Jump to content

Hdd Kutusunda Sorun

karmakoo

Recommended Posts

Arkadaşlar 500 GB SAMSUNG 7200 Rpm 6 MB SATA 2 HDD aldım bunada bir kutu aldım.

Adresi bu http://www.hepsiburada.com/everest-3.5-usb2.0-sataide-hdd-kutusu-sl-h370/productDetails.aspx?CategoryId=813&productId=bd850873

EVEREST 3.5" USB2.0 SATA+IDE HDD KUTUSU montesi yapıldıkdan sonra harici harddisk olarak kullanmaya başladım ama usb den

bağlantısını yapdıkdan sonra ( Adaptörlü ) off 'dan on konumuna alınca ekranda soldan sağa

titreşim yada ince dalgalanmalar çıkıyor sanki elektrik bağlantısı açılınca ekranda bir cızırtıya benzer bir

durum oluşuyor.Bu normalmi yoksa kasada bir sorunmu var acaba.Yardımların için teşekkürler...

tabiki böyle bi durum olmaması lazım bende cok usb hdd kurdum yaptım hiç karşılaşmadım fakat bilgisayar işi bayabi deneme yanılma yöntemiyle yürüyen bir iş hdd yi direk olarak takıp program görmessen usb kutun ile tekrar denemeni istiycektim... titreme olursa usb kablosunu denemeni isticektim va daha bırkac bişe :( rica ederim

Ekranda çıkan titreşimin nedenini buldum ama sebebini anlayamadım.Sistemime elektirik akımını altılı grup prizden alıyorum.

Altılı grup prizden güç kaynağına ( güç kaynağında ekran ve blg. kasası bulunuyor ), int.modemi ve hoparlör bulunuyor.Ben

HDD kutusunun adaptörünü de bu altılı priz grubuna takmış ve bu titreme sorunlarıyla karşılaşmışdım. ((( bu arada belirtmeliyimki hdd kutusunu arkadaşın

Blg.da denedik ve hiç bir sorun oluşmamışdı. ))) Olasılıkları denerken Hdd kutusunun fişini başka bir prize takdım ve bu sorunun ortadan kalkdığını

gördüm.Denemek maksadıyla aynı grup prizde diğer fişleri çekdim ve güç kaynağı ile hdd nin fişi kaldı sorun devam ediyordu.Gine denemek

için bu sefer grup prizi (üzerinde güç kaynağı takılıyken ) başka bir üçlüye takdım ve bu üçlüyede hdd kutusunu takdım bu sefer her hangi

bir sorun oluşmadı. Sebebini buldum ama niye böyle bir sorun çıkarıyor anlayamadım.Sağlıcakla kalın arkadaşlar...

arkadaşım soyle soyliyeyim adaptorunu gormedim ama içindeki trafo buyuk galiba.

Sorun adaptorden kaynaklanıyor Monitore mıknatıs yada manyetik alan yaklaştırırsan dalgalanma veya renkelrinde değişme olur.

Örneğim manyetik korumalı olmayan bi hoparloru montore yaklaştırrısan titremeye rengi değişmeye başlar. Denin takdıgın adaptorde etrafa manyatik dalagala yayıyor adaptoru monitorden uzak bi yerde calıştırırsan sorun kalmaz diye dusunuyorum

neden: adaptorlerin içinde trafo vardır trafolarda manyetik akı prensibiyle calışır ve etrafına manyetik akım yayar manyatik akımdan etkilenen monitor titremeye başlar cunku goruntu ekranda elektronların carpması ile olusur manyetik ortam yaklaştırırsan elektronları kendine cekmeye başlar ve goruntu dalagalı yada titresimli olabilir istersen teli calarken monitore yaklaştır

• 6 ay sonra...

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.Terzi kendi söküğünü dikemez derler ya,aynen öyle benim durumum da.Elektrik-elektronik mühendisi olmama rağmen bu kadar basit bir sorunu çözemedim:DBu kadar kolay hallolacağını düşünmedim açıkçası:)Tekrar teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...