Jump to content

Efsaneleşmiş Bilgisayar Bileşenleri

demonnnn

Recommended Posts

Bu gün bir arkadaşın ilk değiştirdiğiniz bilgisayar parçası neydi topiğini gördüm ve aklıma hemen bu geldi çok uzun süre kullandığınız size sorun çıkarmadan uzun yıllar iyi bir performas veren bilgisayar bileşenlerini hatırlayın bakalım

ben örnek olarak başlayım mesela Fx 5200 ekran kartı 2001 yılında alıp 2007 yılına kadar tam 6 yıl lafın gelişi eşek gibi kullandım ve bu tarihe kadar banamısın demedi sizde maziye bir dönün bakalım :p

P4 1.7 GhZ İşlemci

128 MB Ram (32 sini de ekran kartı yiyordu zaten :))

32 MB SiS Ekran Kartı (on Board)

40 GB HDD

İlk aldığımda böyleydi sene 2002 de şimdi üstünde sadece 1 GB ram ve 160 GB Harddisk değişikliği var hala taş gibi...Tabi artık pek kullanmıyorum onu ama neyse...

Yıl 2005 ilk defa kapağı açılacak PCnin o da bir teknikere nasip oldu kapağı açtığında içeride bitkilerin yetişebileceği bir ortamın hazır olduğunu söylemişti bana.Ayrıca Çorum'a ******ürdüğümde içine kertenkele kaçmıştı.Ve herkes bilgisayara birşey olur mu derken ben içindeki kertenkeleye acımıştım ki nitekim öyle oldu kertenkele oradan dümdüz bir şekilde çıktı...Garibim az dayağımı yemedi az işkenceme mahrum kalmadı.Ama hala gıkını çıkarmadı tek sorunu normal bir pc ye göre biraz fazla ses çıkartıyor.O da 7 yıllık fanından...

p4 3.0 işlemci..

gerçi ömrü çok fazla olduğundan değil

sadece 4. yılında ama işkenceye dirençli çıktı..

birgün kasayı açtığımda işlemci fanının üzerinde halı benzeri bişey olduğunu gördüm

toz olduğunu farketteikten sonra temizlemeye karar verdim..temizleyemedim (tozlar yapışmış)

üstelik soğutucuyu geri takarken bacağını kırdım..haliyle artık soğutamıyordu

milletin pc 65 c de reset atarken 85 derece oyun oynadım gık demedi..

3,93 ghz e overclok ladım sorun olmadı(daha fazlasınıda anakart desteklemedi)

bende üstün hizmetlerinden dolayı yeni bir soğutucu ile ödüllendirdim kullanmaya devam ediyorum..

aramız hala iyi (Allah bozmasın)..bazen 7/24 açık oluyor :)

Güzel bir konu doğrusu.Hoşuma gitti :)

256 Mb Sd-Ram

64 Mb Ekran Kartı

40 Gb Hdd

P4 1.6 GHz İşlemci

Doğum Tarihi:2002.Hala hayatta ama kullanmıyorum.Ama çalışır durumda yani.

Şimdiki ise;

2048 Mb Ddr2/3 Ram(Nasıl olduğunu sormayın anakart ikisinide destekliyor :))

512 Mb Ekran Kartı(HD 3850)

500 Gb Hdd

P4 3.0 GHz(Core 2 Duo)

Bu sistemiminde kaldırmadığı şey yok.

Intel Celeron 433Mhz işlemci

P4 1.7 GhZ İşlemci

curo 2 duo

genellikle intel işlemcili bilgisayarlar

celeron işlemcili pc ilk göz ağrısı atmadım bozuldu bakalım 2 el piyasında parca bulursam hayata dönderecem :)

yıl 1992; 8086 cpu, 5,25 floopy, 20mb hdd, monocrom ekran, çatı arasında biyerlerde duruyo, bassam düğmesine eminim çalışır.

Aynen taş valla 80486 4mb ram 200mb hdd svga ekran Turbo 60MHZ:D Hala banamısın demez çalışıo Dos 6.22 Win 3.1 :)

celeron 400 lü bişeydi

32 mb ram

cd rom

on board ekran kartı

8.4 gb hdd

14 lü bişe ekran monütör

casper di markası

sorunsuz çalısıyordu sonra anakartı kasadan cıkardım kasayı attım bilgisayar masasına anakartı monte ettim o sekildede 1 yıl kullandım sonra anakart bozuldu ...

windows 98 vardı üstünde ...

Mac/Apple 512k HDD yok FDDden çalışıyor.... ama hala çalışıyor... 85 üretimi bu makine halen bir köşede durur ve açılış sesi halen beni cezbeder...

Saklamakla çok iyi yapmışsın geçen gün bir arkadaşın evine gittiğim de ilk kendi topladığım pc mi gördüm el değiştire el değiştire bu arkadaşa gelmiş içim buruldu :) ilk emeğim ilk göz nurum böyle klasik şeyleri saklamak güzel bir düşünce

Aynen taş valla 80486 4mb ram 200mb hdd svga ekran Turbo 60MHZ:D Hala banamısın demez çalışıo Dos 6.22 Win 3.1 :)

bende de o tarz bişeyler vardı.

o zamanlar çocuğuz tabi. bilgisayarımın bişeyi yetmiyordu (ne olduğunu hala bilmiyorum) dos ta

"ren c:\autoexec.bat c:\autoexec.bak" benzeri birşey yazardım. bu da bir tur tilt oyununun açılmasını sağlardı.

bir gün bozdum babam 4 mb ram ile cdrom (sadece müzik cd si içindi ama o zamanlarda da cd yoktu) taktırmıştı tamire gittiğinde,

gelince dünyam değişmişti :)

konu çok güzel akadaşlar nostaljik oldum valla...

P2 + 128MB SD Ram (kuzenim 64MB'ını çarptı 64MB kaldı :')) bende çok ya) + Onboard Ekran Kartı + 4.7GB HDD + 14" Monitör

2002'de almıştım kaliba, 1.5 Yıl bendeydi ama 3 ay kullanabildim bende olduğu zamanın büyük bi bölümünü yatarak geçirdi kendileri..

P3 550 GHZ (550 serisinde L1 ve L2 cache bellekler çıkmıştı.)

Gigabayt anakart

64 mb Ram

16 mb ekran kartı

15 inch vestel monitör

bu bilgisayar hala duruyor. Kasa prpgram kullanıyorum. İşlemci fanında sanırım sorun var dönmüyor ama makinada herhangi bir sorunda yok sessiz sakin kendi halinde bir bilgisayar fansızda çalışırım diyor :) bu bilgisayarı ben 2002 yılında almıştım fiyarı 1200 ytl civarındaydı :))

Pentium 3 550 mhz İşlemci

A-Bit Anakart

128 Mb Sd Ram

32 Mb 3D ekran Kartı

13 gb harddisk

15 inç Monitör

klavye

mouse

hopörler

creative Ses Kartı

sene : 13.02.2000

Halen Makıne Duruyor Ve Çektiğim DÜğünleri Avermedia Tv Kartı İle Bilqisyara Aktarıyom :) Sonra CORE2 DUOlu Makıne İle Montajlıyorum.

ESKİ:

Pentium III

256 MB Ram ( Sdram)

20 Gb HDD

15" Monitör

32x Cd Rom

32 Mb Ekran Kartı

ŞİMDİ:

QuadCore QX9770 3.2 GHz

4 Gb Ram

1024 Gb HDD

24" Full Hd Lcd Monitör

Zotak 9800 Gt Ekran Kartı

HighPOWER 1200 Güç Kaynağı

Asus Striker Formula II Anakart

Dual DVD-RW

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...