Jump to content

Hard Disk, Hiren Boot, Low Lewel, Bekle Bekle...

kvstb

Recommended Posts

Arkadaşlar, komşum bilgisayarında mavi ekran alıp duruyormuş. Hard diskinde bad sector olup olmadığını anlamak için low level format önerdim.

Hard diski

160 gb dahili hitachi hard disk.

buna low level format için hiren boot da hard disk tools dan toshibayı kullanmıs.

saat 4 den beri de format atmaktaymış. yani 6.5 saattir falan.

bana soylediği :

''format atmıyor bu

sayılar bi +1500000 e kadar yükseliyor sonra geri geri -1500000 e geliyor sonra tekrar +1500000 e geliyor......

saat 4 den beri boyle yapıyor.''

benim hard disk samsung

hirende samsung 80gb. hirende samsung tools ile 2 saat sürüyor. bana 6.5 saat biraz fazla geldi sanki?

birde iptal etmek istiyormuş. iptal ederse ne olur???

ne yapabiliriz bilen varmı acaba?

low level format da asıl amaç bad sektor onarımı değil hdd ye onceden yazılmış verilerin tamamen silinmesindir yani ne yapılırsa yapılsın oncekiş veriler geri gelmez fiziksel bad sektorler duseltilemez duzeltidi diye yazsada o bolume veri yazılmaz o bolume gelindiğinde pc yavaşlar donar kalır. LLW formatdan cıkabilirsiniz yaptıgı yere kadar veriler kurtarılmaz sadece cıkış programda yazar yada reset atın problem olmaz

@emresky

bad sectorun onarılması için değil de olup olmadığını anlamaktı amacımız. sonucta ben arada yapıyordum ve 2 saat sürüyordu. ilk kez bukadar uzun sürdü.

çıkınca bişey olmayacağına emin misin? ben low level format sırasında elektrik giderse , res atarsan, çıkarsan sıkıntı olduğunu duymuştum.

@kvstb, diyelim ki çıkıldı low level formattan ve sonucta ise hdd de okunmama gibi bir sorunla karşılaşıldı. bu durumda bunu düzeltmek için tekrar lowlevel formatla aynı işlemi yapmakla, bitmmeden cıkıldıgı zaman karsılasılan sorun giderilmez mi?

yani kısacası bıldıgım kadarıyla ciddi olarak sakıncaları olan bir işlem değil low level format.bende low level format yaptım hdd samsung tu ve 1 saatten biraz fazla sürdü. ama bunu kendi aracı ile yaptım. komsun da bence dogru olan işlemi yapmış.yani tools olarak hitachi hdd ye sahipse toshibanın yazılımını kullanarak yapması bence doğru çünkü hitachi toshibanın yan sanayisi tıpkı vestel regal gibi.toshiba hddlerde ya samsung kullanır yada hitachi. genellikle bu da hitachi olur.

low level format işlemini yarıda kesmenin bir sakıncası olurmu gercekten bende merak etmeye başladım :D

edit:

nette biraz araştırma yaptım arkadaşım ve sunları buldum

Nerelerde Gereklidir?

Low Level Format hard discinizin gerçekten zarar gördüğü durumlarda kullanılmalıdır çünkü low level formatın yaptığı hard disc üzerindeki her şeyi boot sector ve partitionlar da dahil olmak üzere herşeyi silmektir. böyle bir şeyi kullanmak gerçekten riskli ve Low Level Format sadece badsector ve türevi büyük sorunlar için önerilir. Low Level Format gerçekten çok tehlikelidir ve hard discinizi tamamen öldürebilir. Ama badsectorlerde de sorunlı bölgeyi halledebilir.

test için low level format yapmayın surface test yapın hiren boot cd sinde hdd araclşarında her hdd markası için surface test var llf formatta reset attım kapattım hiç birşey olmuyor sadece o ana kadarki llf format atıgı bloga kadarki veriler geri getirilemez o kadar yada hdat2 yi kullanın

not:bilmiyorsanız fazla karıştırmayın ozellikle set max adres kısmını

nette araştırma yaptığım zaman low level formatın fevkaladenin fevkinde sakat bir olay oldugunu okudum fazla bir sey bılmıyorum demekki bu konu üzerine eğilmek lazım...

@kvstb, neden sizin de tam olarak bilmediğiniz konuyu başkalarına öneriyorsunuz:) kaldı ki o da bilmiyordur bu konuları....komsunuz adına gercekten uzuldum :D

yaf amma abartınız arkadasım pc yi resetlesin merak etme bişiy olmaz LLF formatta sektorleri tek tek yazıp cizio yani kazıo baya bi sadece omrunden goturuo zaten 2 sene sonra hdden tarih olacak tek zararı budur. Yani ol ekafana esince llf atmayın el degiştirirken yada cok sorun oldugu zaman atın

@asabay

haklısın hata bende. ilk başta komşumu anakartın yandı diye korkuttum.

daha sonra harddiskinde bad sector var diye ben soyledim.

ilk olarak deepfreez kullanıp kullanmadığını sormuş, daha sonra elektriklerin sık sık kesilip kesilmediğini vede voltajın düşüp düşmediğini sormuş. aksi takdirde anakartında ve hard diskinde sorun yoktur demiş.

ama işte nedense o arkadaş benim yanıma gelince low lewel formatta karar kıldık.

tamamen benim suçum. low level format okadar riskli tehlikeli bi durum ki, millet cayır cayır low level format atıyor hard diskinden aldığı verimi arttırabilmek, fabrikadan çıktığı hale getirebilmek için!

@asabay

low level format ile ilgili biraz daha araştırma yapmanızı öneririm.

hiç bios güncellemesi yaptınız mı?

anakartınızın yanmasıyla sonuçlanabiliyor.

fakat güncelleme sonuçta. güncellemeler birşeyler daha iyi olsun diye yapılır.

ama anakart yanma riski var???

benim son sözlerim:

bir konu hakkında olumlu düşünenler de olur olumsuz düşünenlerde. sonuçta ekmeğin kanser yaptığını savunan bilim adamları var.

bence;

low level formatı sen uygun şekilde yaparsan zararı yoktur.

hard diskinde bad sector (fiziksel olmayan) varsa temizlenmesine yada düzelmesine yardımcı olur.

hard diski fabrikadan çıktığı halindeki kadar sıfırlar. aldığın performansı artırır.

evet riskleri var. ben bunu komşuma zaten belirtmiştim. ve komşumun arkadaşı da biliyordu risklerini.

herneyse fazla uzatmanın manası yok

okuyup cevap yazanlara teşekkürleri bir borç bilirim.

iyi geceler.

kolay gelsin...

ow level format ile ilgili biraz daha araştırma yapmanızı öneririm.

hiç bios güncellemesi yaptınız mı?

anakartınızın yanmasıyla sonuçlanabiliyor.

fakat güncelleme sonuçta. güncellemeler birşeyler daha iyi olsun diye yapılır.

ama anakart yanma riski var???

not: bios guncellemesinde anakart yanmaz yani biosu guncellediğiniz için yanmaz guncellem kısa suruyor zaten o sırada elektrik sorunu yasarsanız biosunuz eprom a yazılmaz sonucta pc acılmaz biosunuz yuvalı epromdaysa aynı model anakart bulunur bios entegresi sokulur bozuk nakarta takılır acılır yedekleme yapılır anakart calışırken bios entegrei dikkatlice cıkaralır bozuk bios entegresi takılır yedeği bozuk bios epromuna yuklenir ve sorun halledilir yanlız hot shot yaptıgın için cok dikkatli olmalısın ama gigbyte cift bios var genelde biri ucarsa diğerinden acaarsın

@asabay

buyur öğren tutan mı var seni?

bundan sonra kendi bildiğimi sadece kendimde uygulayacağım

almam gereken dersi fazlasıyla aldım ben...

ve bu konuda bilmem gerektiği kadar şeyi biliyorum.

başka bişey öğrenmek istemiyorum..

saygılar...

Arkadaşlar sakin :(

Ben HDD regenerator ile attım 28 dk yazıyordu ama 51 dk. sürdü.

Ben bozuk sektör var diye atmadım low level formatı.Harddiskin format atıp dosya düzenlemekten başı döndü artık :D Eskisi gibi çalışmıyordu.

Sonuç ise müthişti.Kesinlikle hızlanma olmuştu.

Benim gibi sık (ayda en az 1 kere) format atanların yılda bir,2 yılda bir gibi bir süreyle uygulamasını tavsiye ederim.

neden yazdın şimdi derseniz.

Ben bu programla başarılı sonuç aldığımı söyledim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...