Jump to content

Windows 10 Sağ Tık "yenile" Sorunu...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm arkadaşlar. 

Windows 10 çalışmaları yaparken artık canımdan bezdirdi diyebilirim.  Çalışmalar yapıyorum. Sistem gayet stabil. Gayey hızlı çalışıyor. Ancak Sağ tık "yenile" yapınca donuyor. Artık ya sağ tık yenileyi sağ tıktan kaldırmam gerekiyor yada bir çözümünü bulmam gerekiyor. Donma olduğun da sadece Masaüstü donuyor. Donma sürerken başlat, ayarlar, bilgisayarım da işlem yapabiliyorum. En az 1-2 dk masaüstü gidiyor. Çok fazla sorunla alakalı konu okudum. Çözüm olmuyor. Genel olarak Blutooth servislerinden kaynaklandığı yada programlar, grafik kartının kısayollarından kaynaklandığı belirtiliyor. Sanal PC' de program v.s hiçbirşey ekli değil. Bluetooth servislerini açıp kapatıyorum çözüm olmuyor. Sağ tık bir kez tıkladığım da ikincisinde açılmıyor. Bir kez sağ tık yapıp ikincisini denediğim de donma oluyor, masaüstüne tıklayınca işlemi sonlandır çıkıyor.  Bu işlemi yaparken Görev Yöneticisine baktım. CPU %100' lere fırlıyor. Görev Yöneticisinde Search bu sorun çıkınca askıya alındı yazısı çıkıyor. Bana Windows Aramayla alakalı gibi geldi. Bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Regeditten bazı şeyleri sil diyorlar sildim sorun düzelmiyor. Ve bu sorun denemelerimin büyük çoğunluğunda oluyor. Normal kullandığım pc' de kapalı olan hizmetlere bakarak yaptım. Yine aynı oluyor. Önceliğim nedenini bulmak, son çare olarakta "Yenile" yi sağ tıktan kaldırmayı düşünüyorum. "Yenileyi" kaldırmakla alakalı hiçbir konu bulamadım...

Anakartiniz acaba eski model mi..

İkincisi Ssd kullanmıyorsaniz Samsung evo Ssd tavsiyemdir.. 

Üçüncüsu sisteminiz eski ise Windows 10 kulanmamaniz.. İşlemci ve rem çok yiyor...eger mecbursaniz Ssd tavsiyem.. 

Aynı sorun amcamın pc si sinde de var.. Donanım yetersiz ve tüketim çok olduğu için sağ tık yapınca en az 30 saniye bekliyorsun.. 

• Like 1

bozart, 56 dakika önce yazdı:

Anakartiniz acaba eski model mi..

İkincisi Ssd kullanmıyorsaniz Samsung evo Ssd tavsiyemdir.. 

Üçüncüsu sisteminiz eski ise Windows 10 kulanmamaniz.. İşlemci ve rem çok yiyor...eger mecbursaniz Ssd tavsiyem.. 

Aynı sorun amcamın pc si sinde de var.. Donanım yetersiz ve tüketim çok olduğu için sağ tık yapınca en az 30 saniye bekliyorsun.. 

Pc eski ancak sorunun bu olduğunu sanmıyorum üstad. Sistem hazırlarken en sık karşılaştığım sorunlardan birisi oldu. Kullandığım sistemle, çalışma yaptığım sisteme aynı ayarları yapıyorum. Ancak hazırladığım sistemler de bu sıkıntı oluyor. SSD kullanıyorum. Ram 4 gb var. Ram temizleme özelliğini kullandığım zamandan bu yana Ram %30' lar da Cpu' da en fazla %50' ye çıkıyor. Deneme yaptığım sistemler de çok fazla oluyor... 

Ustalarım sanırım yanlış anlama var. Yenile tuşu donma sorunu kendi kurduğum sistemler de yok. Forumda paylaşmak için hazırladığım sistemler de oluyor. PC özelliklerinden olsa Masaüstü donarken başlat, bilgisayarım v.s kullanamam diye düşünüyorum. Yazdığım değerleri büyük yazılımlar kullanırken görüyorum. Boştayken cpu % 2-3 araı gidip geliyor. Ram' de %20-30 arası oluyor. Yine tekrarlayayım. Kullandığım sistemle alakalı bir sorun yok. Hazırladığım sistemler de bu sıkıntılar oluyor. Normal kullandığım sistemle hazırladığım sistemlerin tüm ayarlarını aynı yapıyorum. Bu sorun oluyor. 20 sistem üzerinde çalışıyorsam 15-16' sı bu sebeple çöpe gidiyor. Sanal pc, HDD kurulumunda değişmiyor. Ancak dün donma sırasında Görev Yöneticisine baktığım da, her donma olduğun da Windows Arama askıya alındı yazıyor. Bana Windows Aramayla alakalı bir sıkıntı gibi geliyor. Bugün temiz önyükleme dedikleri şeyi test edeceğim...

@hasan835 Üstadım modül yükleyicisini deneyeceğim. Ram temizleme özelliğinden çok memnunum. Normal de pek oyun oynatmazken, ram temizleyiciyi kullandıktan sonra ekrandaki yırtılmalar gitti. Tavsiye ettiğiniz yazılımı da indirdim. Sanal PC' de sistemi hazırladığım için ekran kartı sürücüsü olmuyor. HDD kurulumun da da aynı sorunları çıkarıyor. Araştırmalarıma göre yazılımsal bir sorun gibi görünüyor. Cevaplarınız için teşekkür ederim...

• Like 1