Jump to content

Vista Mı Yoksa Vista Makyajlı Xp Mi

serkant

Recommended Posts

neresi tam oturmamış ki

sadece ev kullanıcısı değilim bütün gün oyun oynamıyorum

eğer ki yazılım üreticileri programlarını vista ile uyumlu yap(a)mıyorsa bu onların problemidir

uyumluluk modu ile DOS TABANLI programlar hariç neredeyse hepsini vista da çalıştırabilirsin

xp sürücüleri vistada da çalışıyor nadiren bazı donanımlar problem çıkarabiliyor

"bilgisayardan iyi anlayan vistaya kötü demez" cümlesinin nesi yanlış ki? "bilgisayardan iyi anlayan vistaya mükemmel der" cümlesiyle aynı anlamı taşımıyor!

işletim sistemleri konusunda (sadece modifiye değil) gerçekten bilgili insanlara sorarsan vista kötü değil der

illa ki vista kullanın demiyorum ki bilgisayarı vistayı kaldırıyorsa xp kurmanın bir anlamı yok

şu anda xp-vista-win7-pardus 2008.2 kullanıyorum

arkadaşım kacdane erp yazılı yukledin yada sql server yukledin? Sorun cıkarmadıgını nerden biliyorsun. Ayrıca xp ye hiç birşey yukelemssen 120mb ram harcıo ( hatta 85 e kadar inior)

kullanıcı var kullanıcı var sen vidtada dx10 oyunları oyna bak bakalım vistanın ne ozellikleri var ağ bağlantılarına bak ipv6 destegine yeni şifrleme yontemlerine vista kotu değil oturmadı diorum. O oturana kadarda W7 oturmuş haliyle cıkacak. Denedinmi vista 2003 serverda active directorde sorun cıkarıomu policyler calışıomu yukluonuz işletim sistemlerini partitiona ayda yılda bi acıp 2 sayfa acıyorsunuz bir oyun msn car curt vista super hadi ordan

ben vistaya süper demiyorum kimseye vista ya geçmesi konusunda ısrar da etmiyorum sadece vistanın kötü olmadığını anlatmaya çalışıyorum

sen kendin söyledin işte vista kötü değil işte

o dediğin yazılımları ve özellikleri kullanmadım kullansamda bir şey ifade etmez

vistada dediğin yazılımlar sorun çıkarıyorsa suç tamamen vistanın mı oluyor?

istersen xp kullan banane

vistadaki ve windows7 deki "superfetch" özelliği dolayısıyla ram ve işlemci kullanımı fazla gözüküyor eğer ki bu özelliği kapatırsan vistanın asıl kullandığı ram ve işlemciyi görebilirsin

yukluonuz işletim sistemlerini partitiona ayda yılda bi acıp 2 sayfa acıyorsunuz bir oyun msn car curt vista super hadi ordan

insanları tanımadan bilip bilmeden yorum yapmasan daha iyi olur eğer ki tanımladığın bir kişi olsaydım o kadar işletim sistemi kullanmaz tnctr de bir üye (hele ki tncsever) olmazdım

arkadaşım kacdane erp yazılı yukledin yada sql server yukledin? Sorun cıkarmadıgını nerden biliyorsun. Ayrıca xp ye hiç birşey yukelemssen 120mb ram harcıo ( hatta 85 e kadar inior)

kullanıcı var kullanıcı var sen vidtada dx10 oyunları oyna bak bakalım vistanın ne ozellikleri var ağ bağlantılarına bak ipv6 destegine yeni şifrleme yontemlerine vista kotu değil oturmadı diorum. O oturana kadarda W7 oturmuş haliyle cıkacak. Denedinmi vista 2003 serverda active directorde sorun cıkarıomu policyler calışıomu yukluonuz işletim sistemlerini partitiona ayda yılda bi acıp 2 sayfa acıyorsunuz bir oyun msn car curt vista super hadi ordan

Arkadaşım, XP'nin RAM kullanımını; driver'larını (ve tabii driver'larla birlikte kurulan utility'lerini) kurmadan denedin galiba. Ya da 256 RAM'le denemişsindir. Gerçi XP'nin görev yöneticisi'ne de pek güven olmuyo, RAM kullanımını olduğundan daha düşük gösterdiğini farkettim sanal makine çalıştırırken. Yine de bu "düşük" değer hiç bi zaman (driver'lar hariç hiç bişeyin kurulu olmadığı XP'de) 140 MB'ın altına inmiyo, sanalda 128MB RAM'in bile kasma yaptığını da gördüm XP'de. (VMWare ve VirtualBox ile ayrı ayrı denedim.)

Şu an makinemde Vista SP1 üzerinde SQL Server 2005 ve Visual Studio 2008 kurulu. Aylardır (bilgisayar kursunda) bu programlarla çalışıyoruz ve sadece bi kez ASP.NET'te .NET 3.5 kontrollerinden birinin gelmediğini gördüm, onun haricinde SQL Server da, Visual Studio da tıkır tıkır çalışıyo. Ki Microsoft programlarının hiç %100 sorunsuz çalıştığını da görmedim şimdiye kadar, XP'de de çıkardı yani bu kadarcık sorun. Diğer ERP yazılımlarını bilemiycem ama en fazla uyumluluk modunda kullanırsın sorun çıkarsa. Ki, bende tek CD'lik Vista kurulu (yayınlamıştım Win7 Görünümlü Vista Lite adıyla), bir sürü çıkarılmış bileşen var, ona rağmen sorunsuz çalışıyo VS2008 ve SQL Server 2005, düşün yani.

Ayrıca herkes bu programları kullanacak değil, ev kullanıcılarının çoğu bu tip programların adını bile duymamıştır zaten. Diğer sorun çıkaran programlar için de UAC'yi kapat, olsun bitsin, Vista'daki hemen hemen bütün uyumluluk sorunlarının kaynağı UAC zaten.

Daha 4 gün öncesine kadar Vista Lite'de SQL Server + VS2008'i 512 MB RAM'le kullanıyodum. 4 gün önce bi 2 GB RAM taktım cihaza, o 4 GB'ı anca yetirirsin Visual Studio ile dedikleri sistem resmen uçuyo şu anda. 2 GB RAM'i Windows 7 kurduğum sanal makine açıkken, %85'e kadar ancak doldurabildim, bu mu aşırı RAM kullanımı? Normalde SQL Server + ASP.NET'e (resmen RAM sömürücüsü) rağmen 1 GB'ı zor görüyo RAM kullanımı:

budur.png

Ki, Microsoft'un yeni farkettiği bi gerçek var @dokumacı'nın da dediği gibi: Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM'dir. Bilgisayarın en hızlı bellek elemanı dururken boyuna harddiske yüklenseydi daha mı iyi olurdu?

O IPv6 filan da (en azından) beni pek alâkadar etmiyo. Vista ile gelen müthiş bi "ağda cihaz bulma" özelliği varken ayrıntıları karıştıracak değilim. Vista'dan ağa bağlanırken aynı workgroup içinde olma zorunluluğu olmaması bile yeterli bence. Başlat Menüsü'nde Ağ'a tıkla, bitti. Daha ne kadar kolay olabilirdi ki... (XP'de bekle ki klasör ağacına yansısın...;) Bi de workgroup aynı olsun... Ne diim...:) )

Vista (WinNT 6.0) yeni bi işletim sistemi. Tabii ki 2001'den beri gördüğümüz 2000 çıkışlı bi sistemin (Win2000: WinNT 5.0) makyajlanmış hali olan WinXP'ye (WinNT 5.1) benzemeyecek ve ilk anda kullanmakta zorlanıcaz. Ama sistemi kurar kurmaz UAC'yi kapatıp gerektiğinde Yardım ve Destek'e göz atınca yabancılık uzun sürmüyo. Bunu da göz önüne al istersen.

(Ben bunu yazarken bi ileti daha gelmiş gerçi, neyse.:) )

Arkadaşım, XP'nin RAM kullanımını; driver'larını (ve tabii driver'larla birlikte kurulan utility'lerini) kurmadan denedin galiba. Ya da 256 RAM'le denemişsindir. Gerçi XP'nin görev yöneticisi'ne de pek güven olmuyo, RAM kullanımını olduğundan daha düşük gösterdiğini farkettim sanal makine çalıştırırken. Yine de bu "düşük" değer hiç bi zaman (driver'lar hariç hiç bişeyin kurulu olmadığı XP'de) 140 MB'ın altına inmiyo, sanalda 128MB RAM'in bile kasma yaptığını da gördüm XP'de. (VMWare ve VirtualBox ile ayrı ayrı denedim.)

Şu an makinemde Vista SP1 üzerinde SQL Server 2005 ve Visual Studio 2008 kurulu. Aylardır (bilgisayar kursunda) bu programlarla çalışıyoruz ve sadece bi kez ASP.NET'te .NET 3.5 kontrollerinden birinin gelmediğini gördüm, onun haricinde SQL Server da, Visual Studio da tıkır tıkır çalışıyo. Ki Microsoft programlarının hiç %100 sorunsuz çalıştığını da görmedim şimdiye kadar, XP'de de çıkardı yani bu kadarcık sorun. Diğer ERP yazılımlarını bilemiycem ama en fazla uyumluluk modunda kullanırsın sorun çıkarsa. Ki, bende tek CD'lik Vista kurulu (yayınlamıştım Win7 Görünümlü Vista Lite adıyla), bir sürü çıkarılmış bileşen var, ona rağmen sorunsuz çalışıyo VS2008 ve SQL Server 2005, düşün yani.

Ayrıca herkes bu programları kullanacak değil, ev kullanıcılarının çoğu bu tip programların adını bile duymamıştır zaten. Diğer sorun çıkaran programlar için de UAC'yi kapat, olsun bitsin, Vista'daki hemen hemen bütün uyumluluk sorunlarının kaynağı UAC zaten.

Daha 4 gün öncesine kadar Vista Lite'de SQL Server + VS2008'i 512 MB RAM'le kullanıyodum. 4 gün önce bi 2 GB RAM taktım cihaza, o 4 GB'ı anca yetirirsin Visual Studio ile dedikleri sistem resmen uçuyo şu anda. 2 GB RAM'i Windows 7 kurduğum sanal makine açıkken, %85'e kadar ancak doldurabildim, bu mu aşırı RAM kullanımı? Normalde SQL Server + ASP.NET'e (resmen RAM sömürücüsü) rağmen 1 GB'ı zor görüyo RAM kullanımı:

budur.png

Ki, Microsoft'un yeni farkettiği bi gerçek var @dokumacı'nın da dediği gibi: Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM'dir. Bilgisayarın en hızlı bellek elemanı dururken boyuna harddiske yüklenseydi daha mı iyi olurdu?

O IPv6 filan da (en azından) beni pek alâkadar etmiyo. Vista ile gelen müthiş bi "ağda cihaz bulma" özelliği varken ayrıntıları karıştıracak değilim. Vista'dan ağa bağlanırken aynı workgroup içinde olma zorunluluğu olmaması bile yeterli bence. Başlat Menüsü'nde Ağ'a tıkla, bitti. Daha ne kadar kolay olabilirdi ki... (XP'de bekle ki klasör ağacına yansısın... ;) Bi de workgroup aynı olsun... Ne diim... :) )

Vista (WinNT 6.0) yeni bi işletim sistemi. Tabii ki 2001'den beri gördüğümüz 2000 çıkışlı bi sistemin (Win2000: WinNT 5.0) makyajlanmış hali olan WinXP'ye (WinNT 5.1) benzemeyecek ve ilk anda kullanmakta zorlanıcaz. Ama sistemi kurar kurmaz UAC'yi kapatıp gerektiğinde Yardım ve Destek'e göz atınca yabancılık uzun sürmüyo. Bunu da göz önüne al istersen.

(Ben bunu yazarken bi ileti daha gelmiş gerçi, neyse. :) )

arkadaşım hala yazıyı tam anlayamayan insanlar var vista kotu demiyorum sonucta microsoft vista için baya bir zaman harcadı daha ii olabilirdi ve olacak w7 ile 1

1- tum driverlar kurulu hatta creative in sorround mixer i bile 85mb a kadar indirebiliyorum

2- elbetteki windows sql serverla uyumlu olmak zorunda sonucta kendi urunu sql serverı kurman anlam ifade etmez sonucda bu databaseleri kullnacak erp muhahese prog vs. vista ile uyumsuzsa sql serverı ne yapayım?

3- senin kurdugun sql server a baglanan istemciler yok ogrenim amaclı kurmuşun tek başına takılıyor aynısını xp ye kursan daha az bellek kulllanılır ve daha performanslı olur

4-vista için xp den geciş yok kullanıcılara resmen kullanacaksınız die diretiliyor.

5-donanım ihtiyacı fazla sen olayı ev kullancılıarı gozunden bak 100 istremcili bir firma için yazılım ucreti + donanım değişimleri + t.servisi ( xp deki ayarlar programlar vss) goz onunde bulundurursan aşırı pahalı bir çözüm zira şireketlerde vista kullanımı yok denilecek kadar azdır ( yeni alınan notebooklarda falan vardır )

6- geriye donuk donanım destegi yok şireketlerdeki ozel kartların vista driverı yok olsada sorun caıkarma ihtimali cok yuksek

bu ve daha cok sebebten oturu vista gecişi önermiyorum. Zira firmaların cogu hala nt ve xp kullanıyor.

Sen evine yukle kullan ki zaten yeni pc lerde lisanslı (ZORLA) vista satılıyor. Fotoda göstermeiş oldugun işlemlerin aynısını xp de yap 600mb ı gecmeyecektir

ha aklımdayken soliim xp de farklı çalışma gruplarında olsanızda diğer pc lere bağlanabilirsiniz bu yeni bir ozellik değil. Hatta kotu birşey farklı calışma grupları birbirini gormemesi daha iyi (istenen bir durum) vistada gorulmemesi için mecburen subnetmask lerle oynamanız gerekecek

Yazılanları Tek Tek Okudum.Arkadaşlar Vista Kötü Değil Aslında.

Bilgisayarıma Vista Ultimate SP1 Kurdum ve Denedim.Makinem Kasıldı Birden Rahat Kullanamadım.(İşlemcimden Ötürü)

ama Dosya Kopyalama Hızı Açılış Süresi Falan Hızlıydı.UAC Herşeye Burnunu Sokuyordu.O Zaten Kapatılabilir Bişey.Yani Aslında Vistanın Yapısı Güzel ama Eksikleri Donanım Desteği UAC Ayarları Görselliğin Performans'a Etki Etmemesi v.s Gibi Eksikleri ve Hataları var Zaten Microsoft Bunu Farketti ve Windows 7'yi Yaptı.

Dos Tabanında Çalışan Programlar Genellikle Vistada Çalışmaz.Çünkü Vistayla Uyumsuzlardır.Güncellenmeleri Gerekir.Vistanın İnce Ayarlarını Bilirseniz Rahatlıkla Kullanabilirsiniz.(Yazılım ve Donanım Desteği Düzeltilmesi Gerek Tabiki)

tek bir şey söyleyeceğim.

3gb ram'e sahip bilgisayarınız açıldığında 1.03 gb'lık hafızanızın parsellendiğini mi görmek istersiniz yoksa raminiz ne kadar olursa olsun 200-300 mb'lık bir ram yiyen bir işletim sistemini mi tercih edersiniz? işte bu nedenle modifiye xp ;)

dos ortamındaki programların vista da çalışmamasını sebebi vistanın yeni bir kernel (çekirdek) üzerine kurulmuş olması

ama bir yerde dos tabanlı programları vistada çalıştıran bir emulatör vardı adı "dosbox" sitesi de

http://www.dosbox.com/[/CODE]

isteyen baksın

ms-dos varken ki efsane oyun volfied artık vista ve windows 7'de de çalışıyor

onurrude arkadaşım,

eğerki modifiye xp ne olursa olsun 200-300 mb ram harcıyorsa niye 3gb ram alıyorsun? parana yazık değil mi? 1 gb ram al yine 200-300 mb ram kullansın modifiye xpin

vistanın "superfetch" özelliğini kapatırsan vistanın asıl kullandığı rami görebilirsin

3 senedir vista kullanıyorum şü ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım xp yi hiç tanımıyorum bana da sorsalar derim ki vista vazgeçilmez belkide alışkanlıklardan kaynaklanıyor bu durum bnm için işletim sisteminde görsellik önmlidir bunu da vistada görüyorum

ordeniz, dream scene deki videoyu ve araç çubuğu eklentilerini paylaşır mısın? veya nerden indirebileceğim hakkında bilgi verir misin? özel mesajla ulaşabilirsin buradaki konuyu dağıtmayalım...

arkadaşım hala yazıyı tam anlayamayan insanlar var vista kotu demiyorum sonucta microsoft vista için baya bir zaman harcadı daha ii olabilirdi ve olacak w7 ile 1

1- tum driverlar kurulu hatta creative in sorround mixer i bile 85mb a kadar indirebiliyorum

2- elbetteki windows sql serverla uyumlu olmak zorunda sonucta kendi urunu sql serverı kurman anlam ifade etmez sonucda bu databaseleri kullnacak erp muhahese prog vs. vista ile uyumsuzsa sql serverı ne yapayım?

3- senin kurdugun sql server a baglanan istemciler yok ogrenim amaclı kurmuşun tek başına takılıyor aynısını xp ye kursan daha az bellek kulllanılır ve daha performanslı olur

4-vista için xp den geciş yok kullanıcılara resmen kullanacaksınız die diretiliyor.

5-donanım ihtiyacı fazla sen olayı ev kullancılıarı gozunden bak 100 istremcili bir firma için yazılım ucreti + donanım değişimleri + t.servisi ( xp deki ayarlar programlar vss) goz onunde bulundurursan aşırı pahalı bir çözüm zira şireketlerde vista kullanımı yok denilecek kadar azdır ( yeni alınan notebooklarda falan vardır )

6- geriye donuk donanım destegi yok şireketlerdeki ozel kartların vista driverı yok olsada sorun caıkarma ihtimali cok yuksek

bu ve daha cok sebebten oturu vista gecişi önermiyorum. Zira firmaların cogu hala nt ve xp kullanıyor.

Sen evine yukle kullan ki zaten yeni pc lerde lisanslı (ZORLA) vista satılıyor. Fotoda göstermeiş oldugun işlemlerin aynısını xp de yap 600mb ı gecmeyecektir

ha aklımdayken soliim xp de farklı çalışma gruplarında olsanızda diğer pc lere bağlanabilirsiniz bu yeni bir ozellik değil. Hatta kotu birşey farklı calışma grupları birbirini gormemesi daha iyi (istenen bir durum) vistada gorulmemesi için mecburen subnetmask lerle oynamanız gerekecek

Sadece driver utility'leriyle 140 MB RAM yiyen XP, sonradan pek de sağlam olmadığını anladığım bi XP SP2'ydi ve o RAM'i yiyen galiba ATI Catalyst Control Center'mış. Perfext XP SP3 Full Driver Edition'la deneyince durumun dediğin gibi olduğunu gördüm. Sistem farkı işte, ne diyeyim...

SQL Server 2005 Vista'dan önce çıktı, kendisinden sonraki bi sistemi tam tanımaması normaldir SQL Server 2005'in, kullanıcaksan mecburen XP ya da Server 2003 üzerinde kullanıcaksın zaten. Çok sayıda istemciyle RAM kullanımını düşünmemiştim zaten, o şekilde çok daha fazla kaynak tüketebilir, normaldir de. Vista için SQL Server 2008'in kararlı hale gelmesini bekliycez mecburen. XP'de tabii ki daha az olur toplam RAM kullanımı, çünkü XP bolca RAM bulsa bile kullanmama yoluna gidiyo, Vista'nın SuperFetch olayı var sonuçta. Performansı XP'de daha yüksek olmaz demedim zaten, 2001'den kalma sistem çok daha hızlı çalışmasa garipserdim. Ki SP3'ü çıktı, hızlı olsun artık.

İş ortamında XP kullanmakta da haklılar, hiç iş ortamında bulunmadım ama tahmin edebiliyorum mevcut cihazların Vista'da sorun çıkaracağını. Önceki cevabın sonunda dediğim gibi, Vista henüz yeni bi sistem. Biraz (aslında yıllarca) zaman geçmesi gerek uyumluluk olayının tamamen halledilmesi için.

XP'de çalışma grubu adı aynı olmadan da bağlanılabildiğini duymuştum. Ama bi dizi ayar yapmak gerekiyomuş. Olaya bi ev kullanıcısı olarak bakıp Vista'daki durumu kolaylık olarak gördüm ben. İş ortamında güvenlik için XP'deki sistem gerekiyo demek ki. Dediğim gibi, bakış açısı meselesi.

• 3 hafta sonra ...

arkadaşlar ben vista ultimate kullanıyorum bana sorarsanız vista derim ama xp yide kötülemiyorum bazı arkadaşlar vistanın tam özelliklerini bilmediğiiçin sorun yaşıyolar soru sormasından rahatsızolanlarble var ama bu çözülebilir yani kullanıcı ayarlarından kapatılıyor eminolunki vista daha iyi olacak

SAYGILARIMLA

6 ay önce bende böyle düşünüyordum.Vista çok kötü xp mükemmel diye.Sonra laptop aldım.Doğal olarak Vista yüklüydü.Sonra kendi kendime dedim neden kötülüyorlar bu sistemi?Kullanmaya karar verdim ve kullandıkça sevmeye başladım.Birçok arkadaş çok soru soruyo insanı sinir ediyor diyor.Kapat o zaman UAC ı sormasın soru filan :D Vista çok donanım istiyor fakat boşunada istemiyor bu donanımı.Donanım ne kadar iyiyse o kadar zevk veriyor insana.Hakkını veriyor donanımın.Görsellik arıyorsan modifiyeli xp kur demiş birçok arkadaşım.Görsellik dediğiniz temamı yani?Görsellik temayla olmaz ki..Ekran kartına bakar..Senin ekran kartın ne kadar iyiyse o kadar görsel olur kendiliğinden zaten.Xp directx 10 u desteklemiyor.Doğal olarak yeni çıkan oyunlarda ki o güzelim grafiklerde olmuyor.Görsellikten kastınız tema ise tamam diyeceğim birşey yok.Ama windows 7 çıktıktan sonra eminim ki bir çok insan vista çıktığında nasıl kötüledilerse win 7 yide kötülüyecektir.Xp kullanan birisi win7 kuracak, donanımı kaldırmayacak, doğal olarak çok donanım istiyor diyecek ve xp kullanmaya devam edecek.Madem hafif bir sistem donanım gereksinimi az bir sistem istiyoruz; vistayı modifiye edelim.Gereksiz özelliklerini, kullanmadığımız özelliklerini çıkartalım!?Olmaz mı??

(Bunlar benim düşüncelerim.. :D )

Arkadaşa tamamiyle katılıyorum.Vistayı donanım istiyor.Okuldaki bilgisayarlara kurmuşlar.Okuldaki bilgisayarlarda baya hızlı mükemmel işliyor.O yüzden vistanın kötülenecek bir yanı yok.Sadece donanım istiyor.Donanımın iyi oluncada hakkını veriyor.

[

code][b]Kænuni[/b][/CODE]

ben ikisinide kullanmıyorum

Hangisini kullanıyon merak işte!!!!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...