Jump to content

Eski Bilgisayarımı Yukseltmeye çalışıyorum Yardım

dosto

Recommended Posts

merhaba

elimde eski bir bilgisayar var anakartı biostar m6vlq , işlemci intel celeron 800 Mhz. benbu bilgisayarı biraz düzeltmek istiyorum celeron 1100A işlemci buldum, biostar ın sitesinden baktım anakart 1 gb a kadar sd pc133 ram destekliyor ama işlemci bakımından sorun olurmu sizce,2 x 512 pc133 sd ram takabilirmyim bu makinaya .

bide bunda Trident Blade 3D Core diye bir onboard grafik kart var özellikleri nedir aradım bulamadım bunun hakkında bilgisi olan varmı. kaç mb a kadar yukseltebilirim bu grafik kartı, şimdi 8 mb görünüyor ekran kartı. yoksa bide ekran kartımı bulmam lazım ?

intel P3 1400 512 133 Pentium 3 takabileceğin en iyi işlemci bu

39 ytl bu adresden bu işlemciyi bulabilirsin

TWİNMOS 512 MB PC 133 SD-RAM

49 ytl tanesi bu adresden bulabilirsin

ekran kartına gelince MX serisi bir ekran kartı bulman lazım mesela

GEFORCE 2 MX400LP 64MB gibi bunuda

Please register to see this content.
30 liraya bula bilirsin

bu hale getirmenin bedeli ise sana 170 liraya patlar fantazi yapıyorsan bilmem ama bunun üsdüne 150 lira daha koyup celeron makina toplaya bilirsin. yada 2 inci el bi p.4 makinayı 200 ytl civarına bulabilirsin karar sana kalmış

yardımın için teşekkürler. evde çalışır durumdaki bilgisayarı biraz düzeltmeye çalışıyorum sadece. benim merak ettiğim asıl konu işlemciyle ram arasında nasıl bir uyum var yani anakart 1 gb destekliyor ama bi yerden okudum işlemci p3 1000 mhz nin altında olursa 512 rami görmez diye varmı böyle bişi acaba. celeron 1100 512yi görürmü onu merak ettim. bakayım eğer ucuza kapatabiliceksem evde ikinci bilgisayar olarak kullanmayı düşünüyorum

Kardeş ben seni çok iyi anladım. pc yi şöyle hafiften toplayarak bütçene göre bir yükseltme yapmak istiyorsun ama pc piyasası şu anda tam senlik durumda. sana yapacaklarını söylüyorum şimdi! önce kasan idare edecek durumdaysa içindekileri ucuza toplaman gerekecek. önce bir tane pc parçası satışı yapan dükkan bulacaksın. kuytuda ve sakin yerdeyse zaten fiyatları doğal olarak uygundur. kira,elektrik..vs giderleri az olduğundan. neyse şimdi bu dükkana girip kısıtlı bir bütçenin olduğunu ve buna uygun yeni nesil bir kaç parça almak istediğini söyleyeceksin. aynı kasanın içine; power suply 15tl+ dual core işlemci ~2.1ghz 90tl+düşük sınıf bir destekleyen anakart 60tl gibi+ ddr2 600mhz 1gb ram 60tl topluyorsun. sora ekran kartına gelince çoğu onboard ve 64 veya 128mb oluyor almana gerek yok. yani bu haliyle sendeki pcden kat kat üstün oluyor. ve fiyatı toplamda ilden ile değişir şekilde 200tl~250tl civarında olacaktır. ha yok extreem bişe olsun diyorsan gidiyosun apple bayine veriyosun 9bin tl ve 8 çekirdekli bir mac alıosun 105 ekran monitoruyle paşalar gibi takılıosun :( hayali bile güzel değilmi. herkesin olur inşallah... amiinn :(

yardımın için teşekkürler. evde çalışır durumdaki bilgisayarı biraz düzeltmeye çalışıyorum sadece. benim merak ettiğim asıl konu işlemciyle ram arasında nasıl bir uyum var yani anakart 1 gb destekliyor ama bi yerden okudum işlemci p3 1000 mhz nin altında olursa 512 rami görmez diye varmı böyle bişi acaba. celeron 1100 512yi görürmü onu merak ettim. bakayım eğer ucuza kapatabiliceksem evde ikinci bilgisayar olarak kullanmayı düşünüyorum

arkadaşım cpu ile alaksı yok eger snigle side ise bellek yuvaların 521 i 256 gorur double side ise 512 yi 512 goruru intal i815 ise chipsetin 512 gorur vis yı hatırlamıyorum:D 512 rm le dene istersen 8chip 512 yi gormeyebilir ama 16 chip olanı hepsi goror ama piyasada yoktur

Arkadaşlar anakart uymlu olabilir ama mhz hızı yönünden pc rami görse bili verim alamassın double side bu uyum sorunu yaratır hem hadi ramle işlemciyi yükselttin pekala ekran karı da pc'nin hızlı çalışmasını sağlar bi de onu değitirmek zorun da kalcaksın...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...