Jump to content

Overclock Nasıl Yapabilirim _

Erdem Güler

Recommended Posts

Biosunun advanced kısmında, fsb ile ilgili ayarlar vardır. Onları çok küçük seviyelerde artırarak, sistemin tutarlılığından emin olarak arttır. 3.0'a çıkabilecek diye bir kaide yok.

Öncelikle ilgilendiğin için teşekkürler abi. Ben çok araştırmama rağmen biosta fsb ve voltage ayarlarını bulamadım abi. anakart : Gigabyte 81915ME .

bios modelide sanırım "award V6.00PC " anakart ve biosumun modeli bu abi ilgilenirsen teşekkür ederim.

O.C işi sakat iştir. Amatör kullanıcıların yapamsını kesinlikle önermiyorum. Ayrıca işlemcin Presscott sa hiç yapma CPU yakarsın. Ayrıca makinenein soğutmasın son derece güçlü olmalı. Zaten P4 son derece hantal ve çok ısınan [Prescot] bir türdür. Northwoodsa az da olsa o.c yapabilirsin.

Bu konuda uzun bir açıklama yapmuştım arkadaşın birine...

"O.C sakat iş. Ben işle yıllarımı verdim. Ama öyle 3.0 GHz 3.5 GHzçıkarrsanız bile o işlemcinin 3.5 GHz lik performans almanız mümkün olmuyor. Ayrıca O.C işe amatör kullanıcılar tarafından YAPILMAMALIDIR. Zira bu işlemde uygun değerleri bulmak birçok deneme ile mümkün olabilir. Bunu da belirlemek tebrübe + donanım bilgisiyle mümkündür. Ayrıca O.C yaptıktan bir süre sonra işlemcinizin performansında önemli düşüşler olacak. O.C iptal etseniz bile eski performansta çalışmayacaktır. Çünkü sistemi zorladınız. Bunun da bir bedeli olmalı. Ayrıca o.c için güçlü bir PSU + Kasanın hava sürkülasyonunun çok dengeli olması lazım. Ramlarde yapacağınız o.c daha tehlikelidir. Timing ayarını iyi belirlemelisiz. Ayrıca fazla voltaj + yük altında ram yanabilir.

KISACASI: O/C dan UZAK durun. Sandığınız kadar bir performan artışı olmayacak üstüne üstük bir daha eski perfonmansını arar hale dönebilirsiniz.."

O.C işi sakat iştir. Amatör kullanıcıların yapamsını kesinlikle önermiyorum. Ayrıca işlemcin Presscott sa hiç yapma CPU yakarsın. Ayrıca makinenein soğutmasın son derece güçlü olmalı. Zaten P4 son derece hantal ve çok ısınan [Prescot] bir türdür. Northwoodsa az da olsa o.c yapabilirsin.

"O.C sakat iş. Ben işle yıllarımı verdim. Ama öyle 3.0 GHz 3.5 GHzçıkarrsanız bile o işlemcinin 3.5 GHz lik performans almanız mümkün olmuyor. Ayrıca O.C işe amatör kullanıcılar tarafından YAPILMAMALIDIR. Zira bu işlemde uygun değerleri bulmak birçok deneme ile mümkün olabilir. Bunu da belirlemek tebrübe + donanım bilgisiyle mümkündür. Ayrıca O.C yaptıktan bir süre sonra işlemcinizin performansında önemli düşüşler olacak. O.C iptal etseniz bile eski performansta çalışmayacaktır. Çünkü sistemi zorladınız. Bunun da bir bedeli olmalı. Ayrıca o.c için güçlü bir PSU + Kasanın hava sürkülasyonunun çok dengeli olması lazım. Ramlarde yapacağınız o.c daha tehlikelidir. Timing ayarını iyi belirlemelisiz. Ayrıca fazla voltaj + yük altında ram yanabilir.

KISACASI: O/C dan UZAK durun. Sandığınız kadar bir performan artışı olmayacak üstüne üstük bir daha eski perfonmansını arar hale dönebilirsiniz.."

Arkadaş çok iyi açıklamış olacakları kesinlikle katılıyorum

• 3 hafta sonra ...

Overclock yapmak için önce donanımın overclock!a uygun olması lazım.

1- Anakart buna müsait olmalı, Mesela yeni nesil işlemciler için ;Asus maximus formula, Aus rampage formula, Asus Striker II extreme ( birkaç overclok'a uygun anakart yazdım.. )

2- soğutma çok iyi olmalı öle intel stock fanla soğutma olmaz. Ayrıca sadece işlemciyi soğutmanda yetmeyecektir. Bunun yanında kuzey köprüsünü de soğutman gerekecek..

3- En önemlisi sağlam bir PSU'ya sahip olman gerek. Mevcut sistemin en az %40-50 fazlasını sana sağlayabilecek bir PSU. Eğer güç kaynağı yeterli değilse, bu şekilde overclok yaptığın zaman işlemciyle beraber anakartı da yakma ihtimalin yüksektir.

NOT : Overclok tehlikeli bir işlem değildir, ancak işi bilen adam ve uygun donanım olduğu sürece.. Neffeno arkadaşımız da bu konuda açıklayıcı bilgileri zaten vermiş.. bunun yanında ekleme yapayım, bir kere bulaştınız mı arkası gelmez.. anakart işlemci ram soğutma extra fan psu buna uygun kasa derken bir bakarsınız 3.000 tl masraf yapmışsınız, uzak durun hiç başlamamak en iyisi :rolleyes:

Neffeno kardesimize kesinlikle katiliyorum. Overclock falan sakat isler bunlar elindekinle yetin kardesim. Islemciyi yakarsan daha pahaliya patlar sana. Dikkat et !

Sahsen ben olsam hic ugrasmam , parcalarimi degistiririm...

o/c yapacaksan o/c potansiyeli iyi olan bir sistemin olmalı yani herseyden once cok iyi soğutman olmalı Guc kaynagı iyi olmalı..

sonra cesitli yazılmlarla biraz biraz yukseltip sistemi kararlılık testine sokman lazım..

ek olarak eğer biosta yoksa bios guncellemesi yap dene ondada gelmezse anakart oc yapılmaması gerektiği düşünülerek o sekilde ayarlanmıs hızasırtmaya uygun bir anakartın yok demekki..

bende msi k9n var geren biosa gerek kendi windows programında o/c ayarları ...

donanım ağırlıklı forumlar var ille yapacağım diyorsan oralara bak. hardwaremania donanimhaber fl oralarda makaleler vardır..

ekliyorum. Pentium islemciler cok ısınır anakartı da yakarsın işlemciyide... üstündekileri de bir sanıyede puff gider..

onun yerine 3,0 işlemci al tak 65-70 tl..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...