Jump to content

Bilgisayar çok Geç Açılıyor

sevenleraglamasin

Recommended Posts

Merhabalar benim bilgisayarım çok geç açılıyor. Windows başlatılıyor kısmında alt tarafta bulunan soldan sağa doğru akan bölüm benim bilgisayarım 25 kere gidip geliyorsonra açılıyor. Kimi arkadaşlarımın bilgisayarına bakıyorum 3 defa gidip geldikten sonra windows açılıyor. Bilgisayar işlemcisi benim pc çok altında olduğu halde. Bana yardımcı olurmusunuz. Harddiskimi komple sildim Sonra tekrar böldüm ve windows kurdum.

pc özellikleri işlemcim core2duo 2200, 1gb ram, 160gb sata harddisk, foxconn anakart

lütfen yardım edin.

Bilen Yok O Zaman

http://www.sordum.com/xpspeed/2008xc4f8g7z88/xpspeedv14.zip[/CODE]

şifre:

www.sordum.com

(görmek için üstünden imleçle geçin...

yukarıdakini denemenizi tavsiye ederim ama herhangi bir sorun çıkarsa sorumluluk sizindir.yani windows çökme gibi bir olay veya başka birşey olabilir gerçi ben bunu her bilgisayara yüklüyorum sorun olmuyor ama yinede uyarıda bulunmak iyidir..

Bilen Yok O Zaman

Bu kadar aceleci olma bence. Bunun birçok sebebi olabilir. Öncelikle işe hdd ve işlemci sıcaklıklarını ölçerek başla. Bu işi gören kolay kullanımlı küçük ve başarılı yazılımlar internette mevcut. Eğer sıcaklık değerleri çok yüksek değil ise bilgisayarının güç bağlantılarının kontrol et kabloların tam takıldığından ve bigişlerin esnek olmadıpından emin ol. Eğer bağlantıda da problem yok ise farklı bir Power Sub. takarak PC'yi çalıştır. Eğer yine olmaz ise önce ekran kartına daha sonra ise ram'leri kontrol et. En son hatayı ana kartta ara.

Diyeceksin ki herşeyi yazmışsın. Sadece yazdıklarına bakarak daha kısa, daha kesin bir çözüm yazmak çok zor.

Bu arada windowsun daha hızlı açılması için gerekli kayıt defteri ayarlarını da yapabilirsin, başlangıçta çalışan senin için gereksiz olan servisleri ve programları kapatarak da windows açılışını hızlandırabilirsin.

http://www.sordum.com/xpspeed/2008xc4f8g7z88/xpspeedv14.zip[/CODE]

şifre:

www.sordum.com

(görmek için üstünden imleçle geçin...

yukarıdakini denemenizi tavsiye ederim ama herhangi bir sorun çıkarsa sorumluluk sizindir.yani windows çökme gibi bir olay veya başka birşey olabilir gerçi ben bunu her bilgisayara yüklüyorum sorun olmuyor ama yinede uyarıda bulunmak iyidir..

[font=Comic Sans MS][color=#800080]Bu program Windows ortamında çalışıyor. Arkadaş ise windowsun geç açılmasından şikayetçi. [/color][/font]

bu arada benim yukarıdaki verdiğim program sadece yazılımsal bir sorun varsa düzeltir yani sıcaklıkları filan kontrol etmen gerekir ben direk yazılım olarak yardımda bulundum..birde sıcaklığı biosun kendi içindende kontrol edebilirsin ve bilgisayarında yerinden çıkmış parça varmı diyede kontrol et hardiskin data kablosu ile cdroom'unkinide değiştirmende yarar var belkide hardiskinin kablosunda sorun vardır ama dediğim gibi sorun yazılımla ilgili ise yukarıdakini indir kur ve çalıştırıp yaklaşık 3 dakika bekle sonra yazanları uygula...

Merhaba,

Benim de yeni aldığım ve vista ile gelen compaq presario CQ60Z-135ET dizüstüne vista yanına XP kurdum. İlk 4-5 açılışda sorun yoktu ama artık her açılışta windows yazısı ile uzun zaman geçiriyorum. Sorun ya kurduğum XP cd den yada donanımların sürücülerinden.

Kurulum sırasında kullandığım XP yi, en_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_vl_x14-73974 (MSDN nin sp3 lü ingilizce xp prof.) 'e nlite kullanarak sadece sata sürücülerini ekleyip başka bir değişiklik yapmadan(katılımsız kurulumlar, eklemeler yapma, v.b.) oluşturdum. Yani sadece standard cd ye sata sürücünü ekledim.

Siz hangi tür XP cd kullandınız?

Birde hangi donanıma hangi sürücüyü kurdunuz?

Donanımlarımızı bir karşılaştıralım.

anakart, işlemci, harddisk, görüntü kartı, ağ kartları (kablolu, kablosuz) ,ses kartı, kart okuyucu, touchpad, cdrom detaylarını verebilir misiniz?

ANAKART

North Bridge Intel PM45 Revision 07

South Bridge Intel 82801IM (ICH9-M) Revision 07

CPU Intel® Core2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

Cpu Socket Socket P (478)

Bu arada windowsun daha hızlı açılması için gerekli kayıt defteri ayarlarını da yapabilirsin, başlangıçta çalışan senin için gereksiz olan servisleri ve programları kapatarak da windows açılışını hızlandırabilirsin.

Bu program Windows ortamında çalışıyor. Arkadaş ise windowsun geç açılmasından şikayetçi.

yani ne demek istiyorsunuz? programın işe yaramıcağınımı söylemek istediniz?

evet windows ortamında çalışıyor ama açılışı hızlandırma ve çeşitli reg ayarları bu programda var.yani 30 saniyede açılan pcyi 20 belkide daha aşagılara çektiğini düşünün..yani yazılım olarak onun çok işine yarıcak bir program..

evet windows ortamında çalışıyor ama açılışı hızlandırma ve çeşitli reg ayarları bu programda var.yani 30 saniyede açılan pcyi 20 belkide daha aşagılara çektiğini düşünün..yani yazılım olarak onun çok işine yarıcak bir program..

Bildiğim kadarıyla bu program işlemci gücünü arttırıyor ve bilgisayarın o anlık performansını arttırmaya yardımcı oluyor fakat overlock yapılmış PC lerde bu durum işlemcinin yanmasına sebep olabilir.

Ayrıca program tekrar söylüyorum windows ortamına çalıştığı için PC açıkken performans arttırıyor windowsun açılmasını hızlandırmıyor.

Merhaba arkadaşım senin o açılış ekranında uzun süreli beklemenin 2 nedeni var 1.ci si hdd den yapar ikicisi ise modifiyeli xp kuruyorsan ondan kaynaklanır benim sana tavsiyem sade bir windows kur ve driverları güncelle ve herşey bittikten sonra bilgisayarım\yerel disk c:\windows\Prefetch klasörüne girip içindekileri komple sil korkma hiç bir problem olamayacak garanti benden :a: Arkadaşım ve şunu hiç bir zaman unutma herşeyin sadesini kullan sakın açılış hızlandırma programı yok speed booot falan kesinlikle kullanma. Derim tabiki özgürsün :D)

Bildiğim kadarıyla bu program işlemci gücünü arttırıyor ve bilgisayarın o anlık performansını arttırmaya yardımcı oluyor fakat overlock yapılmış PC lerde bu durum işlemcinin yanmasına sebep olabilir.

Ayrıca program tekrar söylüyorum windows ortamına çalıştığı için PC açıkken performans arttırıyor windowsun açılmasını hızlandırmıyor.

senin dediğin speedxp ve xpspeed yani bunda reg ayarları var hemde tamamına yakını ve açılışta yüklenen programlar gereksiz bileşenler hepsini kaldırır ayrıca konuşma balonları vs program bekleme sürelerini filan düzenler kısacası program anlık hızlandırma değil reg ayar programıdır kullandığınız rem ve işlemcilere göre reglerde mevcut yani ince ayar programıdır kısaca bilginiz yanlış..daha iyisi konuyu açan arkadaş kullanıp yorumlarını yazabilir..

yanılmıyorsam xp kullanıyorsun aynı sorun bendede var xpde oluyor şu an vistaya geçtim bunda çubuk üç sefer gidip açıyor sende xp kullanıyorsan vistaya geç düzelir zaten sisteminde vista çalışır

Merhaba,

Benim de yeni aldığım ve vista ile gelen compaq presario CQ60Z-135ET dizüstüne vista yanına XP kurdum. İlk 4-5 açılışda sorun yoktu ama artık her açılışta windows yazısı ile uzun zaman geçiriyorum. Sorun ya kurduğum XP cd den yada donanımların sürücülerinden.

Kurulum sırasında kullandığım XP yi, en_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_vl_x14-73974 (MSDN nin sp3 lü ingilizce xp prof.) 'e nlite kullanarak sadece sata sürücülerini ekleyip başka bir değişiklik yapmadan(katılımsız kurulumlar, eklemeler yapma, v.b.) oluşturdum. Yani sadece standard cd ye sata sürücünü ekledim.

Siz hangi tür XP cd kullandınız?

Birde hangi donanıma hangi sürücüyü kurdunuz?

Donanımlarımızı bir karşılaştıralım.

anakart, işlemci, harddisk, görüntü kartı, ağ kartları (kablolu, kablosuz) ,ses kartı, kart okuyucu, touchpad, cdrom detaylarını verebilir misiniz?

ANAKART

North Bridge Intel PM45 Revision 07

South Bridge Intel 82801IM (ICH9-M) Revision 07

CPU Intel® Core2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

Cpu Socket Socket P (478)

arkadaşım hangi xp kurarsan kur aynı oluyor ben çok denedim kurmadıgım xp kalmadı hebsinde aynı geç açıyor onun için vista kur artık bu yeni çıkan pc lerin donanımından herhalde vistaya göreki xpnin bot ekranını geç açıyor

• 2 hafta sonra ...

Windows açılışı hızlandıramıyorum. Aynı windowsu arkadaşın bilgisayarına kurdum 2 kere windows açılışı saydırıyor ve windows açılıyor benim bilgisayar 15 defa saydırıyor cevap bulamadım birtürlü. özellikleri birbiriyle aynı işlemcileri arkadaşınki p4 3,0 benimki core2duo 2,4

PATA veya SATA HDD lerde data kablosunu değiştirmek bu sorunu çözebilir. Daha evvel PATA HDD li bilgisayarımda açılış ekranı 32 tur atıyordu, kbloyu değiştirdim 4 turda açtı. Bunun gibi SATA HDD lerdede bu sorun olabilir. Birde HDD SATA yuvasına bakmaktada fayda var, SATA 1 mi diye kontrol etmek gerekli. Anakart BIOS güncellemelerini kontrol etmek, reset çekmekde bazı sorunları düzeltebilir.

biosa gir eternet kartını kapat düzelirse git bi eternet kartı al tak bilgisayarında dig tv kartı gibi kendini ethernet zanneden baska bi kart varsa ondanda olur xp ve vista cift eternet kartını desteklemez makine acılana kadar canı cıkar bilgine

• 5 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...