Jump to content

Xp 4gb Ram Destekler Mi

kocabas80

Recommended Posts

iyi çalışmalar arkadaşlar size şöyle bir sorum olacak

benim hp 530 model bir laptopum var ve bunda vista basic yüklü ben bu bilgisayara 2+2=4 gb ram taktım acaba vista basic(32bit) 4 gb ramı destekliyormu?

asıl sorum ise bilgisayarıma xp yüklemek istiyorum sizce xp 4gb ramı destekler mi ? bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

32 bit işletim sistemleri 2^32 bit matematiksel sınır gereği 4 GB. dan fazla RAM destekleyemezler. Aslında insanların kafasını karıştıran bilgi de budur, tamam her yerde bu bilgi var ama esas sorulan soru 4 GB. RAM in 3 GB. civarı görülmesinin nedeni. Basitçe verilen paranın tam karşılığını alamadığını düşünen kişiler bu durumu anlamak istemiyorlar, aşağıda anlatmaya çalışayım;

Microsoft Windows 32 Bit İşletim Sistemlerinden bahsedecek olursak; Bazı sürümler için PAE teknolojisi kullanıma sunulmuştur ve bu şekilde 4 GB. RAM kullanabilirler. Bu nasıl olur? Eğer donanımınız destekliyorsa (PAE ve DEP destekli bir işlemci, NUMA ve Memory Remapping destekli bir anakart ve kullandığınız diğer bileşenlerin sürücüleri) Windows üzerinden PAE'yi etkinleştirirsiniz (aşağıdaki linklerde detayı bulunuyor) böylece sistem 2^36 bit adresleme yapmaya başlar ve 4 GB. görmenizi sağlar fakat yukarıda yazdığım donanım kısıtlamalarından dolayı bu çoğu zaman beklenen sonucu vermez ama teoride böyledir. 4 GB. görüntüleyememenin sebebi de kullandığınız parçaların (NIC, VGA ve sistemdeki her türlü bileşen, bunu Device Manager/Aygıt Yöneticisi kullanarak görebilirsiniz) fiziksel bellekte belli bir alanı kendilerine ayırmak zorunda olmasıdır. 4 GB. raporlanan bir belleğin normalde 32 Bit işletim sistemlerinde 3.1 GB, 3.2 GB, 3.7 GB. gibi görünmesi normaldir. PAE ile bu değer 4 GB.'a çıkarılabilir ama garantisi yoktur.

Benim kişisel tavsiyem 4 GB. ve üzeri RAM kullanacaksanız 64 Bit bir Windows İşletim Sistemi seçmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Bu konuda daha fazla aydınlanmak isteyen arkadaşlarım varsa aşağıdaki bağlantılara göz atabilirler:

).aspx

).aspx

Vista 32bit de 4GB üstü ram kullanımı için gerekli bcdedit komutu;

BCDEdit /SET PAE ForceEnable nasıl kullanıldığına netten (yukarıdaki konular) bakınız.

Windows'ta Yanlış/Eksik Bilinen Ram Destek konusuna açıklık getirelim:

Windows Vista Edition 64-bit Physical Memory Limits

_Home Basic 8 GB

_Home Premium 16 GB

_Business 128+ GB

_Enterprise 128+ GB

_Ultimate 128+ GB

Windows Vista Edition 32-bit Physical Memory Limits

_Starter 1 GB

_Home Basic 4 GB

_Home Premium 4 GB

_Business 4 GB

_Enterprise 4 GB

_Ultimate 4 GB

Windows XP 64-bit Physical Memory Limit: 128+ GB

Windows XP 32-bit Physical Memory Limit: 4 GB

Windows 2003 32-bit Physical Memory Limits

_SP2, Datacenter Edition: 128 GB

_Storage Server 2003 SP2, Enterprise Edition: 64 GB

_Storage Server 2003: 8GB

...................

Windows 2003 64-bit Physical Memory Limits

_SP2, Datacenter Edition: 2 TB

_Storage Server 2003 SP2, Enterprise Edition: 2 TB

Daha eski işletim sistemleri için;

· Windows 95: 1GB

· Windows 98: 1GB

· Windows 98SE: 1GB

· Windows ME: 1.5GB

· Windows NT®: 4GB

· Windows 2000 Professional: 4GB

· Windows 2000 Server®: 4GB

· Windows 2000 Advanced Server: 8GB with PAE enabled

· Windows 2000 Datacenter Server: 32GB with PAE enabled

Not: Görüleceği üzere PAE enabled yapıldığında 32bit bir Windows (2003) 128GB a kadar çıkabiliyor.

kaynak:

kaynak:

kaynak:

Please register to see this content.

:D Daha önce bu konuyu araştırmıştım ve bu bilgileri bulup not etmiştim. Bazı arkadaşların yazılarından topladığım alıntılardır. Bilgi paylaşmak içindir.

• 10 ay sonra...

Bilgiler çok aydınlatıcı. Peki; 8 gb ram im var diyelim, oldukça yetenekli bir işlemci ve anakartım da var (amd olmak üzere), fakat ekran kartım yok, anakartın üzerindeki 512 mb 1333 mhz ( fiziksel belleğin hızına kadar) paylaşım yapabilen bu dahili kart kullanacağı hafızayı 8gb lık tüm bölümden mi, yoksa 32-bit xp nin görebildiği 3.7 gb, 3.4 gb. vs.'lik bölümden mi kullanır? :S Güzel soru değil mi?

Bilgiler çok aydınlatıcı. Peki; 8 gb ram im var diyelim, oldukça yetenekli bir işlemci ve anakartım da var (amd olmak üzere), fakat ekran kartım yok, anakartın üzerindeki 512 mb 1333 mhz ( fiziksel belleğin hızına kadar) paylaşım yapabilen bu dahili kart kullanacağı hafızayı 8gb lık tüm bölümden mi, yoksa 32-bit xp nin görebildiği 3.7 gb, 3.4 gb. vs.'lik bölümden mi kullanır? :S Güzel soru değil mi?

3.7 3.4 vs gibi bölümden kullanır.Galiba Sanırsam Emin Değilim.

Ayrıca Centilboy hp 530 un işlemcisi 64 bit nasıl olmaz hacı ya :unsure:

# Ekran Kartı Bellek Kapasitesi: PAYLASIMLI 224 MB

# Network: 10/100

# Ekran Tipi: LCD

# Pil Ömrü Cinsi: 4 SAAT / LI-ION

# Tuş Dizimi: Q TR

# Seri Port: YOK

# Paralel Port: YOK

# İşletim Sistemi: VISTA HOME BASIC - TR/ENG

# İşlemci Modeli: INTEL 2400

# Klavye türü: STANDART

# Anakart Chip Set: INTEL 945 GM

# Standart Sistem Belleği (MB): 1.024

# Maks. Sistem Belleği (MB): 2.048

# Sistem belleği türü: DDR II

# Sistem Bellek hızı: 667

# Sabit Disk Devir Hızı (rpm): 5.400

# Pc kart yuvası: 1XPC KART TYPE I/II

# Fare türü: TOUCHPAD

# Cpu Ailesi: INTEL CORE DUO

# Dogal Ekran Cozunurlugu: 1200X768

# Net Agırlık Aralıgı KG: 2,5 - 3

# Tasınabilir Bilgisayar Türü: NOTEBOOK

# Model Ailesi: 530

# Optik sürücü tipi: DVD-WRITER

# Bluetooth: YOK

# WLAN/Wi-Fi: VAR

#

Cache Bellek: 1 MB

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...