Jump to content

Internete Bağlı Bilgisayardan Başka Bilgisayara

dry

Recommended Posts

dağıtıcı kullanman lazım yok eğer almak istemiyorum diyorsa alt kattaki bilgisayara modemin usb portundan bağlayacaksın

alt kattaki usb den(alttaki bilgisayar bağlı da) bağlanınca diğer bilgisayarın ağ kablosu benim kasaya mı bağlanıcak

modeme yakın olan bilgisayar USB den diğeride Ethernet üzerinden bağlanırsa birbirinizi görebilirsiniz.Eğer bilgisayarlar birbirini görmezse grup adları aynı olması lazım. Yani bilgisayarım sağ tuş özellikler bilgisayar adı çalışma grubu yazan yere aynı isim verilecek her iki bilgisayarada. tekrardan bağlanmazsa ip sabitleyeceksiniz dinamik ip atamanız lazım.

modeme yakın olan bilgisayar USB den diğeride Ethernet üzerinden bağlanırsa birbirinizi görebilirsiniz.Eğer bilgisayarlar birbirini görmezse grup adları aynı olması lazım. Yani bilgisayarım sağ tuş özellikler bilgisayar adı çalışma grubu yazan yere aynı isim verilecek her iki bilgisayarada. tekrardan bağlanmazsa ip sabitleyeceksiniz dinamik ip atamanız lazım.

kafam karıştı

şimdi toplam 3 bilgisayarla internete bağlanmak istiyorum.

2' siyle (1.si alt kattaki usb ile bağlanıyor modem orada 2. üst katta ağ kablosuyla bağlanıyor ) bağlanıyorum 3. bilgisayarla nasıl bağlanıcam onu soruuyorum? dağıtıcı yada switch olmadan :rolleyes:

modemin kaç portlu? Modeminde 4 yada daha fazla port varsa ona göre 5 bilgisayar bağlayabilirsin. Modemler zaten switch görevi görüyor ayrıca switch hub vs. almana gerek yok.

anladığım kadarıyla modemde 1 usb 1 ethetnet çıkışı var. 3.bilgisayarı internete bağlamak istiyorsun. 15 tl ye 5 portlu bi swich al en kolay yolu bu

kafam karıştı

şimdi toplam 3 bilgisayarla internete bağlanmak istiyorum.

2' siyle (1.si alt kattaki usb ile bağlanıyor modem orada 2. üst katta ağ kablosuyla bağlanıyor ) bağlanıyorum 3. bilgisayarla nasıl bağlanıcam onu soruuyorum? dağıtıcı yada switch olmadan :rolleyes:

Arkadaşım sanırım Modem tek portlu. Yani bir USB bir de ethernet çıkışı var. Modemin sahibi USB den bağlanıyor sen ethernet çıkışından ve aynı apartmanda bir kişidaha bağlanmak istiyorsunuz.

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle sıralanabilir.

1- Bir adet arkadaşlarında dediği gibi çok potlu dağıtıcı alacaksınız. Bunu Modemin tek ethernet çıkışından dağıtıcıya bağlayacaksınız.(Dağıtıcılar genelde 4-8... diye gider ikili üçlü falan bulmak biraz zordur)mesela 4lü almışsanız 1. port modem den gelen kablo için diğer 3 portada sizler bağlanacaksınız. Burda dağıtıcıyı modemin yanına koyuyorsunuz ve herkes oradan kablosunu çekiyor. herkes aynı hızda bağlanır.

2- Modem sahibinden habersiz olarak siz kendiniz 4 portlu bir dağıtıcı alacaksınız. Modemden gelen kabloyu 1.Porta takacaksınız diğer prtlarıdan da hem kendiniz hemde öbür bağlanmak istediğiniz bilgisayara siszin ordaki dağıtıcıdan kablo çekeceksiniz. Burada siz daha karlısınız çünkü usb ile bağlanan modem sahibi daha düşük hızla(10Mbps) bağlanır siz yüksek hızla(100Mbps) bağlanırsınız.

3- 4portlu bir Modem almak(Airtes) ve ordan bağlanmak.

kardeş eğer switch almak veya modemi değiştirmek gibi bir niyetin yoksa sana 2 yöntem önerebilirim....

1- eğerki makinelerin birinde çift ethernet kartı varsa bu iki ağ bağlantısını seçip köprülersen diğer bilgisayarda bu çıkıştan interneti alabilir. tabiki bu işlemi usb bağlantısı olan bilgisayarda yapıyorsan ve makinenin uzerinde ethernet kartı varsa (muhtemelen vardır) aynı işlemi onun üzerindede yapabilirsin. burada dikkat etmen gereken 1 husus daha var iki bilgisayar arasında bağlantı yaptığın için kablonun cross olarak hazırlanmış olması gerekir(gerci son model ethernet kartları olmasada kendileri algılayabiliyorlar ama yinede işi garantiye almak gerek :rolleyes: )

2- bir adet rj-45 ayırıcı bulursun genelde bilgisayarcılar ve elektronik malsemeler satan yerlerde bulunur. fiyatı yaklaşık 1,5 TL. tabiki bu durumda ufak bir barçada olsa bir cat5 kabloya daha ihtiyacın olacak. uzunluğu sizin bağlantıyı nereden ayıracağınıza bağlı.

umarım yardımcı olabilmişimdir... kolay gelsin...

kardeş eğer switch almak veya modemi değiştirmek gibi bir niyetin yoksa sana 2 yöntem önerebilirim....

1- eğerki makinelerin birinde çift ethernet kartı varsa bu iki ağ bağlantısını seçip köprülersen diğer bilgisayarda bu çıkıştan interneti alabilir. tabiki bu işlemi usb bağlantısı olan bilgisayarda yapıyorsan ve makinenin uzerinde ethernet kartı varsa (muhtemelen vardır) aynı işlemi onun üzerindede yapabilirsin. burada dikkat etmen gereken 1 husus daha var iki bilgisayar arasında bağlantı yaptığın için kablonun cross olarak hazırlanmış olması gerekir(gerci son model ethernet kartları olmasada kendileri algılayabiliyorlar ama yinede işi garantiye almak gerek :rolleyes: )

2- bir adet rj-45 ayırıcı bulursun genelde bilgisayarcılar ve elektronik malsemeler satan yerlerde bulunur. fiyatı yaklaşık 1,5 TL. tabiki bu durumda ufak bir barçada olsa bir cat5 kabloya daha ihtiyacın olacak. uzunluğu sizin bağlantıyı nereden ayıracağınıza bağlı.

umarım yardımcı olabilmişimdir... kolay gelsin...

tşk daha iyi bir cevap olmuş ama bilgisayarların hepsi detek ethernet kartı var. acaba benim kasadaki usb girişinden yine laptopumdaki usb yada ağa bağlanılabilirmi gibi mantksız bir soru sorsam:)

tşk daha iyi bir cevap olmuş ama bilgisayarların hepsi detek ethernet kartı var. acaba benim kasadaki usb girişinden yine laptopumdaki usb yada ağa bağlanılabilirmi gibi mantksız bir soru sorsam:)

kardeş usbden usbye bilgisayar bağlamayı hiç denemedim. ama modeme usbden bağlanan makine senin makinense dediğim köprüleme yöntemini kullanabilrisin. yok eğer senin makinen ethernet üzerinden bağlanıyorsa üzgünüm kardeş kriz dönemi demiceksin en azından benim dediğim ayırıcı aparattan alıcaksın...

fiyat sıralamasına göre sıralamak gerekirse....

1 - köprüleme 0 TL

2 - rj-45 ayırıcı 1.5 TL

3 - ethernet kartı 5-10 TL

4 - switch 15-20 TL

5 - modem 50-60

ha bide usb wireless alıp kullanabilirsin ama ayarlarında problem çekebilirsin. ayrıca yaklaşık 40 TL civarı bir masrafı var. bunları yapamıyorsan üzgünüm başka bir yol olduğunu sanmıyorum. tabi elinde eğerki 1 4 portlu modem varsa eskaza onuda switch yerine kullanabilisin...

kardeş usbden usbye bilgisayar bağlamayı hiç denemedim. ama modeme usbden bağlanan makine senin makinense dediğim köprüleme yöntemini kullanabilrisin. yok eğer senin makinen ethernet üzerinden bağlanıyorsa üzgünüm kardeş kriz dönemi demiceksin en azından benim dediğim ayırıcı aparattan alıcaksın...

fiyat sıralamasına göre sıralamak gerekirse....

1 - köprüleme 0 TL

2 - rj-45 ayırıcı 1.5 TL

3 - ethernet kartı 5-10 TL

4 - switch 15-20 TL

5 - modem 50-60

ha bide usb wireless alıp kullanabilirsin ama ayarlarında problem çekebilirsin. ayrıca yaklaşık 40 TL civarı bir masrafı var. bunları yapamıyorsan üzgünüm başka bir yol olduğunu sanmıyorum. tabi elinde eğerki 1 4 portlu modem varsa eskaza onuda switch yerine kullanabilisin...

çok teşkkürler. sanırım rj-45 ayırıcı mantıklı gibi ama ne olduğu hakkında bir bilgim yok . elimde 4 portlu modem de var onu denemedim aşağıdan gelen ağ kablosunu bendeki modeme mi takıcam

oradan da diğer bilgisayarlara mı takıcam peki

çok teşkkürler. sanırım rj-45 ayırıcı mantıklı gibi ama ne olduğu hakkında bir bilgim yok . elimde 4 portlu modem de var onu denemedim aşağıdan gelen ağ kablosunu bendeki modeme mi takıcam

oradan da diğer bilgisayarlara mı takıcam peki

evet modemi telefon kablosu olmadan bağla... ama birtek şeye dikkat et eğer elindeki modemin ip si diğer modemin ipsiyle çakışırsa problem yaşarsın. dediğin gibi gelen kabloyuda giden kabloyuda modeme bağla. ip adresini düzelt genel itibariyle modemlar 192.168.1.1 ipsini kullanır sendeki modemin ipsini 192.168.1.250 gibi bir ip yaparsan problem çekmezsin tabi bu elindeki malzemelere bağlı. yani tak kullan bir durum değil biraz uğraştırıyor ama elimden geldiğince yardımcı olurum... sen dediğimi yapıp bir dene olmazsa uzaktan yardımla yardımcı olabilirim. bu arada dediğim ayırıcının pek özel bir şeyi yok.

____

__/ |1.rj-45 giriş

anagiriş | |

|__ |2.rj-45 giriş

\____|

görünümü aşşağı yukarı böyle içindekablodan başka bişey yok 3 tane rj-45 port okadar..

neyse kolay gelsin modem ayarları konusunda uzak yardıma ihtiyacın olursa özel mesaj atabilirsin... kolay gelsin

evet modemi telefon kablosu olmadan bağla... ama birtek şeye dikkat et eğer elindeki modemin ip si diğer modemin ipsiyle çakışırsa problem yaşarsın. dediğin gibi gelen kabloyuda giden kabloyuda modeme bağla. ip adresini düzelt genel itibariyle modemlar 192.168.1.1 ipsini kullanır sendeki modemin ipsini 192.168.1.250 gibi bir ip yaparsan problem çekmezsin tabi bu elindeki malzemelere bağlı. yani tak kullan bir durum değil biraz uğraştırıyor ama elimden geldiğince yardımcı olurum... sen dediğimi yapıp bir dene olmazsa uzaktan yardımla yardımcı olabilirim. bu arada dediğim ayırıcının pek özel bir şeyi yok.

____

__/ |1.rj-45 giriş

anagiriş | |

|__ |2.rj-45 giriş

\____|

görünümü aşşağı yukarı böyle içindekablodan başka bişey yok 3 tane rj-45 port okadar..

neyse kolay gelsin modem ayarları konusunda uzak yardıma ihtiyacın olursa özel mesaj atabilirsin... kolay gelsin

modemin ipsini 192.168.1.250 gibi bir ip yaparsan problem çekmezsin

burdaki acıklamalar eksikdir sadece modemin ip sini 192.168.1.250 yapmak yeterli değildir

bağlantılara gelince

1- fazladan ethernet kartı ile

2- hub veya switch ile

4-lpt kablosu ile

5-bluetooth ile

6-usb bağlantısı ile

7- seri kablo ile

8-fax modem ile

9-acces point ile

10-lpt kablosu ile

11-eletrik prizleri ile ( aynı şebekeden ozel bir adaptorle, kablo cekmeden)

bağlanılabilir.

12-wireless dongle ile

not: resimdeki rj45 coklayıcısıyla aynı anda 2 bilgisayar baglantı yapamaz.Arada ya switch yada hub olması gerekir. Bu Sadece RJ45 konektorlerini bilgisayar tarafında tak cıkar yapılan sistemlerde bilgisayar portuna zarar gelmesin diye yapılmıştır.

Arkadaşlar atıp tutmayalım rj45 coklayıcısyla haangi 2 pc aynı anda ip alabilmiş? yukarıdaki 192.168.1.250 modem ip sini verip denenmeyin cunku sadece bu ayarlrı yapmanız internete baglanabileceginiz anlamına gelmez. Mantık dogru ama bilgi eksik

arkdaşlar az önce benim modeme alt kattan gelen ağ kablosunu ve modemin elektrik kablosunu taktım ve 2 bilgisayarın ağ kablosunu da modem portlarına taktım ve önce sabit Ip verdim sonra otomatik verdim ikiside bağlandı sonra modemin yerini değiştim baktım bağlantı koptu:) şu an sadece biri bağlanıyor diğeri bağlanmıyor.

yaf sana ballı derya diyebilirmiyim:D

1 - 2.modemin dhcp sini kapatmadan nasıl olduda ilk modemden ip aldın?

2- 2. modemin ip sini değştirmen gerekiyor değiştirdin heralde

3- sanıyorum ki sabit ip verdikten hemen sonra auto ip kullandın o yuzden dhcp sabit yazdıgın ip yi sana verdi

4- nasıl olduda 2 dhcp server cakışmadı sanıyorum modemlerin ip si zaten değişikdi.

Bu kadar şans olmaz ama ya

yaf sana ballı derya diyebilirmiyim:D

1 - 2.modemin dhcp sini kapatmadan nasıl olduda ilk modemden ip aldın?

2- 2. modemin ip sini değştirmen gerekiyor değiştirdin heralde

3- sanıyorum ki sabit ip verdikten hemen sonra auto ip kullandın o yuzden dhcp sabit yazdıgın ip yi sana verdi

4- nasıl olduda 2 dhcp server cakışmadı sanıyorum modemlerin ip si zaten değişikdi.

Bu kadar şans olmaz ama ya

az Maşaallah de:) nazarın değicek:) modemlerin Ip si değişik sanırım. önce sabit sonra otomatik algılamasını sağladım. komut satırına cmd enter sonra ıpconfig yazdım.

dhcp ne demek bilmiyorum ama oldu işte

neyse şansa bala yapmışsın sevindim yanlız araştırmadan yukarıdaki arkadaşın deiği şekilde rj45 konnektoru alsaydın boşa ugrascaktın

sky kardeş kusura bakma ama ben bunu denemiş olmayaydım zaten soylemezdim istersen kendinde deneyebilrsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...