXp ile denedim.Barış sevenin yaptığı ile denedim.Normal xp ile denedim.Yukarıda verilen linklere baktım.Ama kur dosyalarını yükledikten sonra mavi ekranı basıyor.Vistada hiç bir uyarı vermiyor.Bu main'deki factory installed os seçeneği aktif olmuyor.O main sekmesinde bir saat etkin.Birde Diagnastic Log etkin.Ama diagnastic log'a girincede hiç bişey olmuyor.Zaten enteresan bir bios hiç adam akıllı ayar yok.2-3 ayar var.Anakart foxcon.İntel core 2 duo cpu var.Lütfen yardım edin.

Bios tan sata native özelliğini kapatmanız gerekiyor ,değişikliğin aktif olması için F10 çıkış yapın çıkan ekranda evet deyin enter basın

kolay gelsin

edit :imla hatası

kardeşim Hp Ve toshibanın bazı modellerınde xp yuklemesı yapılmıyor bios ayarlarındada ne kadar os seçımı yapsanızda xp yuklemesı yapılmaz sebebıde xp nın tamamen piyasadan kaldırılması ve kullanıcıların wista kullnılmasına teşvik edılmesıdır yukarıda bır arkadaş hp xp drıverlerı zor bulunuyor demiş evet bu konuda haklı xp yuklenmıyor ......

Arkadaşım öncelikle hp nin sitesine git pc nin modeli ile driver download bölümüne gir. orada senden hangi işletim sistemine ait driver indirmek istediğini soracak. eğer xp varsa ona tıkla tüm driverların olduğunddan emin ol. eğer yoksa zaten sadece quick launch button falan olacaktır. Eğer tüm driverların varsa biosa tıkla ve ordan flas bios olanını indirip windows ortamnda biosunu update et. sonra bilgisayarını yeniden başlatmanı isteyecek. yeniden başlat ve açılışta biosa gir. artık yükleme başarılı ise orda os bölümünde xp yi göreceksin. yani artık xp yükleyebilirsin. unutmadan arkadaşlarında dediği gibi eğer sata disk kullanıyosan ve xp yükleme cd inde sata driverları yoksa sata modunu kesinlikle disabled etmen gerekir. umarı yardımcı olabilmişimdir..saygılarımla...

• 4 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Aynı sorun benim başıma da geldi.. Daha önce xp kurduğumda böyle hata vermezdi benim laptop. bu arada modeli presarion 6338eu. Hp 'nin ürünlerinde vista geçerli genellikle. ben hp ye bunun için mail attım onlarda cevap verdi. xp de sorun verdiğini onlarda kabul ediyor. zaten xp driverlarını da pek vermediği bir gerçek benden söylemesi. Vista yükle ilerde üzülme...

• 1 ay sonra...

valla arkadaslar eger pc alacaksaniz hp almayin derim.sirf bu bios yüzünden.bios menüsüne bi saat ayari koymuslar.bi pc ilk acilirken cd den mi acilsin harddisktenmi felan bide pc nin özellikleri.baska hiic bisey yok.ne harddisk ide ye cevirme menüsü nede baska bisey.böyle sacma bios görmedim.dediklerinizin hepsini bende yaptim. xp cd sine sata yükledim olmadi.sata siz xp cd si ile denedim olmadi.sp2 siz cd ile yaptim olmadi.sp2 li ile yaptim olmadi. visata kullanmaya devam et diyosunuzda.bende 1024 mb amd radeon ekran karti var.oyunlari takilarak oynuyo.vista recovery zaten pc de hazirda var.istedigin an vistaya cevirebilirsin.mesele xp yi kurabilmek.

nasıl ya böyle bişey olurmu daha doğrusu böyle bi cevap olurmu.arkadaşın sorunu ahcı modu ide ye çevirmek bu kadar basit.biostan bulamamış anlaşılan benim laptopta "main" sekmesinin altına gizlemişler hdd özelliklerinde yoktu.main yazan bi yer varsa oraya bi bak derim..benim laptop lg..

şu alttaki posta bi bak buradan çözersin sorununu..

NOT:Her bilgisayarın özellikle laptopların bios bölümü aynı değildir..

Bilginize..

-----

HP nin sitesine girersen zaten bir şekilde xp kursan dahi xp driverleri olmadı için hiç bişey eline geçmeyecek..yani driversiz bi xp kullanırsın ki xp kuramazsın.hp lerde bios kilitli gibi bişeydir.sata ayarları falan olmuyo genelde.

Bilginize..

Arkadasım sen xp yuklenmıyo dıyenlere hıc aldırma unutmakı bılgısayarlar bı dunya harıkası ıcatlar o yuzden hersey olur :angry2:

Şimdi senin yapacan tek sey arkadasım bı tane sata entegreli bı xp bulup biostanda harddıskı kapatman yanı ahcı olan seyı raıd olarak degıstırmen ara bıosta bunları bulunca degıstır ve f10 yap cık ondan sonrada cok rahatlıkla pc yı formatlarsın emın ol buna ama sunuda soyleyeyım eger yukleyıpte gerı wistaya gecmek istersen de mutlaka raıd ı ahcı yap hadı kolay gelsın :D

NOT:Her bilgisayarın özellikle laptopların bios bölümü aynı değildir..

Bilginize..

-----

HP nin sitesine girersen zaten bir şekilde xp kursan dahi xp driverleri olmadı için hiç bişey eline geçmeyecek..yani driversiz bi xp kullanırsın ki xp kuramazsın.hp lerde bios kilitli gibi bişeydir.sata ayarları falan olmuyo genelde.

Bilginize..

Dogru adamlar biosu acsın bilincsiz kullanıclar ıncık cıncık etsin overclock denesin sonra yandı bu notebook. Arkadaşım cogu notebookda oledir zaten.

Tum hp notebooklara işletim sistemi yuklenmez diye birşey yok! Hp sistesinde yoksa urunun sitesinde xp driverı vardır. Hp mcrosoftla analşmalı oldugu için koymuyor heralde. Aynısı benim başıma geldi adamalr koymamış hepsinin ureticisi sitesine girdim elle indirdim driverları sonuç: xp canavar gibi calısıo:D ( Tabi xp ye sata entegresi hdd parition ayarlamalrı yapomassanızı mavi ekranı yersiniz. Burda onu anlatmıyacagım artık yazmaktan bıktım aramaya yapıp bulabilirsiniz. Zira herhafta aynı başlık )

Ben Hp pavilion dv6810et notebook kullanıyorum bugüne kadar xp,vista,win7 kurdum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım tek merak ettiğim acaba linux sistemleri yüklesem donanımımı tanıyacakmı? Ama şunada emin ol win7 tek kelimeyle süper driverlara elimi bile sürmedim kendi kendine sürücüleri bulup yüklüyor tam sürüm win7 çıksın koşa koşa alcam.

Ben Hp pavilion dv6810et notebook kullanıyorum bugüne kadar xp,vista,win7 kurdum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım tek merak ettiğim acaba linux sistemleri yüklesem donanımımı tanıyacakmı? Ama şunada emin ol win7 tek kelimeyle süper driverlara elimi bile sürmedim kendi kendine sürücüleri bulup yüklüyor tam sürüm win7 çıksın koşa koşa alcam.

e artik win7 yi alinca rapid e upload edersin :angry2:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...