Jump to content

Bilgisayarı Kapatınca Uzunca Bir Süre Açamıyorum

builder

Recommended Posts

Bilgisayarımı kapattıktan sonra tekrar açmak için powera bastığımda bilgisayar 3 sn kadar kadar çalışıp daha ekranda birşey görmeye fırsat kalmadan hemen kapanıyor. Kasanın arkasındaki güç kaynağı düğmesini kapalı konuma getirirsem 45dk. -1 sa sonra bilgisayarı tekrar açabiliyorum. Sorun ne olabilir.

Anakart:

CPU Türü AMD Athlon XP, 1050 MHz (10.5 x 100)

Anakart Adı Asus A7V600-X (6 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)

Anakart Çipseti VIA VT8377 Apollo KT600

Sistem Belleği 768 MB (DDR SDRAM)

BIOS Türü Award Modular (06/28/05)

İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM1)

İletişim (COM ve LPT) ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:

Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce FX 5200 (Microsoft Corporation) (128 MB)

3D-Hızlandırıcı nVIDIA GeForce FX 5200

Çokluortam:

Ses Bağdaştırıcı C-Media CMI8738/C3DX Audio Device

Ses Bağdaştırıcı VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Arkadaşlara katılıyorum p.supply olma ihtimali çok yüksek fişleride 3 'lü priz kulanıyorsanız bunlarada bakın gevşeklik varmı kabloları iyice kontrol edin benimde aklıma bu geldi kolay gelsin saygılar ..

İlginç bir noktayı daha belirtmek istiyorum. Bilgisayar açıkken tıkır tıkır çalışıyor. 20 saat açık kaldığı oldu. Fakat kapattıktan sonra hemen açamıyorum işte .

Bilgisayarı açamadığım zaman diliminde harddiskten güç kablosunu çektiğimde bilgisayar çalışmaya başlıyor. Tabi harddisk olmadığını uyarısını veriyor sonra. Sorun belki harddisktedir deyip yeni bir hdd aldım. Sadece ilk kullandığımda sorun çözülmüş gibi görünüyordu ilk birkaç saatte. Sonra format atmam gerekti. Ve ondan sonra eskiye döndü.Belki de güç kaynağı yeterli gelmiyor.Bilemiyorum.

Ayrıca bekleme moduna tıkladığımda da bilgisayar kapanıyor. Bu kapanmanın normal kapanmadan tek farkı windows kapatılıyor yazmaması.

Hepinize çok teşekkür ederim. Burak efe arkadaşım, dediğini yaptım birşey değişmedi malesef. İlgine teşekkür ederim. Sanırım daha güçlü bir güç kaynağı almalıyım ama bu özelliklerdeki bir bilgisayar için verilecek paraya da yazık olur sanırım. İyisi mi böyle idare edeyim.

power supply yani güç kaynağında sorun var . Sanırım değiştirsen iyi olur. Daha sonraları anakarta kadar sorun yapabilir yani bozabilir.

power supply yani güç kaynağında sorun var . Sanırım değiştirsen iyi olur. Daha sonraları anakarta kadar sorun yapabilir yani bozabilir.

İyi güç kaynakları 100 ytl nin üstünde ama sen 400 wattlık frisby alabililrsin. Bunlar fena değil

aynı sorun bende de oluyor fakat kısa süreli öyle bir durumla karşılaştığında bilgisayarın fişini çekip 3-5 sonra açmayı dene istersen eğer o şekilde açabilirsen anakartta sorun vardır benimki maalesef öyle

aynı sorun bende de oluyor fakat kısa süreli öyle bir durumla karşılaştığında bilgisayarın fişini çekip 3-5 sonra açmayı dene istersen eğer o şekilde açabilirsen anakartta sorun vardır benimki maalesef öyle

Fişi çekiyorum, anakarttan güç kablosunu çekiyorum, herşeyi deniyorum. Ama yine de en az bir 45 dk beklemem gerekiyor.

Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Kaedeş sendeki sorunun aynısı bendede var. Neyapcan biliyormusun, PC açılmazsa önce prizden fişi çek, sonra PC açma düğmesine bas ve anakartta ve powerde kalan elektriği boşalt ( Tabi akım kaldıysa boşalıyor). Sonra Powerin kaplosunuda çıkart, bundan sonra yapman gereken o powerin üstündeki elektrik verdiğimiz uçları elle akımı kendine çekmiş oluyorsun. Bide son olarak, ekran kartına bağlı olan monitör kablosunuda çıkart ve o uçlarada dukun. Son olarakta kabloları takmadan tekrar açma düğmesine bas. Artık powerin kablosunu ve monitörün kablounu takabilirsin. Büyük bir ihtimalle senin kasadada akım kaçağı olur buda PC nin kısa devre yapmasını sağlıyor PC açtığında monitöre görüntü gelmiyor, sadece kasa boşa çalışıyor. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bu dediklerimi mutlaka dene. :D Sonrada bi cvp verirsin.

Prizden fişi çek

PC açma düğmesine bas

Power supply'ın kablosunu çıkart kasadan ve uçlarına dokun.

Monitör kablosunu ekran kartından çıkart ve uçlarına dokun.

Tekrar açma düğmesine bas. Daha sonra kabloları geri tak ve çalıştır.

Yanlış anlamadım değil mi?

Şu anda bilgisayar üzerinde bir çalışma yapmam gerekiyor. O yüzden kapatmaktan korkuyorum ama gece yatarken deneyip cevabı yazarım. Çok teşekkür ederim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...