Jump to content

Bios Ayarları

ysf_09

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bir arkadaşımın bilgisayarına format attım... Format atarken sanırım bios ayarları çok kurcaladım... format attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra direk açılmıyor... hep her seferinde f1 yada del seçeneği çıkıyor... f1 e basarak açılmak zorunda kalıyor... bunu nasıl düzeltebilirim... (intel pentium 4)

Biosa gir ayarları default yap düzelir. Saatin va tarih ayarlarını yeniden gir. Eğer düzelmezse anakart pili bitmiş olabilir. Birkaç ihtimal daha var ama senin sorunun muhtemelen birinci durumdur.

arkadaşım önce cevabın için çok teşekkürler ama biraz daha detaylı anlatabilirmisin... önce sorun yoktu... format atmadan önce hani cdroom birinci sıraya getirmek lazımdı ilkinde tam olmadı sonrada bende ordaki herşeyi cdrooma ayarladım... ve sorunun bu yüzden oldugunu düşünüyorum... dediğim gibi sadece bilgisayarı açtıgımızda direk değilde f1 basarak açıyoruz...

arkadaşım önce cevabın için çok teşekkürler ama biraz daha detaylı anlatabilirmisin... önce sorun yoktu... format atmadan önce hani cdroom birinci sıraya getirmek lazımdı ilkinde tam olmadı sonrada bende ordaki herşeyi cdrooma ayarladım... ve sorunun bu yüzden oldugunu düşünüyorum... dediğim gibi sadece bilgisayarı açtıgımızda direk değilde f1 basarak açıyoruz...

Anakatın markasını ya da bios türünü söyler misin?

Ayrıca bootların hepsini cd-rom yaparsan windowsu açamazsın. Boot sırasını şöyle yap

First boot cd-rom

Second boot hdd

yap. Ayrıca makinenin saat ve tarih ayarları yanlışsa ya da yanlışlıkla voltage ayarlarını ya da o.c ayalarlarını oynadıysan buna benzer hatalar verebilir.

F1 tuşunun yanında continue default settings or enter bios dell gibi birşeyler mi yazıyor.

kardeş F1 istemesinin birçomk sebebi olabilir. biosu default ayarlara çekmek için bios türüne göre davranmak gerekir. ama sana şöyle soyleyeyim eğer biosa girdiğinde arkaplan mavi renkteyse sağ taraftaki menülerde load setup defaults diye yazar ona girip onayladıktan sonra F10 tuşuyla kaydedip çık... eğer gri arkaplan ve mavi bir menu cubuğu varsa ensondaki exit menusunde yine load setup defaults diye görürsün. seçip onayladıktan sonra save & exit yaparsan bios ayarları sıfırlanır.. yok eğer sıfırladığın halde yine aynı hatayı veriyorsa makinede disket sürücüsü göremiyorsada bu uyarıyı verebilir. diğer yandan arkadaşımızın dediği gibi cpu ayarlarıyla oynamış olabilirsin ama buda biosu defaulta çektinmi düzelir. bir diğer ihtimalde harddiskin smart özelliğinden olabilir... ama eğer dediklerim sorununu çözemediyse ekran üzerinde yazan yazıların hepsini bir kenara not edebilirsen veya resim çeker ve bize yollayabilirsen daha rahat yardımcı olabilirz.... umarım faydalı olur...

kolay gelsin...

bak once bıosa gır orda f1 hatasını bul onu disable yap duzelır .......

Anakatın markasını ya da bios türünü söyler misin?

Ayrıca bootların hepsini cd-rom yaparsan windowsu açamazsın. Boot sırasını şöyle yap

First boot cd-rom

Second boot hdd

yap. Ayrıca makinenin saat ve tarih ayarları yanlışsa ya da yanlışlıkla voltage ayarlarını ya da o.c ayalarlarını oynadıysan buna benzer hatalar verebilir.

F1 tuşunun yanında continue default settings or enter bios dell gibi birşeyler mi yazıyor.

anakartın markasını bilmiyorum maalesef arkadaşıda aradım o da bilmiyor... formattan önce cdroom yapmıştım sonra sanırım hepsini ilk seçenek yapmıştım... yani flopy buna benzer bişeydi... saat tarih herşey normal... pcde hiçbir sorun yok... sadece başlarken f1 e basmamız gerektiğini söyleyen bir yazı çıkıyor... yazıyı tam hatırlayamıyorum...

arkadaşlar anladıgım kadarıyla default yapınca düzelicek... peki biri bana nasıl default yapacagımı tarif edebilir mi...

kardeş F1 istemesinin birçomk sebebi olabilir. biosu default ayarlara çekmek için bios türüne göre davranmak gerekir. ama sana şöyle soyleyeyim eğer biosa girdiğinde arkaplan mavi renkteyse sağ taraftaki menülerde load setup defaults diye yazar ona girip onayladıktan sonra F10 tuşuyla kaydedip çık... eğer gri arkaplan ve mavi bir menu cubuğu varsa ensondaki exit menusunde yine load setup defaults diye görürsün. seçip onayladıktan sonra save & exit yaparsan bios ayarları sıfırlanır.. yok eğer sıfırladığın halde yine aynı hatayı veriyorsa makinede disket sürücüsü göremiyorsada bu uyarıyı verebilir. diğer yandan arkadaşımızın dediği gibi cpu ayarlarıyla oynamış olabilirsin ama buda biosu defaulta çektinmi düzelir. bir diğer ihtimalde harddiskin smart özelliğinden olabilir... ama eğer dediklerim sorununu çözemediyse ekran üzerinde yazan yazıların hepsini bir kenara not edebilirsen veya resim çeker ve bize yollayabilirsen daha rahat yardımcı olabilirz.... umarım faydalı olur...

kolay gelsin...

yukarıdaki yazıyı okkursan sanırım nasıl default yapacağını bulabilirsin...

eminimki birazcıkta olsa ingilizceden anlıyorsunuzdur.. F1 hatası veriyorsa yanında mutlaka hatanın neyden kaynaklandığı da yazıyodur.. hatanın neyden kaynaklandığını söylerseniz yardımcı oluruz.. yok ben o kadarcık ingilizceden de anlamıyorum diyorsanız orda yazanın ne olduğunu söyleyin bize ona göre yardımcı olalım...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...