Jump to content

Yeni Bir Linux :magmalinux

candemiruzun

Recommended Posts

Başlıca özellikleri:

77 dilde hazır kuruluş CD/DVD si (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca, Portekizce , Bulgarca, Yunanca, Romence, Çince, Japonca, Arapça, Farsça, İbranice, ?

logo.png

Çok basit ve görsel kurulum.Üstelik ağ bağlantısı şart değil.

4 ayrı yapı : OFİS , EV (Ofis + Oyunlar) , SUNUCU ve GELİŞTİRİCİ

İki ayrı mimari : 32 bit (eski bilgisayarlar için) , 64 bit (yeni bilgisayarlar için)

Her 2 ayda bir yeni ve güncel bir sürüm (9.3, 9.5, 9.7, ?) çıkarılması planlanıyor.

Debian tabanlı ? 25,000 hazır paket/program ile Debian?ın tüm artı özelliklerini de içeriyor.

Kur & Başla. Çünkü herşey hazır !

Daha detaylı bilgi ve indirmek için:www.magmalinux.org

_________

veteknoloji

Ubuntu Türkiye forumundan alıntıdır.

Magmalinux geliştiricilerinden Cavit Cahit Vural ile irtibata geçtim. Bazı bilgiler edindim, kendisininde izniyle sizinle paylaşıyorum.

Cavit Cahit Vural : En buyuk sıkıntımız , WEB sayfasının yeterince detaylı olmaması. Bunun için bir WEB yöneticisi lazım.

Soru : Magmalinux, kim(ler) tarafından geliştiriliyor. Kim * ya da hangi kurumlar destekliyor.

Cevap : 4-5 kişilik bir ekip, ağırlık bende

Soru : Paket yöneticisi nedir? Depoları nedir? Hangi sürüme ne kadar destek veriliyor?

Cevap : Debian havuzları ille %100 uyumlu ve havuz ayarı hazır geliyor. SUNUCU için stable , EV,OFİS ve GELİŞTİRİCİ için testing.

Soru : Wiki veya forum mevcutmu?

Cevap :Hayır , destek / wiki / forum debian ' a yönlendirilmeli.

Soru : DVD.lerde bulunan paket listesi?

Cevap : Bunları www.magmalinux.org ta SUNUCU yazan yeri tıklarsanız görebilirsiniz.

Soru : Hangi dağıtımın paketleri ile tam uyumlu?

Cevap : Debian testing ile %100 uyumlu

Soru :Son kullanıcının en çok sorduğu soru : neden magmalinux?

Cevap : Kur ve Başla , çünkü * her şey hazır

Soru : Ses ve görüntü kodekleri dağıtıma dahilmi?

Cevap : Evet , nerdeyse hepsi

Soru : Wine dahil edilmiş, wine ince ayarları yapılmış haldemi geliyor?

Cevap : Wine hazır, ince ayarları tam anlayamadım, ama sorunsuz çalışıyor

Soru : Hangi oyunlar home(office+games) sürümüne dahil edildi?

Cevap : 50 ye yakın oyun. Ki hala yeterli değil.

Soru : Debian testing deposu, sizce güncelmi? Bence ubuntu,archlinux veya sabayon kadar güncel değil.

Cevap : Tabii ki degil, debian biraz yavas ilerleyen bir dagitim. Daha guncel olmak icin sid/unstable kullanilabilir ama cok soruna sebep olur

Soru : Debian tabanlı olması süper, testing sürümünün bile birçok dağıtımdan daha stabil olduğunu biliyoruz. Magmalinux, gelecekte de debian tabanlı olmaya devam edecekmi?

Cevap : Evet

Soru : Detaylı paket listesine halen ulaşabilmiş değilim. Hangi KDE sürümünü kullanıyor?

Cevap : www.magmalinux.org ' taki SUNUCU/SERVER , EV/HOME , OFIS/OFFICE ve GELISTIRICI/DEVELOPER linklerini takilarsaniz paketlerin listesini gorebilirsiniz.

KDE 3.5.10 kullaniyor. Yani debian/testing te ne varsa onu

Soru : wine ince ayarları derken; playonlinux veya winetricks ile yapılan ince ayarlardan bahsediyorum. bazı dağıtımlar bu ayarları default olarak sunuyor. (bkz:sabayon)

Cevap : Hayir. Iyi bir hatirlatma. 9.5 ' te bunu da ekleyelim

Soru : Debian testing tabanlı olduğu için, magmalinux'a rolling release bir dağıtım diyebilirmiyiz?

Cevap : Belki

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...