Jump to content

Erzurumlu ve bilgisayar

mavikiz

Recommended Posts

Erzurum'a bilgisayarýn daha yeni yeni gelmeye baþladýðý zamanlara ait bir anýyý Erzurum Kültür Kurumu Ýlköðretim Okulu'ndan Mansýr Tikici anlatýyor...

Bir iþyerine bilgisayar ve stok programý satýlýr. Teknik servis elemaný bilgisayarý iþyerine kurduktan sonra stok programýnýn kullanýmý ile ilgili bilgi verir ve ayrýlýr.

Aradan bir iki saat geçer, iþyerinden telefon:

"Kardeþim sizin anlattýðýnýz gibi yapirem fakat program düzgün çalýþmiir."

Teknik servis elemaný sorar:

"Nasýl yapýyorsunuz?"

"Senin anlattýðýn gibi."

"Hata ne?"

"Yazdýðým bilgiler kaydetmeme raðmen saklanmir."

"Ýþlem basamaklarýný tek tek anlatýn." <>

"Tamam" diyor ve baþlýyor anlatmaya...

"Programý açirem. Malýn adý bölümüne adýný, adedi bölümüne adedini, birim fiyatýný vb. yazirem. Hepsini yazdýktan sonra senin anlattýðýn gibi kayýt bölümüne basirem Ekrana bir yazý geliir:

Kaydetmek ister misiniz?

E / H

yazýsý çýkir. Ben de diyirem Hee...".

not : erzurumlu varsa lütfen kýzmasýn

bende bayburtluyum yakýn kültür ve lehcelere sahibiz gerçekten güzel

tofaþtaki müþteri temsilcisiyle erzurumlu arasýndaki konuþmadan haberiniz varmý temsilci sabrýndan dolayý ödül alýyor isterseniz upload ederim yaþanmýþ bir olaydýr fakat içinde baya baya küfür var B)

bir gün istanbulda erzurumlunun biri bir arabanýn önüne çýkmýþ aniden sürücü zor þer durmuþ ve çýkmýþ arabadan baþlamýþ baðýrmaya erzurumlu hiç istifini bozmadan neye feniçirsen ( neden bðýrýp duruyon veya çýrpýnýp duruyon ) demiþ adamda sabah sabah bide turiste çattýk der ve gider

yine bir gün erzurumlu bir bayan kýrmýzý ýþýkta geçerken trafik polisi görür ve baðýrýr hop nereye gidiyorsun

bayanda döner ve cevap verir seen ne gaynatama gidirem

B)

Erzurumlunun biri cami avlusunda abtest alýyormuþ

o sýrada yanýnda geçen arkadaþýna

-ula hessen nereye gidisen?

-kerxaneye gidirem

-ula dur içi reçat namazumi kilayim da bende gelem

B)

erzurumlular kýzmasýn sadece yaþanmýþ olay

Erzurumlunun biri cami avlusunda abtest alýyormuþ

o sýrada yanýnda geçen arkadaþýna

-ula hessen nereye gidisen?

-kerxaneye gidirem

-ula dur içi reçat namazumi kilayim da bende gelem

:)

erzurumlular kýzmasýn sadece yaþanmýþ olay

:):lol:

Erzurumluya "Dadaþ" denir. "Dadaþ", yiðit, sözü özü doðru olan adamdýr.

Çay Karadeniz'de yetiþir, Erzurum'da içilir dense yanýltýcý olmaz. Erzurumlu çok çay içer ve de kýtlama içer, yani kelle þekerini ya da sert kesmeþekeri dilinin altýna sýkýþtýrýp çayý öyle içer, bardaktaki çay bitince, þeker de erir.

Erzurum'da "çay koymak" diye bir deyim yoktur, "Çay dökeyim mi?" ya da "Tazeleyeyim mi?" diye sorarlar.

Erzurum'un meþhur yemeklerinden biri "lor dolmasý"dýr. Pazýya benzeyen ve yörede "evelik" denen bitkinin geniþ yapraklarý hafifçe haþlandýktan sonra içine taze "lor peyniri" ile bulgur karýþtýrýlarak sarýlýr; tuz biber ekilir, güveç içine dizilip yeteri kadar su eklenerek piþirilir, üzerine yað dökülerek yenir.

Erzurum'un halkoyunu bar'dýr, 12 çeþit bar vardýr.

BÝR Erzurum türküsü:

"Huma kuþu yükseklerden seslenir/Yar koynunda bir çift suna beslenir/Sen aðlama kirpiklerin ýslanýr/Ben aðlim ki belki gönül uslanýr/Sen bað ol ki ben bahçende gül olim/Sen efendim ben kapýnda gül olim/Layýk mýdýr yanim yanim kül olim/Goy desinler bu da bunun guludur.

yukardaki fýkrayý okuyan erzurumlular kýzýnca bu yazý ile ferahlasýnlar diye...

sevgi ve saygýlarýmla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...