Jump to content

Sizce ''yaratmak'' Ne Demektir.

erdaldagdelen

Recommended Posts

slm arkadaşlar.

hepimizin karşısına pc dünyasında olsun norml yaşamda olsun karşımıza çıkan bir kelime var... ''yaratmak''

kelimenin orjinal anlamı ''yoktan var etmek'' tir.

ancak vakti zamanında ingilizcede kullanılan creat (oluşturmak , tasarlamak vs.) kelimesi dilimize çevrilirken ''yaratmak'' olarak çevrilmiş.

sizce bu ne kadar doğru. bu kelimeyi günlük hayatta insanlar için kullanmamız ne kadar uygundur...

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Vurgulu bir sözcük sölenirken cümleye eda katıyor sanırım yapılan işin değerinin ne kadar önemli olduğunu, belirtmek için güzel bir sözcük ayrıca bilgisayar terimi için kullanılabilir sanal oluşumdan bahsediyorsak...

sözlükten araştır, antoloji sitelerine git burda ayak yapma :)

adam gibi cevap yaz yada konudan çık. kırıcı olmanın anlamı yok. kimse yorum yap diye silah dayamıyor sana. 666 dan senin ne ayak olduğunda belli zaten ;)

arkadaşım yaratmak veya yoktan var edmek allaha mahsusdur kim bu kelimeyi kullanırsa günaha girer

abicim tam olarak o şekilde değil aslında. bizde baya tartışmıştık bu konuyu hocalarımızla. insanın zaten yoktan var etmek gibi bir kabiliyeti yok. onun için bu kelimeyi kullanmak onu ilah yerine koymaz. kelimenin çoğul anlamı var diye biliriz burada. Yaratan için kullanırsak ilahi bir iradeyi ifade eder. insan için ise cüzi iradeyi ifade eder. Yani insan yarattı demek; Cüzi iradesi ile yaptı, oluşturdu veya tasarladı anlamı verir. zaten bundan karşındakinin ne anladığı önemli birde. ben yarattım dediğin zaman karşındaki kalkıp "anaaa! baksana bu ilahmış" :) (haşa) demiyorsa sorun yok :)

Evet arkadaşım kelimenin ne mana da olduğunu açıklamışsın

Arapça bir kelime olup "Halaga" aslında tam türkçe değil buda Arap alfabesinde "KI" diye okunan bir harf ve manası "Yoktan var etme, yapılması zor ve imkansız bir şeyi oluşturma" manasında Yani ilahi bir güç ile oluşmuş varlıklar için kullanılan bir kelime

ve bu kelime günümüzde amacı ve manası dışında kullanılmaya başlandı ve bunu tasvip etmiyorum

Kullanmaktan kaçındığım bir kelime

Kelimenin söyleniş amacı çok önemli dini çercevede bakmamak lazım bence ( dini konu söz konusu degilse ). Konu dini ise o zaman Allah'a mahsus tur elbetteyoktan var etmek. Ama sanal bir ortamda yaratma düşünüyorsak ( yeni birşeyler üretilmişse ) buna kullanılabilir. Tabi bunu balık taklidi yapıp işi niyetinden saptırıp yaratmak Allah'a mahsustur gibi tabirler sadece bilgi fakirlerinin ve din sözde yaşayanların yapacagı birşey olsa gerek.

yaratmak kelimesinin anlamını bilmeyecek kadar çocuksan yada cahilsen diyecek sözüm yok. Kolay gelsin ayak işlerin yeğenim

ah kardeşim ah..

keşke senin kadar bilseydim. o zaman işlediğim günahlardan bu kadar mesul olmazdım.

bizi aydınlattığın için ne kadar teşekkür etsem azdır.

mümkünse bu atışma son olsun arkadaşlar.

düşüncelerimizi yazalım tartışmayalım.

bilgi paylaşımı olsun olurmu.

bu tatsız atışma içinde özür dilerim. hepinize teşekkürler.

Kelimenin söyleniş amacı çok önemli dini çercevede bakmamak lazım bence ( dini konu söz konusu degilse ). Konu dini ise o zaman Allah'a mahsus tur elbetteyoktan var etmek. Ama sanal bir ortamda yaratma düşünüyorsak ( yeni birşeyler üretilmişse ) buna kullanılabilir. Tabi bunu balık taklidi yapıp işi niyetinden saptırıp yaratmak Allah'a mahsustur gibi tabirler sadece bilgi fakirlerinin ve din sözde yaşayanların yapacagı birşey olsa gerek.

soru şu arkadaşım yaratmak ve yoktan varetmek peki senin dedigin gibi düşünelim insan oglu neyi yarattı bu güne kadar veya yoktan var eddi yoktan var etmek kelimmesini iyi düşün veya sen bu güne kadar yoktan ne var eddin söylede bizde bilelim

Arkadaşlar bu konuda bence Dini çerçevenin dışına çıkmamak veya Dinin üzerine kendi yorumlarını katmamak kaydıyla birçok yorum ve felsefe yapılabilir.Bence iyisi mi bırakalım "Yaratmak" kelimesini de, onun yerine "Üretmek" ya da "Oluşturmak" kelimesini kullanalım.Adama soruyorsun "Yahu yaratmak Allah'a mahsus değil mi?" adam diyor ki "Ya ben o anlamda söylemedim.", işe bak ya ne anlamda söyledin o zaman?Neyse işte bence en mantıklı yol bu kelime yerine oturabilecek başka bir kelime kullanmak.

Arkadaşlar bu konuda bence Dini çerçevenin dışına çıkmamak veya Dinin üzerine kendi yorumlarını katmamak kaydıyla birçok yorum ve felsefe yapılabilir.Bence iyisi mi bırakalım "Yaratmak" kelimesini de, onun yerine "Üretmek" ya da "Oluşturmak" kelimesini kullanalım.Adama soruyorsun "Yahu yaratmak Allah'a mahsus değil mi?" adam diyor ki "Ya ben o anlamda söylemedim.", işe bak ya ne anlamda söyledin o zaman?Neyse işte bence en mantıklı yol bu kelime yerine oturabilecek başka bir kelime kullanmak.

dogru söze ne denir

Arkadaşa aynen katılıyorum yaratmak kelimesinin Allah tan başka biri için kullanılmasına karşıyım.

arkadaşım yaratmak veya yoktan var edmek allaha mahsusdur kim bu kelimeyi kullanırsa günaha girer

kesinlikle arkadaşa katılıyorum onun yerine yapmak sözünü kullanalım işte insanlar bunu yanlış kullanıyor.saygılar

Bu sadece ALLAH 'ın sıfatlarındandır, bilmeden söylemek bi nebze ama bilerek söylemek şirk koşmaktır.Çok dikkatli olmak gerekir, aman haaa..

Allah razı olsun hocam...

benim temas etmek istediğim konuda bu idi. adamın yapmak istediği şeyin tanımı üretmek veya oluşturmak iken tutup yaratmak tabirini kullanıyor.

bu kelimeyi o kadar baside almış ve o kadar özümsemişiz ki , çok dillerde olan bir marşımızda dahi söylemekteyiz.

haşa ''on yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan'' hepiniz bilirsiniz bunu.

Allah hepinizden razı olsun arkadaşlar.

insanlar yaratamazlar o ALLAH'ın sıfatlarındandır insanlar sadece ALLAH'ın verdiklerini kullanırlar veya keşfederler(oda onun izni ile gerçekleşir..) ama yokdan hiç bir şey yapamazlar...benim asla kullanmadığım ve kullanılmasındanda hoşlanmadığım bir kelime..

a.s.

herşey insanların anlayış kapasitelerine göre değişir.yaratmak kelimesinin anlamı olmayan bişeyi meydana getirmektir.eğer ki her türlü üretimi yada herhangi bir şeyi yapmayı oluşturmayı yada meydana getirmeyi yok olmaz yaratmak allaha mahsus dedinmi iş karışır.tamam yaratmak allaha mahsus fakat sonuçta insanlar en üstün varlıklar bunun da sebebi allah insanlara yaratırken kendi ruhundan üflemiştir.bu demektir ki insanlarda kendi çaplarında yaratabilir.dikkatini çekerim ki insanları da yaratırken sıfırdan yaratmamış.önce çamurdan (ıslak toprak) bir heykel gibi daha sonra ise kendi ruhundan bi parça katmıştır.boşuna can sıkmaya yada haa sen yaratamazsın diyerek kavga tartışma çıkarmanın manası yok.hepinize kolay gelsin.

Yaratmak sözcüğü göreceli bir sözcüktür. Herkes inancına, dagarcıgına, anlayışına göre yorum yapar. Bu konuda uzarda gider. Sonra admin abi gelir çöpe taşır. Bu konunun araştırma platformu yapan sitelerde araştırılması görüş bildirilmesi daha dogru olur.

Rahatsızlık verdimse özür dilerim.

Subjektif görüşüme objektif anlamanız ümidiyle...

vesselam

bilim adamları bir gün Allah'ın huzuruna çıkıp,

-artık sana ihtiyacımız kalmadı, kendi insnımızı kendimiz (haşa) yaratabiliruz. demişler.

bunun üzerine Allah,

-yapında görelim. demiş.

sonra bilim adamlarından önde gelen birisi, yere eğilip bir avuç toprak almak istemiş.

bunu gören Allah,

-yoo olmaaz. demiş

-madem kendi insanınızı kendiniz yaratıyorsunuz, o zaman kendi toprağınızıda kendiniz yaratın...

bilim adamları bir gün Allah'ın huzuruna çıkıp,

-artık sana ihtiyacımız kalmadı, kendi insnımızı kendimiz (haşa) yaratabiliruz. demişler.

bunun üzerine Allah,

-yapında görelim. demiş.

sonra bilim adamlarından önde gelen birisi, yere eğilip bir avuç toprak almak istemiş.

bunu gören Allah,

-yoo olmaaz. demiş

-madem kendi insanınızı kendiniz yaratıyorsunuz, o zaman kendi toprağınızıda kendiniz yaratın...

neye göre konuşuyorsun merak ettim? Ulema kısmı kaynak göstermeden konuşmaz. Bilirlerki Allah adına söylenmiş her sözün yükü ağırdır. Allah adına söz söyleyen kaynakta bellidir. Eger bu söylediğin hadisse kaynaksız masalsa ahmakça hikayeyse cahilce bilesin.

Bence konuşmak için yanlış adresi kullanıyoruz. o yüzden susmak en güzeli.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...