Jump to content

FlaŞ BelleĞİ Cd Rom Olarak Kullanmak İstİyorum

herness

Recommended Posts

değerli TNCTR Lİ ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM FLAŞ BELLEĞİ CD ROM OLARAK KULLANMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

DİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

cd rom olarak kullanmakla anlatmak istediğin nedir

açıklarsan daha iyi yardımcı olabiliriz

virusten korunmak içinse bazı flash belleklerde disketteki gibi veri kopyalamayı engelleyen bir düğme vardır o tip flashlardan alırsan

işini görebilir

• 1 yıl yıl...

arkadaşlar ben multiboot usb yaptım ..ve dosyalarımın virüs ve silmeye karşı koruma altına almak için flash belleği cd rom olarak yapmaya karar verdim.ama nasıl yapacağımı bilmediğim için internette araştırma yaptım buluğum bir kaç sonucu size aktarmak istiyorum..mesela sandisk 4 gb flash bellek oluyormuş ana dosyaların bulunduğu bölüm ü pc cd rom olarak görüyotmuş.UFDutility adındaki program flash belleğe gömmek için yapıulan bir programmış.bu programla bir iso dosyasını yazdırabilirmişiz. bende sandisk 4 gb var ama bir türlü yapamadım .nese birazcık daha araştırma yaptım.sonuç olarak bunu buldum .ufdutility i sonuç veriyor,ama flash belleğinin u9 özelliği olması lazımmış.u9 özelliği olmayan flash bellek ufd utility programı zaten görmez.flash belleğinizin u9 özelliği varsa yapımı çok kolaydır.nese yapan arkadaşlara başarılar..batmanlife multiboot usb (muzaffer şanlı)

bu konuda (u3 vs. vs.) baya çalıştım. öncelikle şunları bilmek gerekiyor: u3 destekli flash disklerde sistem cd rom şeklinde başlatılıyor doğrudur. bunun içindeki imajı ise sadece "gonzor" yarıdımı ile değiştirebiliyoruz. ararsan gonzoru bulursun çok kolaydır bulması. ama benim kendi modifiye ettiğim u3 var henüz bitmediği için paylaşmıyorum. u3 desteği olmayan yani kingston ve sandisk harici tüm flash disklerde (neredeyse tüm) UFDutility işe yarıyor. istediğimiz bir bölümünü cdrom haline dönüştürebiliyoruz.

gelelim karmaşık durumlara. gonzor kullandığında malesef (yani u3 desteklilerde) cdrom harici kalan belleği kullanamıyoruz. yani 4gb sandisk imiz var ise 1 gb cdrom yaptıysak 3 gb açılmıyor birdaha.. ama UFDutility desteklilerde bu tarz sorunla karşılaşmadım. ayrıca nedendir bilmiyorum u3 destekli olan flash a ön yüklemeli hangi dvd yi yada cd yi attıysam açılışta boot olmadı...

bence en basidi: 24-35 tl arasında 8 gb lık yada 4 gb lık SD flash "kart" alıp buna atmak. hem ucuz bir yöntem hemde ucuz yöntem :))

buda benim u3 modifiye görüntüm

[img]http://fc07.deviantart.net/fs71/f/2010/042/b/7/u3_modifiye_by_kediceblog.jpg[/img]

[quote name='kedice' date='11 Aralık 2010 - 12:16 ' timestamp='1292066762' post='924674']
..
gelelim karmaşık durumlara. gonzor kullandığında malesef (yani u3 desteklilerde) cdrom harici kalan belleği kullanamıyoruz. yani 4gb sandisk imiz var ise 1 gb cdrom yaptıysak 3 gb açılmıyor birdaha.. ama UFDutility desteklilerde bu tarz sorunla karşılaşmadım. ayrıca nedendir bilmiyorum u3 destekli olan flash a ön yüklemeli hangi dvd yi yada cd yi attıysam açılışta boot olmadı...
..
[/quote]
Gerçi konu güncel değil (açıldığı tarih yaklaşık 2 yı öncesi..) ama kedicenin alıntısını yaptığım bölümdeki gonzor kullanım sonuçlarına ait açıklamalarının kendi deneme ve gözlemlerime göre tam doğru olmadığını belirtmek istedim.
1-Flash belleğin cdrom bölümü dışında kalan kapasitesini normal depolama flash bellek olarak kullanabiliyoruz. Bunu u3 özellikli Sandisk (Cruze) flash bellekler için kesin söyleyebilirim. Ama diğer markalarda denemem olmadı.
2-Yine benim kullandığım Sandisk Cruze flash belleklerde gonzor ile hazırlanan boot imajları bazı anakartlarda boot olmasada bazılarında -en azından benim denediğim asus anakartlarda ve bazı marka/model anakartlarda- boot olabilmektedir. Ama örneğin Dell laptopumda ne kadar denediysemde bu boot olayını gerçekleştiremedim.
Kedice bahsetmemiş ama üçüncüsü olarak şunuda belirtmek isterimki u3'lü belleklerde büyük boyuttaki(650-700mb üzeri..) imaj dosyalarının gonzor ile imaj yüklenmesi ve dolayısıyla boot cdromu hazırlanması mümkün olmuyor.
Faydalananlar olabilir düşüncesiyle belirtme gereği duydum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...