Jump to content

Bilgisayarıma Xp Kuramıyorum...

ibonet26

Recommended Posts

Slm arkadaşlar. Ben bilgisayarıma Vista home premium kurmustum. Vistayı beğenmedim geri xp kurmak istedim. Xp cdsini başlangıçtan başlatıyorum, XPyi kurarken "Kur bilgisayarın donanımını inceliyor" diye siyah bir ekran geliyor ya o ekranda takılıyor, bekliyor. Hep böyle takılıyor, ilerlemiyor. Neden olabilir? Ne yapmalıyım? Bilen arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden sağolun...

aynen birader ya bende xp kuramıyom ya bendeki hata seninkinin biraz daha ilerisinden sonra çıkıyo ilk resetten sonra 'Disk Okuma Hatası' veriyo sonra ancak vista yükleyebiliyorum üstelik elimde 5 adet modifiye xp olmasına rağmen hiç biride işe yaramadı tamam vista da güzel ama modifiye xp yi de çok seviyorum...

arkadışım kurdugun xp cd isi bozuktur pciden olsa hiç kurmaz sen diyon başlıyor sonra kurmuyor başka bir tane indir yada elinde xpi paketi varsa ordan iso kalıbı çıkar cdiyi 16 hızda nero dan yazdır kaliteli yeni cdye yazdır

Microsoft vistayı hazırlarken ne yaptı bilmiyorum ama vista ile formatlanan sürücüde xp kurulumu bazen problem oluyor. Bunun için elinizde modifiye xp cd'leri de varmış hazır, o zaman içinde acronis, paragon ve pm gibi yazılımlarla diskinizin acılıs sürücüsünü yani daha önceden xp'nin kurulmuş olduğu sürücüyü formatladıktan sonra eğer xp kurulumunu tekrar başlatırsanız probleminiz çözülmüş olacaktır.

BİLADER AYNI SORUNU YASADIM.VİSTADAN SORA XP DENEDİM OLMADI.BIOS AYARLARINI GÖZDEN GECİR DERİM.AYRICA PC ACILDIKTAN SORA XP CD SİNİ KOY ORDAN FORMATA BASLA DERİM.YOKSA BİRAZ ZOR ÇÖZERSİN.BEN BÖLE KURTULDUM.

tcjackal kardeş bende modifiye edilmiş XP CDsi yok sadece Xp Pro sp2 ve home edititon lisanslı var ben sorunumu nasıl çözerim.Yardımcı olsan sevinirim.

biryerlerden bir tane kurulan linux bul hdd ni linuxla formatla kurman gerekmiyor; sonra xp home cdsini tak başla kuruluma sorun çıkaracağını zannetmem. ama şimdi lisanslı home varmı bilmiyorum onuda kraklaman gerekebilir.

arkadaşım donanım çakışması olabilir birde satamı hdd kullanıyorsun onuda yaz bios ayarlarından sata ayarlarını değiştir eğer ide kullanıyorsan hdd yi cdromla çakışma yapmış olabilir jumper ayarlarını kontrol et.saygılar

Arkadaşlar Madem Konu Açılmış Bir ProbLemde Benden Olsun Belki Anlayan Birileri Vardır

Şimdi Bi Kasa Var Elimde Kasa Format Atmaya Kalkınca 39. dk 'dan Sonraki yere geçmeden mavi ekran hatasını veriyor.Hard Diskleri Başta Görüyorum GüzeLce siliyorum ama yine de olmuyor.1 kere format attım onuda arkadaşım yalnışlıkla D atmiş tekrar kuralım olduysa artık olur dedik ama daha hiç 39.dk dan sonrasını göremez oldum.yardımlarınızı bekliorum ...

vistadan sonra bazı pc lşerde vistayı silebn proğramlarla vistayı silmezsen xp yüklenmiyor ben de çok çektim bundan sonra öğrendim

Windows Vista’ yı kaldırma:

Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.

Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:

Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d) değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, EasyBCD:

EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

3. Yöntem, VistaBootPRO:

VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:

Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını sağlayın.

Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyi

VistaBootPRO: ben daha çok bu proğramı kullanıyorum kesin çözüm

Arkadaşlar Madem Konu Açılmış Bir ProbLemde Benden Olsun Belki Anlayan Birileri Vardır

Şimdi Bi Kasa Var Elimde Kasa Format Atmaya Kalkınca 39. dk 'dan Sonraki yere geçmeden mavi ekran hatasını veriyor.Hard Diskleri Başta Görüyorum GüzeLce siliyorum ama yine de olmuyor.1 kere format attım onuda arkadaşım yalnışlıkla D atmiş tekrar kuralım olduysa artık olur dedik ama daha hiç 39.dk dan sonrasını göremez oldum.yardımlarınızı bekliorum ...

cdrw daki jumpır ayarlarına bir bak hdd varsa senden yana 1 e tak

kardes ram leri kontrol et . rem arizali olabilir. bir de sp2 yukle . daha sonra sp3 le format at. ayni sorun bende oldu . ben hdd de problem olabilir diye hdd degistim, sata kablolarini degistim olmadi. en sonunda ram leri tek tek denyerek arizali rami buldum.

sinanfurkan cevanı doğru, mavi ekran ram yada ekran kartı ile alakalı olabilir

ayrıca vistadan sonra xp kurmak için önce pm ile hdd yi tekrar oluştur ve formatla, ve biçimlendirmeden sonra bir diskini etkin kıl, etkin kılmazsan o bölümden boot edemezsin kolay gelsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...